רוברט גייטס: לישראל יש נשק גרעיני. מקורבי בייקר: הוועידה הבינלאומית `תיתן הזדמנות יחידה במינה לארצות הברית לסכם על עסקה עם הערבים ללא לחץ יהודי`.

מיוחד ובלעדי למקורות תיקדבקה בוושינגטון: בלילה, בין יום ד` ויום ה` 7.12, נמשכה ההתמוטטות המהירה של העמדות הישראליות בוושינגטון, כאשר שר ההגנה המיועד ביל גייטס אמר בעדותו בסנט, כי לישראל יש נשק גרעיני. זו פעם ראשונה שאישיות בכירה בממשל ג`ורג בוש מרסקת בפומבי את מדיניות העמימות הגרעינית הישראלית, מבלי להתייעץ ולהזהיר את ישראל על כך. מהלך זה של גייטס בנושא כל כך רגיש, אשר ללא ספק נעשה בתיאום עם הנשיא ג`ורג בוש וג`ים בייקר, נותן לגיטימציה אמריקנית לדהירתה של איראן להשגת נשק גרעיני, המוקפת לפי תיאוריו של גייטס בסנט, במדינות כמו ישראל, רוסיה, הודו ופקיסטן, שלכולן יש נשק גרעיני. בכך אישר גייטס את דיווחיהם של כמה פרשנים פוליטיים בוושינגטון עוד ביום ד`, לפיהם דוח בייקר-המילטון מאפשר לממשל להגיע להסכם עם השיעיים העיראקים על נסיגה אמריקנית מסודרת מעיראק, וכי הסכמה זו הושגה רק לאחר שהממשל הסכים כי איראן תוכל לפתח תוך שנתיים נשק גרעיני, על חשבון הקרבתה של ישראל. אף סנטור אמריקני אחד לא קם ואמר מילה אחת להגנתה של ישראל ולא הגיב על התבטאויותיו הגרעיניות האנטי ישראליות של שר ההגנה האמריקני החדש. בעוד שבלשכת ראש הממשלה ממשיכים לטמון את הראש ולהעמיד פנים כי הכול בסדר, ולומר כי הם לא מודאגים מדוח בייקר-המילטון ומהאפשרות כי יופעל לחץ על ישראל, הכותרות הראשיות בוושינגטון הן אלה: Baker wants Israel excluded from regional conference. `בייקר רוצה לא לשתף את ישראל בוועידה האזורית`, שהוא מתכנן שתקבע את הדרישות שארצות הברית בתמיכת האירופאים והערבים יציגו לישראל לפתרון הסכסוכים הישראליים עם הפלסטינים והסורים. לעומת אי הזמנתה של ישראל לוועידה איראן תוזמן כן!
ביום ד` בלילה כבר נתנו בייקר ועוזריו שם לוועידה, מדריד-Madrid-2 , כאשר הם ופקידי ממשל בכירים מתדרכים את בכירי העיתונאים בוושינגטון כי לדעתם הוועידה `תיתן הזדמנות יחידה במינה לארצות הברית לסכם על עסקה (עם הערבים) ללא לחץ יהודי`. ציטוט: As Baker sees this, the conference would provide a unique opportunity for the United States to strike a deal without Jewish pressure מאז כהונתו של בייקר כשר חוץ תחת הנשיא ג`ורג בוש האב בתחילת שנות ה-90 לא נשמעו דברים בוטים כאלה על ישראל ועל הלובי הישראלי-יהודי בוושינגטון.
ביום ד` 6.12 דיווחנו מקורות תיקדבקה בוושינגטון: כמה פרשנים פוליטיים בוושינגטון: דוח בייקר-המילטון מאפשר לממשל להגיע להסכם עם השיעיים העיראקים על נסיגה אמריקנית. הסכמה זו הושגה לאחר שהממשל מאפשר לאיראן להשיג תוך שנתיים נשק גרעיני, על חשבון הקרבתה של ישראל. מדו"ח בייקר-המילטון שהתפרסם אחה"צ בוושינגטון, הממליץ לנשיא ארה"ב ג`ורג בוש איזה מדיניות עליו לנקוט בעיראק והמזרח התיכון, עולה כי דוח הוועדה קובע במפורש: `כי על הבית הלבן ליזום מיד יוזמה דיפלומטית חדשה שתפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני`. it also prods the administration to launch a new diplomatic initiative to solve the Israel-Palestinian conflict. כדי להדגיש עד כמה דרמטית ונועזת יוזמה דיפלומטית זו ביחסי ישראל- הפלסטינים צריכה להיות, קובעת הוועדה: `ארצות הברית איננה יכולה להשיג את מטרותיה במזרח התיכון מבלי מאמץ והתחייבות לתוכנית שלום שתיושם בכל החזיתות`. כלומר המדובר גם בכפיית מהלך אמריקני בנושא הישראלי-סורי. ציטוט: The US cannot achieve its goals in the Mideast unless it embarks on a renewed and sustained commitment to a comprehensive peace plan on all fronts. מאוחר יותר נמסר בוושינגטון כי הוועדה קוראת לשיחות ישירות בין ישראל-לסוריה, הפלסטינים, ולבנון. ניגוד לפרסומים בישראל, הוועדה קובעת תאריך ברור מאוד לנסיגת הכוחות האמריקנים מעיראק והוא, תחילת 2008. נסיגה שתשאיר את ירדן וישראל חשופות בחזית המזרחית שלהן.

Print Friendly, PDF & Email