רוב המורדים שכבשו את מעוזי קדאפי בטריפולי הם תומכי אל קעידה

רוב כוחות המורדים הפועלים בטריפולי בירת לוב, מאז יום ראשון 21.8, משתייכים לארגון הלחימה המוסלמי הלובי Libyan Islamic Fighting Group –LIFG, שהוא ארגון המקורב לאל קעידה. מפקד הכוחות האלה הוא עבד אל-חכים באלהדג' Abd Al-Hakim Belhadj, מי שנלחם לצד אל קעידה באפגניסטן, נתפס על ידי סוכנות הביון האמריקנית ב-2003 במאלזיה, ולאחר מכן הוסגר על ידם ללוב שם הוחזק במאסר עד 2009. אל-חכים באלהדג' וכוחותיו הם שכבשו את מתחם באב אל עזזיה ביום ג' 23.8, כאשר באלהדג' מפקד ישירות על כוחותיו. באלהדג' מוכר כיום בתוארו החדש, המפקד העליון של המועצה הצבאית בטריפולי the commander of the Tripoli Military Council. בשנות ה-90 באלהדג' הכריז, כי הוא מתנגד לכל מי שחושב כי אפשר להשיג הישגים פוליטיים באמצעים אחרים מלבד הג'יהאד, מול נושאי הצלב הכופרים.
המקורות של תיקדבקה הנמצאים עתה בטריפולי מדווחים, כי רוב כוחות המורדים המשתתפים עתה בלחימה נגד כוחות קדאפי בעיר הם אנשי החטיבות המוסלמיות של LIFG, ובשבת 27.8, הם כבשו את רובע אבו סאלים Abu Salim , שם התבצרו אחרוני לוחמי קדאפי בעיר. המקורות שלנו מדווחים, כי כמעט כל המפקדים והחיילים של יחידות אלה שנשאלו באם הם יעבירו את השטחים שכבשו לידי המועצה הזמנית של מורדים NTC בבאנגזי, הניפו את ידם בביטול, וסרבו לענות. לוחמים אחרים אמרו פשוט כי אינם מכירים, או שמעו על גוף כזה.
עוד מוסרים המקורות שלנו , כי לידיעות שפורסמו בימים האחרונים, בייחוד באמצעי התקשורת הבריטיים, כאילו לפחות מחצית מחברי מועצת המורדים בבנגאזי עברו כבר לטריפולי, אין שום הוכחה בבירה הלובית.
מקורות מודיעין אמריקנים הנמצאים בטריפולי הביעו ביום א' 28.8, ספק רב כי אנשי מועצת המורדים הזמנית יצליחו להוציא בתקופה הקרובה את השלטון בעיר מידי החטיבות המוסלמיות, וכי עתה לאחר הלחימה בטריפולי הסיכוי שהחטיבות המוסלמיות האלה יפורקו בעתיד מנשקן, איננו קיים יותר. חטיבות אלה צוידו על ידי הכוחות המיוחדים הבריטים והצרפתים בכלי נשק מתקדמים, אמר מקור אמריקני בכיר. הכוחות המיוחדים של נאט''ו הם שנלחמו ופתחו עבורם את הדרך לכיבוש מרכזי השלטון של קדאפי. בלעדיהם, עד היום לא היה נכבש אפילו מעוז אחד של קדאפי, אמר המקור.
עתה שמרכזי שלטון אלה נמצאים תחת שליטתם, ובידיהם נמצאות כמויות אדירות של נשק וחומרי לחימה, שכוחות קדאפי השאירו מאחוריהם, לא נראה שום כוח מערבי, או לובי, שיוכל בעתיד הקרוב להוציא את השלטון בטריפולי מידיהם.
המדובר בהתפתחות הדרמטית ביותר שהתרחשה עד עכשיו במרד הערבי. אלמנטים וכוחות מוסלמיים קיצוניים אחרים המתבוננים במתרחש בטריפולי בלוב, יכולים להגיע למסקנה כי אם הם יתמרדו, נאט''ו יבוא גם כן לעזרתם. עוד מציינים המקורות שלנו, כי עצם העובדה שהפעולה הצבאית להדחת קדאפי בוצעה על ידי כוחות מיוחדים בריטיים, צרפתיים, קטארים, וירדנים, בתמיכה אמריקנית שקטה, בעיקר מודיעינית, מצביעה על כך כי גם הנשיא באראק אובמה, תומך במהלך הזה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הדרך בה מוצגים המורדים בתקשורת המערבית כאילו מדובר בכוח צבאי ופוליטי אחד מאורגן הפועל מבנגאזי במזרח ועד גבול תוניסיה במערב, היא הטעייה מכוונת שאיננה קיימת במציאות.
רוב הכוחות הצבאיים של המורדים הפועלים במרכז ובמערב לוב, אינם עומדים תחת מרות המועצה הזמנית של המורדים בבנגאזי ואינם נשמעים להוראותיה ופקודותיה. במצב הזה שנוצר יש חשיבות רבה למאמץ שעושים עתה כוחות המועצה הזמנית של המורדים לכבוש את העיר Sirte, שבה מרוכזים עתה כוחותיו ותומכיו של קדאפי במערב לוב. אם סירט תיכבש על ידם, הם יצרו בכך משקל נגד להישגים של החטיבות המוסלמיות בטריפולי. אולם באם הם ייכשלו בכיבוש סירט, ייווצר מצב, בו מרכז המורדים בבנגאזי, ייאבד ממשקלו והשפעתו, דבר שיחזק עוד יותר את שלטון החטיבות המוסלמיות בטריפולי.
המקורות של תיקדבקה בטריפולי מציינים, כי זו הפעם הראשונה שכוחות מערבים המשתייכים לנאט''ו משתתפים ישירות בפעולה של כוחות מוסלמיים קיצוניים בהשתלטות על בירה ערבית, והדחת השלטון בה.
 

Print Friendly, PDF & Email