רוב מדינות המערב נמצאות בדיונים ישירים עם איראן לגבי היקף העסקות הכלכליות שתתקיימנה ביניהן המרחיבות את 'ההקלות' בסנקציות

חוגים רחבים בוושינגטון, מוסקבה ולונדון, ובשעות האחרונות גם בישראל, מנסים ביום ד' 20.11, ליצור את הרושם כי ההסכם הגרעיני בין שש המעצמות ואיראן ייחתם בימים הקרובים, ולכל המאוחר בשבוע הבא.
אבל קיימת גם אפשרות אחרת: האיראנים יגידו ברגע האחרון כי הם אינם יכולים לחתום על ההסכם, ושר החוץ מוחמד זריף הנמצא בז'נווה יגיד שהוא איננו מורשה להחליט בעצמו על נקודות מסוימות בהסכם והוא חייב לחזור לטהרן להתייעצויות.
זוהי טקטיקה איראנית מקובלת להרוויח זמן ולהשיג הישגים נוספים.  
כרגע עם פתיחת השיחות הסיכויים לחתימה נראים טובים בעיקר משום שזריף אומר, כי אפשר לסיים את הדיונים ולגשת לחתימה על ההסכמים תוך זמן קצר. זריף גם פרסם קלטת ווידיאו המופצת בעולם, ובה הוא מסביר באנגלית רהוטה, חלקה ומקצועית מדוע ההסכם הגרעיני, עליו הוא מדבר כעל עובדה מוגמרת, הוא דבר טוב.  
גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר ביום ג', לאחר שיחה עם נשיא איראן רוחאני, כי נוצרה בפעם הראשונה הזדמנות להשגת הסכם גרעיני עם איראן.
ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ששוחח גם הוא בטלפון עם הנשיא רוחאני ביום ג', הביע אופטימיות דומה.
מתוכן ההודעה הבריטית עולה, כי שני המנהיגים שוחחו כבר על ההתפתחויות הכלכליות שבין המדינות לאחר שיוקלו הסנקציות מעל איראן.  במילים אחרות, לפי לשון ההודעה השניים שוחחו כאילו ההסכם הגרעיני כבר הושג.
גם הנשיא אובמה שאמר ביום ג' בלילה כי איננו יודע באם ההסכם יושג השבוע או בשבוע הבא, נשמע  כי הוא בטוח בכך כי בקרוב ההסכם ייחתם. אובמה ציין, כי הסנקציות החשובות המוטלות על איראן כמו בתחום הפיננסי והבנקאות לא יוסרו ממנה.
דברים אלה של אובמה מצביעים על כך עד כמה הוא להוט להשיג הסכם עם האיראנים, ועד כמה הוא מוכן להטעות את דעת הקהל בנושא.
בעוד אובמה מתאר את ההקלות בסנקציות כצנועות, כל מדינות המערב, מלבד צרפת המתרכזת בשווקי המפרץ, נמצאות כבר בדיוניים ישירים עם איראן, לגבי היקף העסקות הכלכליות שתתקיימנה ביניהן לאחר הורדת הסנקציות. במילים אחרות, תהליך כרסום הסנקציות נמצא כבר בעיצומו.
תהליך זה  רק יתגבר ויצבור תאוצה בימים ובשבועות הקרובים, מבלי שאיראן חתמה עדיין על ההסכם גרעיני.
אם אלה הם פני הדברים מה יש לאיראן להזדרז ולחתום על ההסכם הגרעיני? במצב כזה כדאי להם  להמשיך ולא לחתום על ההסכם, להשיג עוד כרסום ועוד הקלות בסנקציות, ועוד וויתורים מערביים לגבי התוכנית הגרעינית שלהם.
                       

 

Print Friendly, PDF & Email