רוה"מ נתניהו: אם איראן תחסום את מצרי באב-אל-מאנדב היא תתקל בקואליציה  אזורית בה ישראל תשתתף על כל זרועותיה הצבאיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר, ביום ד' 1.8, בטקס סיום קורס חובלים של חיל הים בחיפה, את איראן לבל תנסה לחסום את מצרי באב אל-מנדב. נתניהו אמר: 'בתחילת השבוע היינו עדים  לכך שגרורות של איראן, (הכוונה להוטים בתימן) , שניסו לחבל בשיט הבינלאומי במצרים  של ים סוף. אם איראן תנסה לחסום את מצרי באב אל מנדב, אני משוכנע שהיא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית נחושה למנוע ממנה זאת, וקואליציה זאת תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בדבריו על 'קואליציה בינלאומית'  התכוון נתניהו לערב הסעודית, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, מצרים וישראל.
ראש הממשלה נתניהו הוא לא מנהיג המדינה הראשון במזרח התיכון אשר מדבר באחרונה על כך כי כוח אזורי, ללא ארצות הברית, יקבל על עצמו את הגנת האזור בפני איראן.
שר החוץ של איחוד נסיכויות הנפט אנוואר ג'ארג'אס  Anwar Gargash אמר ביום ה' 26.7  בלונדון,  כי ארצו 'מוכנה להציב עוד כוחות ברחבי המזרח התיכון, מאחר והיא איננה יכולה יותר לסמוך על בנות בריתה המערביות, כולל בריטניה וארצות הברית שישמרו על הביטחון באזור.' The United Arab Emirates is ready to deploy more troops across the Middle East as it cannot rely on Western allies, including the United Kingdom and United States, to police the region.
זו פעם ראשונה שראש ממשלה בישראל, מאז ימיו של ראש הממשלה הראשון דויד בן גוריון, מדבר על קואליציה צבאית מזרח תיכונית, ללא השתתפותה של ארצות הברית.  דבריו של נתניהו בחיפה הם התגובה הישראלית הפומבית הראשונה למהלכיו של הנשיא דונלד טראמפ לחדש את המגעים בין וושינגטון וטהרן.
בטקס סיום קורס החובלים נאם גם שר הביטחון אביגדור ליברמן שאמר כי 'לאחרונה שמענו איומים לפגוע בספינות ישראליות בים סוף'. 'צה"ל ערוך ומוכן לתת מענה בשתי חזיתות בו זמנית, וגם בים סוף.'

Print Friendly, PDF & Email