רוה"מ נתניהו הופך את מבצע 'מגן צפוני' למהלך מדיני שמטרתו לבודד את חיזבאללה-פוליטית וכלכלית. 'ייתכן שנצטרך לפעול בתוך לבנון'

 ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ערך, ביום ה' 6.12,  תדרוך בקיבוץ משגב עם בגליל העליון לשגרירים של 25 מדינות זרות בישראל.
זו פעם ראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, שראש ממשלה ושר הביטחון מופיע בשעה שמבצע צבאי נמצא בצעדיו הראשונים, לאחר שהחל רק לפני יומיים, ביום שלישי 4.12, והופך אותו למהלך מדיני מקיף נגד איראן וחיזבאללה. מתוך דבריו של נתניהו עולה כי הוא משוכנע שהמבצע הצבאי  הוא רק חלק ממהלך מדיני-אסטרטגי שיש לו שלוש מטרות עיקריות:
1. לצמצם את הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.
2. לבודד את חיזבאללה פוליטית-וכלכלית בזירה הלבנונית והבינלאומית.
3. להחזיר את היחסים בין רוסיה וישראל לקדמותם, לתקופה שלפני הפלת מטוס הביון הרוסי IL 20 ב-17 בספטמבר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בדבריו של נתניהו ישנן נקודות כלליות רבות שאפשרו לו לא לדייק בעובדות עליהן הוא דיבר. כמו כן קיימות ספקות רבים וגדולים האם המצבים עליהם הוא מדבר ואותם הוא צובע בצבעים וורודים-אופטימיים  חזקים, הם נכונים!

להלן תשע הנקודות העיקריות מדברי ראש הממשלה לשגרירים, ומאוחר יותר לכתבים שנלוו לתדרוך:

  • יש אפשרות סבירה שנצטרך לפעול בלבנון וזו לגיטימציה לפעולות נוספות. אני מפעיל כוח בתבונה ובאחריות.
  • נתניהו הוסיף ואמר אמר, כי 'אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ונחישות ונפעל ככל שדרוש. כל מי שיתקוף אותנו דמו בראשו, חיזבאללה וחמאס יודעים את זה. אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות בצורה חד-משמעית ולהעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו. הפעולה הזאת בתחילתה, אבל בסופה נשק המנהרות שחיזבאללה השקיע בו כבר לא יהיה אפקטיבי.
  • תזמון פתיחת מבצע 'מגן צפוני' נבע מחשש שפרטיו יודלפו וייחשפו לחיזבאללה. אם חיזבאללה יידע שאנחנו יודעים (על המנהרות), אז הם יאיצו את המאמצים לחטיפה. לא רצינו להגיע למצב שהם חודרים, חוטפים חייל או אזרח, ואף אחד לא יודע מזה בכלל.
  • 'יש היערכות רוסית בגבול סוריה-לבנון והכול ביחד מוביל להאטה משמעותית של תכנית שדרוג דיוק הטילים שלהם. האתרים המובילים שלהם חוסלו. אם יהיה נתיב של העברת נשק כזה מאיראן ללבנון – תהיה פה הסתבכות אדירה של לבנון. אנחנו פועלים נגד הטילים המדויקים. אין שום קשר לפעולות אלה ולחששות שלנו (לטוס במרחבים האוויריים של סוריה), אחרי הפלת המטוס הרוסי. חד משמעית לא!

  • לפי התוכנית של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לפיתוח נשק מדויק היו אמורים להיות היום לחיזבאללה כבר אלפי טילים מדויקים – בפועל יש להם עשרות בודדות. 'זה קורה בגלל ששיבשנו להם את העבודה. דבר שהביא להאטה משמעותית של תכנית הדיוק שלהם.
  • מטרת הביקור של השגרירים לצפון ופגישת ראש הממשלה אתם, היא מהלך שמטרתו לייצר לגיטימציה מדינית לפעולות נוספות בהמשך אם ונצטרך.
  • ישראל מנסה לעשות דה-לגיטימציה לחיזבאללה. הם חדרו לשטחנו. אנחנו מכנסים את מועצת הביטחון בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא, ונתחיל להפעיל את הלחץ שהפעלנו על חמאס לא רק נגד נשק המנהרות אלא גם להבהיר שיש פה ארגון טרור שבא להרוג אזרחי.
  • כתוצאה של הפעילות הצבאית שלנו יש ירידה בסדרי הכוחות האיראניים בסוריה. פעלנו נגד המיליציות האיראניות ופוצצנו להם בסיסים. צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שנלחם נגד הצבא האיראני. ההתבססות גם נעצרה, התעכבה ומאוד הידלדלה.
  • איראן חשבה שיש בידיה עוד מכשיר אחד, נגד ישראל, והוא מכשיר המנהרות. הם רצו להשתמש בזה בדרך שונה. המנהרות הן רחבות והמטרה היא להעביר גדודים, כוחות גדולים, לתוך שטח ישראל כדי להיכנס למסע הרג וחטיפה ולהשתלט על יישובים.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי קשה מאוד לראות, כיצד עוד דיון במועצת הביטחון על מעמד חיזבאללה בלבנון יביא לתוצאות שונות מאלה הקיימות היום.
רוסיה ומדינות אירופה שמבינות כי המהלך של נתניהו וצה"ל מול חיזבאללה מתואם עם ארצות הברית, רואות במבצע 'מגן צפוני' חלק מהמהלך של ממשל טראמפ נגד איראן. ספק באם הן תתנה יד למהלך כזה.
גם המציאות הפוליטית הפנימית בלבנון, בה חיזבאללה הוא לא רק הכוח המרכזי, אלא גם הכוח הצבאי המרכזי ששולט למעשה בצבא לבנון, תקשה מאוד על המהלך הזה של נתניהו.
ההנחה בדבריו של נתניהו, כי ישראל וצה"ל הצליחו להשיג האטה בקצב שדרוג טילי הקרקע-קרקע של חיזבאללה לטווחים ארוכים ובינוניים, וכי בידיהם יש 'רק כמה עשרות טילים כאלה'-היא בעייתית.
רוב הנשק הרקטי של חיזבאללה לטווח קצר המונה בין 150-130 אלף טילים בכלל איננו עובר ממילא תהליך שדרוג. מספר הטילים לטווחים יותר ארוכים שבידי חיזבאללה הוא כ-1000-700 טילים. השאלה היא על 'כמה עשרות טילים נתניהו' מדבר?  המדובר לא ב-10 או ב-20 טילים, אלא במספרים הרבה יותר גבוהים של טילים. נכון, שחיזבאללה היה רוצה בהאצת קצב שדרוג הטילים, אבל הוא מעדיף שלא להסתכן במתקפה של צה"ל.
זו הסיבה מדוע בשבועות האחרונים איראן, חיזבאללה והמליציות השיעיות הפרו-עיראקיות שוקלים להציב טילים איראניים מדויקים בעלי טווח בינוני בעיראק ולשגר אותם משם לעבר מטרות בישראל, כפי שעיראק ביצעה במלחמה המפרץ הראשונה ב-1991.
גם דבריו של נתניהו בימים האחרונים לפיהם יש ירידה של עשרות אחוזים במצבת הכוחות האיראניים בסוריה-אינם מדויקים.
אין ירידה בהיקף הכוחות האיראניים. ישנם שינויים בהרכב הכוחות לאחר שהאיראנים החלו לגייס באחרונה, בפעם הראשונה אלפי חיילים סונים, רבים מהם נלחמו בעבר בסוריה, עבור ארצות הברית וישראל. חיילים אלו הנמצאים עתה תחת פיקוד איראני-סורי-חיזבאללה (תלוי ביחידה ובמיקומה)  מחליפים עתה כמה מהיחידות האיראניות ששרתו בסוריה.
ולבסוף הניסיון של נתניהו להפוך את מבצע 'מגן צפוני' ואת המהלכים המדיניים שלו נגד חיזבאללה למכשיר באמצעותו הוא יקדם את יחסי רוסיה-ישראל בסוריה, בהציגו כאילו ההיערכות הרוסית בגבול סוריה לבנון חוסמת העברת טילים ומערכות נשק איראניות לחיזבאללה. בינתיים, חיזבאללה שולט צבאית באזורים אלה בתוך סוריה, ולא הרוסים.
ספק רב, באם במתיחות הצבאית והמדינית השוררת היום בסוריה בין ארצות הברית וסוריה, מוסקבה תהייה מוכנה למהלכים, כפי שנתניהו מציג אותם. הפריסה הצבאית הרוסית בגבול סוריה-לבנון, לא נועדה לעזור לישראל לחסום את התנועה החופשית של האיראניים וחיזבאללה באזורים אלה.         

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות