רוה"מ נתניהו החזיר את המנדט להרכבת ממשלה לנשיא. הנשיא ריבלין יטיל ביום ג' על בני גנץ להרכיב ממשלה

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הודיע, ביום שני 21.10, לבית נשיא המדינה כי הוא מחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לאחר שנכשל במשימה זו. ממשכן נשיא המדינה ראובן ריבלין נמסר, כי הנשיא יטיל ביום ג' (22.10) על יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ להרכיב ממשלה חדשה.

זו תהייה הפעם הראשונה ב-10 השנים האחרונות שתפקיד הרכבת הממשלה נלקח מ'הליכוד' ועבר לידי מפלגה אחרת.

בסרט וידאו שפרסם אמר נתניהו: הודעתי לנשיא המדינה שאני מחזיר לידיו את המנדט להרכבת הממשלה. מאז שקיבלתי את המנדט פעלתי ללא הרף, גם בגלוי וגם בסתר, כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. זה מה שהעם רוצה. זה גם מה שישראל צריכה, אל מול האתגרים הביטחוניים שהולכים וגדלים מדי יום מדי שעה. במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המו"מ, כל מאמץ כדי להקים ממשלה לאומית רחבה, כל מאמץ כדי למנוע בחירות נוספות. לצערי, פעם אחר פעם הוא פשוט סירב.
נתניהו האשים את גנץ ואת 'כחול לבן', כי הם פועלים להקמת ממשלה בתמיכתה של את חברי הרשימה הערבית המשותפת. 'הם מתואמים איתם כל הדרך לממשלת מיעוט של השמאל', טען נתניהו.

מ'כחול לבן' נמסר, כי גנץ יפעל להקמת ממשלה ליברלית בהשתתפות 'הליכוד' ו'ישראל ביתנו'.
ההודעה של 'כחול לבן' נמנעת מלציין כי המטרה שלהם היא הקמת ממשלת אחדות, כלומר בשלב זה אין בכוונתם לפנות לדתיים ולחרדים ולהזמינם להשתתף בממשלה החדשה.
עצם העובדה שההודעה של 'כחול לבן' אומרת, כי הם יזמינו את 'הליכוד' להשתתף בממשלתם מצביעה שהם עדיין לא התייאשו מהאפשרות 'שהליכוד' יזנח/ידיח את נתניהו, דבר שיאפשר לו להשתתף בממשלה בראשותו של בני גנץ.
ההערכות בחוגים פוליטיים הן, כי גם בני גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה, מאחר ולרשותו עומדים, מלבד חברי הכנסת של 'הרשימה המשותפת' רק 44 חברי כנסת שתומכים בו.
למרות שלרשותו של גנץ עומדים עתה 28 ימים לנסות ולהרכיב ממשלה, ההערכה היא, כי ישראל הולכת עתה לקראת מערכת בחירות שלישית, תוך 13 חודשים. לפי הערכה זו הבחירות הכלליות הבאות תערכנה בחודש מרס 2020.
אם גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה, תמשיך הממשלה הנוכחית בראשותו של בנימין נתניהו לכהן כממשלת מעבר עד לאחר הבחירות הכלליות.   Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות