רוה"מ נתניהו יכריז בשבוע הבא על החלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים. ממשל טרמאפ: קודם תביא את התוכנית לאישור הכנסת

בלעדי ומיוחד למקורות של תיקדבקה: ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד להכריז כבר בשבוע הבא על החלת הריבונות הישראלית על העיר מעלה אדומים, כצעד ראשון למימוש 'תוכנית המאה' של הנשיא טראמפ.
בשלב זה עדיין לא ברור איזה אופי הצהרה זו תישא ואיזה אזורים מסביב למעלה אדומים היא תכלול לאחר שממשל הנשיא טראמפ הודיע לו, כי מאחר ועדיין לא התקיימו שום בדיקות ולא נערך מיפוי מדויק של השטח מסביב למעלה אדומים-המכונה E1, שהוא גם השטח שמקשר את העיר עם ירושלים.
נתניהו החליט שלא לחכות עד לביצוע עבודות הכנה כאלה ולהכריז על ריבונות ישראלית עוד לפני הבחירות. נתניהו שוקל באם להכריז הכרזת כוונות כללית לגבי החלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים, בעוד שעל הפרטים לביצועה יוחלט לאחר הבחירות הכלליות שתערכה בישראל ב-2 למרס.

זהו המקור לעמדות שהביעו, ביום ד', גורמים מרכזיים בממשל הנשיא טראמפ, כולל ג'ראלד קושנר, וג'ייסון גרינבלט שהיו שני האישים המרכזיים שעבדו והכינו את התוכנית, כאשר אמרו כי אינם חושבים שתהליך הסיפוח יתבצע בימים הקרובים.
לעומתם אמר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, כי הממשלה בישראל תפעל לפי החוקים ובקצב הישראלי.

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי ממשל טראמפ  דורש קודם לכן מראש הממשלה נתניהו להביא לאישור הכנסת את 'תוכנית המאה' ורק לאחר שהכנסת תאשר אותה להתחיל לבצע את חלקה של ישראל בה-כלומר הכרזת הריבונות הישראלית על 34 אחוזים משטחי הגדה המערבית.
מי שנענה לדרישה האמריקנית הזו הוא יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ אשר הודיע ביום ד' כי יביא בשבוע הבא לכנסת לאישור את 'תוכנית המאה' של הנשיא טראמפ.
המקורות שלנו מדווחים עוד, כי הלחץ האמריקני על נתניהו להאט את תהליך החלת הריבונות נובע בחלקו מפנייתן של סעודיה ומצרים לוושינגטון לתת לדעת הקהל בעולם הערבי מרווח של זמן לעכל את 'תוכנית המאה' לפני שיוכל בביצועה.
במסרים שהגיעו במשך יום ד' לוושינגטון אומרות ריאד וקהיר, כי הן אינן מתנגדות לתוכנית וכי תדאגנה לכך כי שרי החוץ הערביים המתכנסים בשבת 1 בפברואר בקהיר יקבלו החלטה מתונה לגביה, אולם באם צעדיו של נתניהו יהיו מהירים והוא יתחיל מיד בסיפוח היישוביים הישראליים הם יתקשו להמשיך לנקוט במדיניות כזו.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שתוקף את התוכנית בחריפות פנה בחשאי אל סעודיה ואל מצרים וביקש מהם לנסות למתן את קצב ביצוע התוכנית מאחר ועם התחלת ביצועה המיידי היא משאירה אותו ללא מטריה ערבית ומאלצת אותו להיכנס לבריתות עם החמאס ועם הג'יהאד המוסלמי. במסרים שלו הודיע אבו מאזן, כי הוא שוקל לבטל את הסכמי אוסלו שנחתמו ב-1994 עם יאסר ערפאת, כולל את ביטול מכתבו של יאסר ערפאת אל ראש ממשלת ישראל דאז יצחק רבין בו הפלסטינים מכירים במדינת ישראל.      
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות