רוה"מ נתניהו מינה את עצמו כשר הביטחון. פונה מעל ראש המערכת הפוליטית אל דעת הציבור. מבטיח מערכה קרובה עם קורבנות

כאשר גבו הפוליטי והאישי איננו מגובה על ידי רוב סיעות הקואליציה שלו, שר האוצר משה כחלון ממשיך ללחוץ להקדמת הבחירות הכלליות, והשרים נפתלי בנט ואיילת שקד  מאיימים להגיש ביום ב' 19.11 את התפטרותם מהממשלה, הכריז ביום א' בלילה, ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא לוקח על עצמו את תפקיד שר הביטחון.
זהו אולי ההימור הפוליטי-האישי הנועז ביותר שנתניהו עשה בקריירה הפוליטית שלו.
בצעד אחד הוא מנסה להשאיר מאחוריו, או לעקוף את כל המערכת הפוליטית, כאשר מנסה לפנות ישירות אל ציבור הבוחרים ודעת הקהל הישראלית בשם ביטחון מדינת ישראל.
במילים דרמטיות מאוד, תיאר נתניהו את המצב כך: אנחנו עומדים בפני מערכת קשה ביותר על ביטחוננו. אנחנו ננצח, אבל הניצחון הזה כרוך בקורבנות. כלומר תהיינה אבדות.
'אני לא אגיד כאן הערב מתי נפעל ואיך נפעל. יש לי תוכנית ברורה. אני יודע מה לעשות, ומתי לעשות', אמר נתניהו.
הציבור איננו יכול לראות את התמונה הביטחונית והמודיעינית המלאה אותה רואים הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ. אבל כמו שצדקתי במערכות רבות אחרות, כמו נגד הגרעין האיראני, גם כאשר הייתי צריך ללכת נגד נשיא ארצות הברית (אובמה) , ובכלכלה הישראלית.
במילים אחרות, נתניהו מבקש שדעת הקהל הישראלית תמשיך לתמוך בו על סמך מלחמותיו והישגיו  המדיניים והכלכליים המוכחים בעבר.
בכך יצר נתניהו מצב פוליטי מוזר שעדיין לא היה קיים אף פעם במדינת ישראל.
לאחר שכמנהיג פוליטי הוא איבד את אמונם של בעלי הברית הפוליטיים בקואליציה, הוא פונה ישירות אל העם בבקשה שיתנו לו את האמון אותו הוא הפסיד-ואת זה הוא עושה בשם הביטחון.
קשה מאוד לדעת ולהבין מהי התכלית של הצעד הזה של ראש הממשלה. אפילו אם הוא יצליח לקבל את רוב תמיכת הציבור הישראלי, דבר שמוטל בספק, עדיין אין לו את התמיכה הפוליטית שתבטיח את הישרדות ממשלתו.
בעבר הרחוק כאשר מנהיגים ישראליים כדויד בן גוריון, או משה דיין ושמעון פרס, היו נקלעים למצבים כאלה, הם לא היו נואמים. הם היו נחלצים ממצבים באמצעות פעולה צבאית פתאומיות, או גיוס מילואים חלקי עליו הוכרז בפתאומיות, כלומר במצב חירום לאומי, הפוליטיקה מפנה את מקומה לביטחון.
אבל נתניהו איינו נוקט בדרך הזאת, הוא קודם כל ממנה את עצמו כשר ביטחון, כשהוא מבקש אמון מהעם.
אם המצב כל כך קריטי מדוע הוא לא עשה זאת קודם לכן?
עכשיו אחרי תקופה ארוכה מאוד של פסיביות ביטחונית, קשה מאוד להניח כי דעת הקהל הישראלית תתחיל לפתע לתמוך בו ובמדיניותו מבלי שדעת הקהל יודעת יותר על מה בדיוק ראש הממשלה מדבר, ועד יותר למה בדיוק הוא מתכוון.

Print Friendly, PDF & Email