רוסיה הזרימה 2,000 חיילים שכירים של סוכנות הביטחון 'ואגנר' Wagner Group לסוריה. מספר החיילים השכירים הרוסיים בסוריה עתה הוא 5,000

( חיילי 'ואגנר' בסוריה. הכתובת על הקיר: סוריה בשאר אסד. )
מוסקבה הזרימה בימים האחרונים, באמצעות רכבת אווירית, 2,000 לוחמים שכירים רוסיים, לסוריה.
כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
בכך מגיע מספר החיילים הרוסיים השכירים בסוריה ל-5,000, כולם מועסקים על ידי סוכנות הביטחון 'ואגנר' Wagner Group. כל החיילים השכירים שירתו בעבר ביחידות עילית מיוחדות של הכוחות הקרקעיים, האוויריים והימיים של הצבא הרוסי.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי כוחות נוספים אחרים של צבא רוסיה שהגיעו בימים האחרונים לסוריה, הם חיילים מוסלמים, כולם מאינגושטייה  Ingushetia, שהיא רפובליקה הנמצאת במסגרת הפדרציה הרוסית. חיילים אלה הולבשו כולם במדי משטרה צבאית רוסית, אולם למעשה מדובר בחיילי קומנדו שאומנו להילחם נגד מטרות טרור. החיילים האינגושטים הוצבו בדרום סוריה, מול גבולות ישראל וירדן, במסגרת ההסכמים בין ארצות הברית ורוסיה  על הקמת שלושה אזורי הפסקת אש  de-escalation zones .
בנקיטת צעדים צבאיים אלה נמנעים נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ושר ההגנה הרוסי גנרל סרגיי שוייגו General Sergey Shoygu, מלערב במלחמה בסוריה כוחות קרקע ושריון של הצבא הרוסי הסדיר.
לפי החוקה הרוסית חל איסור על גיוס חיילים שכירים שיילחמו מחוץ לגבולות רוסיה תמורת רווח.  במידה רבה חברת 'ואגנר' היא העתק רוסי של המודל האמריקני של חברת הביטחון הגדולה ביותר בעולם שנקראה פעם 'בלקווטר' והיום 'אקדאמי'  Blackwater now named Academi
זאת היא לא הפעם הראשונה שחיילים שכירים רוסיים של סוכנות 'וואגנר' לוקחים חלק במלחמות הרוסיות מחוץ לגבולות רוסיה. בשנים 2014 ו-2015 השתתפו שכירי חרב של החברה בקרבות לכיבוש חצי האי קרים, ובקרבות שהתנהלו בין הבדלנים הרוסיים לכוחות צבא אוקראינה במזרח אוקראינה.
שכירים של 'ואגנר' הגיעו לראשונה לסוריה, לפני שנתיים, באוקטובר 2015, כלומר חודשיים בלבד לאחר התחלת המעורבות הצבאית הישירה הרוסית בסוריה בספטמבר אותה שנה.  במרס 2016 השתתפו כמה מאות חיילים שכירים של החברה בקרב הגדול עם ISIS , על העיר הסורית תדמור Palmyra.
באופן רשמי לא קיימת חברת ביטחון רוסית כזו בשם 'ואגנר' Wagner Group, ושמה של חברת כזו אינו מוזכר בשום מקום. לעומת זאת חברת ביטחון כזו רשומה ופועלת בארגנטינה אבל המתגייסים לשורותיה מקבלים אימונים צבאיים ברוסיה. האימונים נערכים בבסיס של חטיבת הכוחות המיוחדים מס' 10 של הג.ר.או,-המודיעין הצבאי הרוסי 10th special forces brigade of the GRU military intelligence, הנמצא בכפר הרוסי מולקינו Molkino הממוקם באזור קרסנודאר Krasnodar בדרום רוסיה ליד הקווקז, במרחק של כ-150 ק"מ צפונית-מזרחית לים השחור.

( איש הביטחון המיסתורי הרוסי דימטרי אוטקין.)
זהותו של מי שעומד בראש 'וואגנר' נשמר בסוד, אולם גורמי מודיעין מערביים מעריכים, כי בראש החברה עומד דימטרי אוטקין  Dmitry Utkin, מי ששירת עד 2013, בדרגת תת-אלוף בחטיבה  מס' 2 של היחידות המיוחדות הרוסיות 'ספטנאז' lt.-colonel in 2nd "Spetnaz" brigade.
הצבת כוחות  שכירים כאלה, או כוחות המתחזים להיות משטרה צבאית רוסית, על גבולותיה הצפוניים של ישראל מהווה בעיה קשה. מוסקבה איננה ידועה כמי שיש לה רקורד טוב במילוי ההבטחות וההתחייבויות הצבאיות שהיא נותנת בסוריה לגבי המהלכים הצבאיים.
אחת מההבטחות העיקריות שישראל קבלה, וארצות הברית אישרה אותן, היא התחייבות של מוסקבה כי לא תאפשר לכוחות איראניים ושל חיזבאללה  להתקרב לגבול. ישראל איננה יכולה להיות בטוחה מה יתרחש כאשר הכוחות השכירים הרוסיים יופיעו פתאום ליד גבולותיה, או כאשר כוחות כאלה יתחילו לשתף פעולה עם מליצית שיעיות פרו-איראניות, או אפילו חיזבאללה.  

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות עבור “רוסיה הזרימה 2,000 חיילים שכירים של סוכנות הביטחון 'ואגנר' Wagner Group לסוריה. מספר החיילים השכירים הרוסיים בסוריה עתה הוא 5,000

 • אוג 2, 2017 @ 16:10 at 16:10
  Permalink

  אין דרגת תת אלוף בצבא רוסי וגם לא היה בצבא אדום. רק בצבא של האימפריה רוסית .

 • אוג 2, 2017 @ 18:00 at 18:00
  Permalink

  Israel should declare in public; with no reservation that whoever crosses the line of 10 km from the Israeli Golan border will be attacked without asking any question whatsoever

 • אוג 2, 2017 @ 19:43 at 19:43
  Permalink

  צריך לתת בראש בלי לחשוב מי נמצא שם

 • אוג 2, 2017 @ 20:46 at 20:46
  Permalink

  ב"ה

  וישראל שותקת…

 • אוג 2, 2017 @ 23:26 at 23:26
  Permalink

  למה לזה באמצע יש מדי ב' של צהל???

 • אוג 3, 2017 @ 1:14 at 1:14
  Permalink

  אני חושב שיש הבדל גדול בין צורך מבצעי צבאי – מקצועי נטו, לבין זיבולי מח של פוליטיקאים.
  זה שאצלינו רוב הפוליטיקאים מגיעים מצבא צריך להדגיש את המצב הירוד הקיים במערכת מדינית שלנו, כי הם, עם החלטותיהם המוטעות לא עושים שימוש בניסיונם הצבאי, הם כמו תינוקות קטנים שרק גדלים…כי הם בפוליטיקה לא מזמן. אוי איזו פדיחה.

 • אוג 3, 2017 @ 10:54 at 10:54
  Permalink

  למה לומר "רוסיה" ? צריך לומר פוטין.

 • אוג 5, 2017 @ 9:19 at 9:19
  Permalink

  העובדה שמוזרמת כמות גדולה של חילים רוסים לסוריה היא סכנה לישראל

 • אוג 5, 2017 @ 22:55 at 22:55
  Permalink

  עזבו אתכם מפחדים…הרוסים לא מעוניינים שישראל תתערב שם באופן ישיר והמצב יסתבך עוד יותר…הם לא יאפשרו תקיפות של סוריה או חיזבללה או אירנים על ישראל משם כל עוד הכוחות שלהם שם..זה דווקא מצב שמייצב את הגבול בגולן עם סוריה. בסופו של דבר הסכסוך הזה ייפתר רק בהסכמים בין השחקנים שם.

Comments are closed.