רוסיה החישה לסוריה אגד תותחים כבדים ומטולי רקטות


מספר פגזים 130 מ''מ שנורו מתותחים הנמצאים בידי המורדים בסוריה, בייחוד ג'בהת אל-נוסרה אל קעידה סוריה, והתפוצצו במרכז המובלעת הצבאית הרוסית קמיימין Khmeimin בלטקיה, הביאו את המטכ''ל הרוסי במוסקבה  להחיש תגבורות ארטילריה כבדה לסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בימים האחרונים העבירו הרוסים דרך הים והאוויר שתי מערכות נשק כבדות לאזורי הקרבות בלטקיה. אגד ארטילרי רוסי, המונה 3 גדודים והמצויד בתותחים מתנייעים כבדים מדגם  'מאסטה אס'   2S19 "Msta-S הוצב בבסיס קמיימין Khmeimin והחל כבר בהפגזות קווי ומפקדות המורדים באזור.
למערכת נשק ארטילרית כבדה זו המסוגלת לירות פגזים של 152 מ"מ בקצב מהיר, יש כבר ניסיון של שנים רבות במלחמה נגד גורמי טרור איסלמיים. תותחים מתנייעים כאלה השתתפו בקרבות שניהל הצבא הרוסי בשנית ה-90 נגד המורדים המוסלמיים בצ'צ'ניה.  תותחי ההוביצר האלה מורכבים על גבי שלדה של טנק מדגם T-80, אולם הם מצוידים במנועי דיזל של טנקי מערכה מדגם T-72. התותחים יעילים גם נגד ביצורים וגם נגד גורמים צבאיים וטרור הפועלים באזורים הררים מיוערים. זו בדיוק הסביבה הגיאוגרפית ממנה פועלים המורדים בסוריה באזורי לטקיה. התותחים האלה יהיו יעילים מאוד גם בקרבות המתנהלים בהרי קלמון, שם כוחות איראניים, סוריים, עיראקיים ושל חיזבאללה מנסים בינתיים ללא הצלחה לכבוש את מעוזי המורדים שם.
מערכת נשק כבדה נוספת שהרוסים הביאו בימים האחרונים לסוריה, הם מטילי רקטות  מדגם 'טוס 1'-TOS 1-122mm  multiple rocket launcher-MRL . מטילי רקטות אלה מורכבות על גבי שלדות של טנקים מדגם T-72. המערכות האלה הוצבו ליד הערים חמה וחומס.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למרות שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר ההגנה הרוסי סרגיי שוגוי Sergey Shoygu ממשיכים לטעון, כי הכוחות הרוסיים לא יהיו מעורבים בסוריה במלחמה קרקעית, הרי עצם הבאת כוחות ארטילריה גדולים כאלה לסוריה והשתתפותם בקרבות סותרים את דבריהם ומצביעים על כך כי הולכת ומתרחבת הפעילות הצבאית הקרקעית הרוסית בסוריה.   

 

Print Friendly, PDF & Email