רוסיה החלה לפנות את אזרחיה מסוריה. אסד ערב פתיחת מתקפה. רכבות נשק ימיות ואוויריות רוסיות ואיראניות לסוריה

המיניסטריון למצבי חירום הרוסי במוסקבה  Russian emergency ministry הודיע, כי הוא מתחיל ביום שלישי 22.1, בפינוי 100 האזרחים הרוסיים בסוריה, באמצעות מטוסים של המיניסטריון, אשר ינחתו בנמל התעופה של ביירות. המיניסטריון הרוסי הודיע, כי הוא נערך לפינויים של 30,000 אזרחים רוסיים מסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים  של תיקדבקה מדווחים, כי ההחלטה הרוסית על הפינוי התקבלה, לאחר שנשיא סוריה בשאר אסד הורה בימים האחרונים למטכ''ל הסורי, להאיץ את הקמתם של 'אגרופים משוריינים' שיהיה להם כוח אש וניידות רבים, ואשר המטרה שלהם לכבוש במהירות ערים, עיירות, ושטחים, הנמצאים בידי המורדים בעיקר, באזור דמשק, בצפון ובדרום-מזרח סוריה.
כדי להקים את האגדים המשוריינים armed strike groups  האלה במהירות, המטכ''ל הסורי אינו משתמש בחיילים טירונים אותם ייקח שבועות רבים, אם לא חודשים לאמן, אלא בקצינים וחיילים סוריים המשרתים עתה שירות פעיל בקווי החזית הסורי מול המורדים.
במילים אחרות, המטכ''ל הסורי מדלדל את הכוחות הסוריים הנלחמים/מוצבים לדוגמא בערים, כמו חאלב בצפון, חומס במרכז, ודרעא בדרום, ומטיל על כל דוויזיה או חטיבה סורית המוצבים במקומות אלה לשלוח פלוגה עד כמה פלוגות אל הכוח המשוריין החדש המוקם.
להתפתחות צבאית זו אשר מפקחים עליה קצינים של משמרות המהפכה האיראניים יש שלוש משמעויות עיקריות:
1. נראה כי הולך ומתרחב הביטחון העצמי של אסד, ושל המטכ''ל הסורי, כי כוחם של המורדים הסוריים הולך ונחלש, ועתה זה הזמן המתאים להדוף אותם אל מחוץ לאזורים אסטרטגיים אשר מאיימים על השלטון המרכזי בדמשק.
2. אחת הסיבות העיקריות לביטחון העצמי הגובר היא ההידלדלות של משלוחי הנשק המערביים-ערביים למורדים.
למרות שכל הזמן מופיעות בידי המורדים הסוריים מערכות נשק חדשות, שאת רובן הם תפסו/תופסים מידי הצבא הסורי, הרי המקור העיקרי עד כה של מימון אספקת נשק, סעודיה, קטאר, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות, 'התייבש', וכמעט שלא מגיעים יותר כספים למורדים מהמפרץ הפרסי.
3.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי נראה כי גם במטכ''ל הרוסי בדקו את התוכניות הסוריות-איראניות להקים את האגרופים המשוריינים החדשים, וכי הצמרת הרוסית, כולל בדרג של הנשיא ולדמיר פוטין, בדקו אותן ואישרו אותן.
מקורות מודיעין מערביים  המתמצאים במתרחש בסוריה, אמרו ביום ב' 21.1, כי זו הדרך היחידה להסביר את התיאום הקיים בין מוסקבה, טהרן, ודמשק, שהביא להתגברות פתאומית בימים האחרונים בקצב הגעתן של רכבות הנשק הימיות הרוסיות לנמל הסורי טרטוס, וקצב נחיתתם של מטוסי הרכבת האווירית האיראנית הנוחתים בשדות תעופה צבאיים סוריים, כולל דמשק וחלאב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי רוב אוניות המלחמה הגדולות של הצי הרוסי, כמו אוניית הנחיתה הרוסית הגדולה 'אזוב' Azov, אוניית התקיפה האמפיבית הרוסית 'קליניגראד' Kaliningrad, ואוניות הנחיתה הגדולה 'אלכסנדר שאבאלן' Alexander Shabalin, וגם אוניות אחרות מעבירות כל הזמן ציוד צבאי מרוסיה לסוריה.
מקור מערבי ימי העוקב אחר התנועות הימיות הרוסיות בים התיכון ובים השחור,  אמר לתיקדבקה, כי המצב בנמל טרטוס הגיע לידי כך, כי כאשר אונייה רוסית גומרת לפרוק את מטען הנשק שהביאה ומפליגה בדרכה חזרה לרוסיה, נכנסת אוניית נשק רוסית חדשה לנמל  במקומה ומתחילה לפרוק את המטען שלה.
המקור הימי המערבי אמר, כי זו היא הסיבה העיקרית מדוע מוסקבה הודיעה ביום א' 20.1 על פתיחת התרגיל ימי הגדול ביותר שהרוסים ערכו אי פעם בים התיכון.
עצם העובדה כי הרוסים סרבו לנקוב במספרן ובשמותיהן של אוניות מלחמה רוסיות המשתתפות בתרגיל, מלבד שאמרו כי האוניות באות משלושת הציים הרוסיים העיקריים בים השחור, בים הצפוני, ובים הבלטי, מראה כי הרוסים מנסים לטשטש באמצעות התרגיל הימי את תנועות האוניות הרוסיות המביאות נשק לצבא הסורי. יתכן ואוניות אלה תשתתפנה  בפינוי האזרחים הרוסיים.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בעיקר שולחים הרוסים לטרטוס כלי רכב משוריינים, תותחים ניידים ללא רתע, כלי רכב עבירים המותאמים לתנאי קרקע קשים, וטילים מסוגים שונים, ביניהם טילים המתאימים ללוחמה בשטח בנוי. במילים אחרות, מדובר על מערכות נשק אשר נועדו לחמש את האגרופים המשוריינים החדשים של אסד.
במקביל לרכבת הימי הרוסית, מתנהלת רכבת אוויריות איראנית, אשר מביאה אתם בעיקר תחמושת וחלקי חילוף לטנקים ולארטילריה הסורית, וטילים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי הפעולה הראשונה של היחידות הסוריות המיוחדות האלה מתוכננת להתבצע  בעיירה דראייה  Daraya, שהיא אחת העיירות המקיפות את דמשק, ובה נמצאים כוחות של צבא סוריה החופשית ה-FSA.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות