רוסיה הציבה גדוד של טילי S-300 באזור דיר א-זור במזרח סוריה. פורסת מטריית נ"מ מעל הכוחות האיראנים וחיזבאללה שעל גבול עיראק-סוריה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בשבוע שעבר, בעת התכנסותם של מנהיגי מדינות ה-G-20 לוועידת הפסגה שלהם שנערכה ביום שישי ושבת (1.12-30.11)  בבואנוס איירס, העביר צבא רוסיה בסוריה, לפי הוראה של משרד ההגנה הרוסי במוסקבה, גדוד אחד של טילי נ"מ מדגם S-300 עם מפעיליו הרוסיים, מאזור מאסאייף Masyaf במערב סוריה, שם הם היו מוצבים מאז השבוע האחרון של ספטמבר, לאזור דיר א-זור Deir a-Zor  במזרח סוריה.
הגדוד מצויד בשמונה משגרים-וברשותו בין 50 ל-70 טילים.
במילים אחרות, מוסקבה הציבה בפעם הראשונה בשלושת שנות המעורבות שלה בסוריה, מאז 2015, כ-70 טילי S-300 על גבול סוריה-עיראק.
זו פעם ראשונה בשלוש השנים האחרונות מאז החלה המעורבות הצבאית בסוריה בשנת 2015, שהרוסים מציבים כוחות צבא רוסיים סדירים במזרח סוריה.
למהלך הרוסי הצבאי הזה ישנן השלכות מרחיקות לכת על הכוחות האמריקנים הנמצאים ופועלים במזרח ובצפון סוריה, על הכוחות האיראניים והפרו-איראניים הגדולים המוצבים בצעד העיראקי של הגבול עם סוריה-באזור אנבאר Anabar, ועל היכולת האווירית של ישראל לתקוף אווירית כוחות אלה במידה והם יעברו את הגבול לתוך סוריה.
המקורות שלנו מציינים, כי ברור שצעד הצבאי הזה מכוון בראש ובראשונה נגד חיל האוויר האמריקני, שעד עתה פעל בצורה חופשית במזרח סוריה. מעתה יצטרך חיל האוויר האמריקני, וחיילות אוויר מערביים אחרים הפועלים בסוריה, כמו הבריטיים, הצרפתים, והגרמנים, לקחת בחשבון את נוכחותם של טילי ה-S-300 הרוסיים באזור.
מלבד החרפת העימות הבינ-מעמצתי בסוריה מבחינת ישראל פירוש הצבתם של טילי ה-S-300 היא הצבת מטריית נ"מ מעל הכוחות שמשמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה, מאמנים, מגייסים ומפעילים לא רק במזרח סוריה, אלא גם בדרום סוריה. בעוד שטילי ה-S-300 הרוסים המוצבים בבסיס  מאסאייף Masyaf  במערב סוריה, מספקים מטריית נ"מ לכוחות האיראנים ושל חיזבאללה במרכז ובמערב סוריה, היכן שהולכים ומוקמים המפעלים הגדולים שלהם לשדרוג טילי הקרקע-קרקע שלהם לטילים מדויקים, בבאנייס ובמסאייף, מעתה יש לכוחות האיראנים וחיזבאללה בדרום ומזרח סוריה מטרייה של נ"מ רוסי.
לכן כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר ביום א' 9.12, עם שרי הליכוד, 'כי 'אנחנו דוחפים את איראן מחוץ לסוריה בהצלחה גדולה ועוד לא גמרנו את זה', וכי 'דיבר על כך גם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בשיחתם הטלפונית בשבת', צריך להתייחס לדבריו בספקנות רבה.
זה שנתניהו דיבר עם פוטין, בכך אין ספק, אבל זה שישראל וצה"ל  'דוחפים את איראן מחוץ לסוריה בהצלחה גדולה'…הדבר מוטל בספק גדול.
מתן מטריית נ"מ רוסית לכוחות האיראניים ושל חיזבאללה על גבול סוריה-עיראק, היא לא בדיוק התפתחות המעידה  כי כוחות אלה 'נדחקים' מסוריה.  
לכך מצטרפת גם הכרזתו של נתניהו משבוע שעבר, בה אמר כי ישראל הצליחה להפחית את מספר אנשי הצבא האיראניים בסוריה 'בעשרות אחוזים'.
במציאות לא קיימים מספרים כאלה.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות