רוסיה הציבה כוחות מיוחדים בדרום סוריה. ארה"ב: מטוסי החמקן F-22 מהווים הרתעה ל-600 מטוסי קרב רוסיים, איראניים וסוריים בסוריה

מקורות צבאיים רוסיים וסוריים אמרו, ביום חמישי 8.11, כי כוחות מיוחדים רוסיים הגיעו בימים האחרונים לדרום סוריה, וצורפו שם למפקדות הכוחות הסוריים הפועלים באזורים אלה.
הנימוק הרשמי להגעתם הכוחות המיוחדים האלה, אשר הוצאו מאזור זה רק לפני ששה חודשים, בחודש יוני, לאחר שצבא סוריה כבש את כל אזור הדרום, כולל אזורי הגבול הסוריים עם רמת הגולן ועם ירדן, מידי המורדים הסוריים, היא לדברי ההודעה הרוסית לייעץ לצבא הסורי במלחמתו נגד גורמי ISIS באזור, וגם כדי לציין מטרות של ISIS למטוסי חיל האוויר הרוסי. כלומר, חיל האוויר הרוסי עומד לחדש את התקפותיו בדרום סוריה.
ההודעה הרוסית מוסיפה ואומרת, כי הכוחות האלה הגיעו לאזור אל שאפא  Al-Safa region הנמצאת מזרחית לאזורי הדרוזים בדרום סוריה-סוויידה Sweida.
המקורות הרוסיים הסורים מוסיפים ואומרים, כי הכוחות המיוחדים הרוסיים הוצבו בין יחידות חטיבת העילית מס' 42 הסורית  Syrian Army’s elite 42nd Brigade-Ghiath Forces of the 4th Division, המשתייכות לדוויזיה מס' 4 הסורית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הידיעה הזו מוסיפה למתיחות הצבאית הממשיכה לגאות לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן, לאור האפשרות כי מטוסי חיל האוויר הישראלי יחדשו את התקפותיהם בסוריה.
אפשרות זו הפכה, ביום ד 7.11 לממשית יותר לאחר שהשגריר ג'יימס ג'פרי James Jeffrey, שליח הנשיא טראמפ לנושאי סוריה אמר בסיום שיחותיו בירושלים, כי וושינגטון מקווה כי רוסיה תמשיך לאפשר לישראל לתקוף יעדים בסוריה, למרות העברת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. 'רוסיה הייתה סובלנית לגבי התקיפות הישראליות בתוך סוריה. אנחנו בהחלט מקווים שהגישה הסובלנית הזו תימשך,' אמר השגריר.  Russia has been permissive, in consultation with the Israelis about Israeli strikes against Iranian targets inside Syria. We certainly hope that that permissive approach will continue.
המקורות שלנו מוסרים כי הדברים של השגריר ג'פרי באו יום אחד בלבד לאחר שביום ג' 6.11, פרסם הפנטגון בוושינגטון הודעה חריגה לגבי הפעילות האווירית האמריקנית בסוריה.
בהודעה נאמר, כי 'מטוסי ה-F-22 של חיל האוויר האמריקני השלימו באחרונה את השלב הראשון התגברות הפעילות הצבאית במרחבים האוויריים הסוריים, ובכך יצרו הרתעה מול 600 מטוסי קרב רוסיים, איראנים וסוריים בשמים הצפופים בסוריה.' ציטוט המקור: U.S. Air Force F-22s recently completed their first “combat surge” in operations over Syria, and in doing so deterred almost 600 Syria, Iranian and Russian combat aircraft in the crowded skies there.
זו פעם ראשונה שארצות הברית מגדירה את הפעילות של מטוסי החמקן שלה בסוריה, כפעילות הרתעה נגד השילוב שבין כוחות האוויר הרוסיים, האיראניים והסורים בסוריה. עד עתה הטיסות האלה נועדו נגד מטרות  טרור של ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי שילוב מבצעי כזה מתקיים בסוללות טילי ה-S-300 הרוסיות המוצבות בסוריה.
הודעת הפנטגון מציינת, כי התגבור בטיסות ה-F-22  בוצע במשך תקופה של שלושה ימים This surge saw F-22 operations maximized over a three-day period , אבל לא מפרטת מתי הטיסות האלה בוצעו.
כמו כן ההודעה מוסיפה ואומרת: 'מטוסי ה-F-22  טסו בעומק הטריטוריה הסורית מול מטוסי אויב ומערכות טילי נ"מ.'  The F-22s flew deep into Syrian territory, facing both enemy fighters and surface-to-air missile systems.
זו פעם ראשונה שהפנטגון מפרט את בצורה כזו את המשימות בפניהן עמדו מטוסי החמקן האמריקנים בטיסתם במרחבים האוויריים של סוריה.
לא נמסר מעל איזה אזורים בסוריה הטיסות האלה בוצעו.
נראה כי הדברים של השליח האמריקני לסוריה ג'יימס ג'פרי שבקשו מהרוסים לגלות סובלנות כלפי חידוש התקיפות האוויריות הישראליות בסוריה, היו איתות ברור לרוסים, כי ארצות הברית תגבה טיסות ישראליות אלה על ידי מטוסי חמקן אמריקנים מדגם F-22.
כל התנועות הצבאיות הרוסיות והאמריקניות האלה בסוריה מתרחשות כמה ימים בלבד לפני פגישתם של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביום א' 11.11 בפריס.

Print Friendly, PDF & Email