רוסיה הציבה כוחות צבאיים במרחק של 8 ק"מ מגבול ישראל-סוריה מול רמת הגולן. רוב חיילים הם מצפון הקווקז-צ'צ'ניה ודגאסטן

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, והרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט הגיעו, ביום ג' 25.7, לביקור במפקדת אוגדת בשן, שהיא הכוח העיקרי של צה"ל ברמת הגולן. השלושה נפגשו עם מפקד פיקוד צפון אלוף יואל סטריק, ומפקד האוגדה תת-אלוף יניב עשור, זאת לאחר שמוסקבה השתמשה השבוע משברי הר הבית ושגרירות ישראל בירדן, ואת עיסוקן של ארצות הברית, ישראל וירדן בפתרונם, והציבה כוחות צבאיים מול גבול סוריה-ישראל ברמת הגולן, ומול גבול סוריה עם ירדן באזור העיר דרעא Derra.
בסך הכול הוצבו כ-800 חיילים רוסיים, כ-400 מול ישראל, וכ-400 מול ירדן. הרוסים הקימו מחסום דרכים מזרחית לקונטרה במרחק של כ-8 ק"מ מגבול ישראל. במקביל הקימו הרוסים בין 4 ל-6 עמדות תצפית לאורך הגבול בן 64 ק"מ המשתרע מהר החרמון ועד למרכז רמת הגולן-דרומית לקונטרה. חלק מעמדות התצפית מרוחקות כ-13 ק"מ מגבול ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד הרוסים אומרים שבכוח הזה מורכב משוטרים צבאיים רוסיים, שתפקידם לפקח על הפסקת האש בדרום-מערב סוריה, עליה הסכימו הנשיאים דונלד טראמפ ולדימיר פוטין, הרי רוב החיילים שהוצבו מול ישראל וירדן, הם מצפון הקווקז-מצ'צ'ניה  Chechnya, אינגוצ'טייה Ingushetia, ודגאסטן  Dagestan, אזורים הידועים בפעילות של גורמים מוסלמיים קיצוניים.

ישראל הביעה בעבר, כמה פעמים את התנגדותה להצבת כוחות צבא כאלה מול גבולותיה  הצפוניים, ואף ניסתה לשכנע את ממשל הנשיא טראמפ לפעול לדחיית הצבת הכוחות האלה. אולם לא הנשיא טראמפ, ולא נשיא רוסיה פוטין, הראו איזה שהוא סימן שהם מוכנים ללכת לקראת ישראל בנקודה זו.
בעיני הנשיא טראמפ, ושר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, הנהגת אזורי הפסקת האש  האמריקנים-רוסיים בדרום-מערב סוריה, נראית חיונית להמשך שיתוף הפעולה הצבאי  בין מוסקבה וושינגטון בסוריה ובמלחמה נגד ISIS.
המקורות של הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מוסקבה הודיעה על הצבת הכוחות, ביום ב', בשדרים מיוחדים שהיא שיגרה לוושינגטון, ירושלים ועמאן, כאשר הכוחות הרוסיים כבר נכנסו והקימו עמדות בשטח. לא ארצות הברית, ישראל, או ירדן, שהיו שקועות למעלה מראשן במשברים בהר הבית ובשגרירות ישראל בעמאן, ענו או התייחסו לשדרים אלה.
ראש אגף מבצעים במטכ"ל הרוסי קולונל-גנרל סרגי רודסקוי  Chief of the Main Operational Directorate of the Russian General Staff Col. Gen. Sergei Rudskoy  אמר, כי הכוחות הרוסיים הוצבו בעמדות ב-21 וב-22 ביולי.
'הודענו מראש לידידנו  מארצות הברית, ירדן וישראל, באמצעות ערוצים צבאיים ודיפלומטיים על הצבתם של כוחות פיקוח רוסיים מסביב לאזורי הפסקת האש בדרום סוריה', אמר הגנרל הרוסי.   We informed our colleagues from the United States, Jordan and Israel through military diplomatic channels in advance of the deployment of the Russian control forces around the perimeter of the de-escalation zone in southern Syria

 

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “רוסיה הציבה כוחות צבאיים במרחק של 8 ק"מ מגבול ישראל-סוריה מול רמת הגולן. רוב חיילים הם מצפון הקווקז-צ'צ'ניה ודגאסטן

 • יול 25, 2017 @ 11:11 at 11:11
  Permalink

  ואלה הכוחות שינסו לכבוש את רמת הגולן הישראלית, ולהשיבה לסוריה.\זו לדעתי התכנית לטווח הארוך.. . כמו שעשו עם חצי האי קרים.\נקווה שנשכיל להבין זאת ולא לשגות בקונספציה של "יחסינו הטובים עם רוסיה"

  • יול 27, 2017 @ 2:14 at 2:14
   Permalink

   איזה שטויות..חבל”ז..

  • יול 28, 2017 @ 11:16 at 11:16
   Permalink

   800 חיילים לא יכבשו כלום

 • יול 27, 2017 @ 1:17 at 1:17
  Permalink

  טוב שאת כותבת לדעתי … נראה לך שאנחנו חצי האי קרים… ונראה לך שכמה חיילים בודדים מארצות הסטן למיניהם יכולים על חיילי עם ישראל … אנחנו כבר בסוף הזמן ומי שיבוא להצר לנו יקבל מכה ומפלה שהוא לא חולם עליה …ואת זה יודעים גם הרוסים ובעלי בריתם …. רק מה לעשות שבסוף הזמן שאז אמורים שונאי ישראל לקבל את " עשר המכות" שלהם אז ה" מקשה את לבם ומרחיק אותם מהשכל והדעת שאוהבים אותנו למעלה למרות "מצעדי הגאווה" וכ"ו…ונותן להם לדבר בגאווה ובבוז כלפינו כמו החולה נפש ארדואן ועל זה נאמר ש"השם משלם לרשע על פניו כדי להאבידו". נו זה קרוב מאוד

  • יול 29, 2017 @ 23:26 at 23:26
   Permalink

   עובדה היא שישראל העדיפה בגולן את אל נוסרה, על האו"ם. אבל אז לא היו רוסים. היום יש לנו שכן חדש: רוסיה. ועלינו להחליט; מי עדיף? אל נוסרה או צבא רוסי? בין שניים אלה אני בוחר בצבא רוסי.
   באשר לעתיד, ידוע למי ניתנה הנבואה מאז חורבן בית המקדש..

 • יול 31, 2017 @ 21:52 at 21:52
  Permalink

  מי האמין שישראל תחלוק גבול משותף עם רוסיה או עם איראן?

  רבות מחשבות בלב איש ועצת הבורא היא תקום!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות