רוסיה הציבה 64 טילי S-300 בים מול סוריה וצפון ישראל

ערב בואו של סגן הרמטכ''ל הרוסי גנרל ניקולאי בוגדאנובסקי General Nikolay Bogdanovsky, ביום ג' 6.10, בראש משלחת צבאית רוסית גדולה, לביקור שיימשך יומיים בישראל, הציב הצי הרוסי בסיס צף רב עוצמה של 64 טילי S-300, בים התיכון מול לטקיה בסוריה.
מיניסטריון ההגנה הרוסי הודיע רשמית, ביום שישי 2.10, כי הסיירת 'מוסקווה' navy cruiser the Moskva, הוצבה מול לטקיה, וכי היא חמושה ב-64 טילי  S-300 ים-אוויר  The Moskva is armed with a complement of 64 S-300 ship-to-air missiles.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי בכך, מבלי לומר על כך מילה בפומבי, הקימה רוסיה אזור חיץ לטיסה no fly zone, מעל רוב שטחה של סוריה, דרום טורקיה היכן שנמצאים בסיסי האוויר הטורקיים בהם משתמשים מטוסים אמריקנים, קפריסין-בה נמצאים בסיסי חיל האוויר הבריטי, וכל שטחיהן הצפוניים של ישראל-כולל רמת הגולן, וירדן.
שלוש שנים מאז 2012, ממשל אובמה דן בהנהגת אזורים אסורים לטיסה מעל צפון ודרום, כאשר כל פעם שנדמה שהוא מתקרב להחלטה כזו הוא ברח ממנה. עכשיו במהלך אחד יצרו הרוסים אזור אסור לטיסה מעל סוריה.
המשמעות של האזור הרוסי הוא, כי כל פעם שמטוסים טורקיים, בריטיים, ישראליים וירדנים יפעלו מעל סוריה ולבנון הם יצטרכו לתאם את טיסותיהם עם הרוסים, או לעמוד בפני סכנה של ירי טילי S-300 שיפילו את מטוסיהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציניים, כי המטוסים היחידים היכולים להתמודד עם טילי ה-S-300, הם מטוסים חמקנים.  לחיילות האוויר הישראלים, הבריטים, הירדנים, והטורקים, ולטייסת האמריקנית בטורקיה המורכבת ממטוסי F-16, אין מטוסים כאלה.
לטילי S-300 יש טווח של 150 ק''מ ומלבד מטוסים הם מסוגלים ליירט כל סוג של טילים-כולל טילי שיוט. 
אם נשיא ארצות הברית אובמה, היה באמת רוצה להתמודד עם הצעדים הצבאיים הרוסיים בסוריה, מלבד לומר שמוסקבה תיכשל, הוא היה צריך להורות על הצבתם של מטוסי חמקן אמריקנים בטורקיה וישראל, אולם ספק רב באם הוא ינקוט בצעד כזה בגלל התנגדותה של איראן שעדיין לא אישרה את ההסכם הגרעיני.
הצבת הסיירת 'מוסקווה' כשהיא חמושה בטילי S-300 מול סוריה וצפון ישראל, יוצרת מצב חדש בשיחות הצבאיות הרוסיות הישראליות  העומדות להיפתח ביום ג' בתל-אביב, בין סגן הרמטכ''ל הרוסי גנרל ניקולאי בוגדאנובסקי, ובין סגן הרמטכ''ל האלוף יאיר גולן. 
אמנם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חזר והבטיח לראש הממשלה בנימין נתניהו שביקר במוסקבה ב-21 לספטמבר כי הוא לא יאפשר להעביר לידי הסורים  טילי S-300, אולם הוא לא הבטיח וגם לא רמז על כך כי הצי הרוסי הוא שיציב טילים כאלה בים מול סוריה ומול צפון ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עד עכשיו מסרו מקורות צבאיים ישראליים שלא היו כל הגבלות רוסיות על טיסות מטוסי חיל האוויר במרחבים האוויריים של  סוריה ולבנון. אולם הצבת טילי ה-S-300, איננה מבטיחה כי מצב זה יימשך.
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס, בראיון שנתן ביום א' 4.10 לרשת CNN, למצב שנוצר ביחסי רוסיה-ישראל עם תחילת הפעולה הצבאית הרוסית בסוריה.
בידעו כי הוא הולך על קרח דק מאוד, בו אסור לו לפגוע ביחסי ארצות הברית-ישראל על חשבון יחסי ישראל עם רוסיה, אמר נתניהו, 'כי איננו (ישראל) רוצים לחזור לימים בהם רוסיה וישראל היו בעמדות יריבות-נוגדות'. 'אני חושב כי שיננו את  היחסים (עם מוסקבה), ובכללם הם טובים'.   
 We don't want to go back to the days when, you know, Russia and Israel were in an adversarial position, Netanyahu said, adding, I think we've changed the relationship. And it's, on the whole, good.
כאשר נתבקש לענות על השאלה, האם כניסתה של רוסיה לסוריה תגרום לחוסר יציבות (באזור), התחמק נתניהו מלענות ואמר: 'אינני יודע. אני חושב שהזמן יגיד זאת'. If Russia's entry in the Syrian conflict would be destabilizing, Netanyahu said, I don't know. I think time will tell.
אבל בנושא העברת נשק מתקדם לידי חיזבאללה היה נתניהו מאוד ברור כשהוא אומר:  אם מישהו רוצה (נתניהו השתמש בלשון הווה) להעביר נשק גרעיני לחיזבאללה, אנחנו נפעל'. ציטוט המקור: If anybody wants to use Syrian territory to transfer nuclear weapons to Hezbollah, we'll take action.
זו פעם ראשונה שראש ממשלת ישראל מדבר בראיון פומבי על האפשרות כי לידי חיזבאללה יועבר נשק גרעיני.

Print Friendly, PDF & Email