רוסיה ואיראן מקימות מפעל לייצור מל"טים מתאבדים חדשים שייצר 6.000 מל"טים. הרוסים נערכים לייצר ביחד עם האיראניים מל"ט מתאבד מהיר ושקט יותר

ב-5 לינואר השנה הגיעה לעיר ילאבוגה Yelabuga, הנמצאת כ-960 קילומטר מזרחית למוסקבה על גדות נהר קמה Kama River, משלחת איראנית. המשלחת הייתה מורכבת מבריגדיר-גנרל עבדוללאה מאראבי Brig. Gen. Abdollah Mehrabi ראש מחלקת זרוע האוויר והחלל והאספקה העצמאית של משמרות המהפכה האיראניים, head of the Islamic Revolutionary Guard Corps Aerospace Force Research and Self-Sufficiency Jihad Organization, ומגאשאם דאמאוואנדין Ghassem Damavandian, ראש התעשייה האווירית של משמרות המהפכה the chief executive of Iran’s Quds Aviation Industry, הידועה כגוף האיראני המייצר מל"טים מתאבדים.
הקצינים הרוסיים אשר פגשו את המשלחת האיראנית אמרו לחבריה כי הצבא הרוסי מחפש עתה דרכים לבנות מל"ט מתאבד מהיר יותר ושקט יותר מאשר המל"ט שאהד Shahed-136 שאיראן מספקת היום לצבא הרוסי באוקראינה. הקצינים הרוסיים הסבירו לעמיתיהם האיראנים כי מאלף מל"טים מתאבדים שרוסיה סיפקה להם עד כה 540 הופלו על ידי הגנת הנ"מ האוקראינית.  המל"ט  המתקדם החדש לדברי הרוסים צריך להבטיח להם שמספר האבדות לא יהיה גבוה כל כך.
יום אחד בלבד לאחר הפגישה הרוסית-איראנית הזו, ב-6 לינואר הטילה ארצות הברית סנקציות על מגאשאם דאמאוואנדין Ghassem Damavandian, כעל האיש העומד בראש מערך הייצור והמשלוח של מל"טים מתאבדים איראניים לצבא הרוסי באוקראינה.
מקורות מודיעיניים אמריקנים מדווחים, בי בפגישה ב-5 לינואר הסכימה רוסיה עם איראן כי המפעל החדש לייצור מל"טים איראניים מתקדמים יותר יוקם בילאבוגה Yelabuga, ויהווה חלק מההסכם הצבאי בסך 1 מיליארד דולר עליו הוסכם בין מוסקבה וטהרן.  כמו כן הוסכם בין טהרן ומוסקבה כי המפעל החדש ייצר 6,000 מל"טים מתאבדים מתקדמים. לא נמסרה ההערכה של לוח הזמנים הדרוש לייצור אלפי מל"טים מתאבדים אלה.
ההסכם הרוסי-איראני לייצור אלפי מל"טים מתאבדים חדשים מתקדמים צריך להדאיג ביותר לא רק את ארצות הברית אלא גם את ישראל. במסגרת ההסכמים הצבאיים בין איראן ורוסיה התחייבו הרוסים לשלוח מומחי נשק ומהנדסים רוסיים שידריכו את אנשי הצבא האיראניים בשימוש במערכות הנשק המערביות שנפלו לידיהם באוקראינה. במילים אחרות, האיראניים יתודרכו גם בשימוש במערכות הנ"מ כולל האמריקניות שנשלחו לצבא האוקראיני.
Print Friendly, PDF & Email