רוסיה ואיראן מרחיבות את שיתוף הפעולה הצבאי ביניהן. טהרן מעוניינת בהגדלת טווח הטילים שלה ובמערכות נ"מ מתקדמות

בשיחות שמנהל השבוע מפקד חיל האוויר הרוסי גנרל ויקטור בונדארב Lieutenant General Viktor Bondarev, עם מפקד חיל האוויר האיראני גנרל חסן שאחאספי Brigadier General Hassan Shahsafi, ועם מפקדים בכירים אחרים בצבא איראן, הונחו  היסודות לשורה של הסכמים היכולים לשדרג את שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות להיקפים שלא היו מוכרים בעבר והמסכנים את המעמד הצבאי של ארצות הברית באזור המפרץ הפרסי.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי איראן מעוניינת מאוד להרחיב את שיתוף הפעולה הצבאי שלה עם רוסיה במטרה לאותת למערב שאם ימשיכו להקשות עליה בנושא הגרעין היא תכרות ברית צבאית מלאה עם רוסיה על כל המשתמע ממנה.
מוסקבה מעוניינת בהסכמים כאלה לא פחות בגלל שלוש סיבות.
1. הסכמי הגנה משותפים ואספקת נשק רוסי לאיראן, תיתן לרוסיה בפעם הראשונה דריסת רגל צבאית משמעותית במפרץ הפרסי.
2. מוסקבה שואפת לא רק לעמדה צבאית מול ארה''ב והמערב במפרץ, אלא גם רוצה לחסום את דרכה של ארה''ב לאיראן, ושל סין לשוקי הנשק המזרח תיכוניים.
3. עסקות נשק רוסיות-איראניות גדולות, תהיינה פתח לעסקת נשק גדולה בין רוסיה למצרים, בתיווך סעודיה, דבר שיכול להפוך בעתיד את מוסקבה למתווכת העיקרית בין ריאד לטהרן. 
כל אלה הן מטרת אסטרטגיות ארוכות טווח, אולם גורם נוסף להחלטה איראנית להיכנס למהלך כזה, הוא החשש האמיתי  האיראני מפני מתקפה צבאית ישראלית או אמריקאית על מתקני הגרעין אם שיחות הגרעין תגענה למבוי סתום.
כבר בשלב הנוכחי מתעקשת איראן שלא לוותר על הדרישות העקרוניות שלה להמשך תוכנית הגרעין, ולמרות החגיגה התקשורתית במערב ובישראל, כאילו קיימת רשימת וויתורים איראניים חדשים, הדברים במציאות הם הפוכים.  זו הסיבה  מדוע האופציה הצבאית נראית עדיין רצינית.
איראן מבקשת עזרה טכנולוגית מסיבית מרוסיה לשדרוג תעשיית הטילים שלה שיכולו להגיע לטווחים ארוכים יותר, ולהשיג דיוק מרבי בפגיעות שלהם במטרה. 
איראן  גם חותרת לבנות בעצמה מערכת אנטי  מטוסים וטילים המקבילה למערכת הרוסית S-300. איראן טוענת שכבר בנתה  בעצמה מערכת טילי יירוט S-200, ועתה היא מוכנה להשקיע סכומי עתק נוספים לקניית טכנולוגיה חדשה מהרוסים בנושאים אלה.  מכאן נובע גם הביקור המיוחד של מפקד חיל האוויר הרוסי  הגנרל בונדארב, ביום ב' 21.10,  במפקדת ההגנה האנטי אווירית האיראנית חתאם אל-ענבייה Khatam al-Anbiya, ופגישתו עם מפקד ההגנה האווירית האיראנית בריגדיר-גנרל פאראזד אסמעיל Brigadier General Farzad Esmaili. 
איראן גם מבקשת מטוסי קרב, יירוט ותובלה ותדלוק חדשים ומבקשת לאמן את טייסיה ברוסיה.

 

Print Friendly, PDF & Email