רוסיה וטורקיה מונעות הכרעה בחאלב, ונגד ISIS במאנג'יב


במשך כל יום ו'  ושבת לפנות בוקר 13.8, נעו הכוחות המיוחדים של חיזבאללה-'כוח ראדואן' Radwan force, מכל חלקי סוריה ולבנון אל זירת הקרבות שבעיר הסורית הצפונית חאלב Aleppo.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, נתן הוראה להעביר את כל הכוח, כ-3,000 חייל, להלחם בחאלב. זאת לאחר שבהתייעצויות דחופות שנערכו במשך ליל שבת, ושבת לפנות בוקר, בין טהרן וביירות הוסכם, כי הצבא הסורי בגזרת חאלב מגלה סימנים של שבירה מול התקפות המורדים, וכי הכוח הצבאי היחיד שיכול למנוע זאת הוא 'כוח רדואן' של חיזבאללה.
המקורות שלנו מציינים, כי המדובר בהחלטה יוצאת דופן של נסראללה. 
עד עכשיו נזהר מנהיג חיזבאללה, (בעיקר בגלל הביקורת שנמתחה עליו בלבנון על מספרי ההרוגים והפצועים מקרב לוחמי חיזבאללה –כ-1,500 הרוגים בשלוש השנים האחרונות), להטיל את הכוחות הצבאיים שלו לתוך זירת קרבות בהן מספר הנפגעים הוא גבוה במיוחד.
אולם ברור, כי הפעם, בגלל חומרת המצב הצבאי, זרק נסראללה את הקלף הצבאי החזק  ביותר שלו במלחמה, לתוך קרב שלמספרי הנפגעים בו לא היה תקדים בשנים האחרונות במלחמות המזרח התיכון.
המקורות שלנו מוסרים, כי בקרב  על העיר חלאב הנכנס כבר לחודש השני שלו, יש לצבא הסורי ולמורדים הסוריים עד עתה כ-2,000 הרוגים, וכ-4,000 פצועים.
ישנן יחידות של הצבא הסורי והמורדים, שלמעלה מ-25 אחוז מהכוח הלוחם שלהם נפגע ויצא מכלל פעולה.
במונחים צבאיים יחידה ש-30 אחוז מהכוח הלוחם שלה נפגע, היא יחידה שאיבדה את יכולת הלחימה שלה.
נסראללה המכיר את המצב בשדה הקרב, מודע לאפשרות כי כוח העילית הצבאי הנמצא ברשותו יכול להיפגע ולסבול אבידות כבדות- ובכל זאת הוא מוכן להסתכן  ולהקריב את הכוח רק כדי להציל את המצב בחזית חאלב ואת הצבא הסורי.
למרות שאין הכרעה ברורה בקרבות בחאלב, נראה כי המלחמה בעיר תימשך בצורה הנוכחית עוד זמן רב.
המדובר לא רק בתיקו אלא במצב צבאי הרבה יותר מסובך ומורכב בו כל אחד משני הצדדים המשתלט על שטחים בהם יריביו החזיקו, מגלה תוך זמן קצר, שלמעשה הוא נכנס לתוך מלכודת, והשטח שכבש הופך להיות שטח הנתון במצור.
אפשר להגדיר מצב זה 'כמצור בתוך מצור'.

הסיבה העיקרית למצב צבאי מיוחד זה, שלא היה לו עדיין תקדים במלחמות המזרח תיכוניות, היא הימנעותה של מוסקבה  להפעיל את חיל האוויר שלה בסוריה כדי לעזור לסורים, לאיראנים ולחיזבאללה להכריע את הקרב.
כל מה שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, מוכן לעשות הוא להפעיל את חיל האוויר הרוסי  נגד המורדים בגזרת חאלב, כדי למנוע מהם ניצחון על הכוחות התומכים בנשיא סוריה בשאר אסד.

 ( מורדים יורים טילי נ"ט על טנקים סוריים בחאלב )

הסיבה לכך היא:
ביום ג' 9.8, כאשר פוטין נפגש בסנט.פטרבורג, עם נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, אמר לו ארדואן, כי ניצחון של הכוחות התומכים באסד בחאלב על המורדים הסוריים בהם טורקיה תומכת, תהייה מכה אסטרטגית קשה למדיניותו בסוריה, והוא איננו יכול להרשות זאת לעצמו, במצב הפנימי השורר כיום בטורקיה לאחר הקשר הצבאי נגדו.
במילים אחרות, פוטין התבקש על ידי ארדואן לפעול בחאלב נגד אסד, האיראנים וחיזבאללה.
הסברים דומים נתנה לצמרת הצבאית הרוסית, המשלחת הצבאית הטורקית אשר נמצאת מיום ד' 10.8 במוסקבה, ועוסקת בהקמת חדר מלחמה רוסי-טורקי לתיאום הצעדים הצבאיים של שתי המדינות במלחמה בטורקיה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים,  כי שלושת הצעדים הצבאיים הראשונים שחדר מלחמה חדש זה נקט הם:
1. חיל האוויר הרוסי פועל בגזרת חלאב רק כדי להבטיח שהמורדים הסוריים לא ישיגו הכרעה במלחמה נגד הכוחות הצבאיים התומכים באסד.  
2. חיל האוויר הרוסי איננו תומך בפעולות התקפיות של צבא סוריה, האיראנים וחיזבאללה, אשר מטרתם להביס את המורדים הסוריים.
3. טורקיה העמידה במצב כוננות את חיל האוויר וכוחות קרקעיים שלה הנמצאים על גבול טורקיה-סוריה, כדי למנוע התקדמות של כוחות של מורדים סוריים, רובם המשתייכים ל- the Syrian Democratic Forces-SDF, ושל המיליצה הכורדית-סורית ה-YPG להתקדם מהעיר הצפונית מאנג'יב Manjib, לכיוון העיר ג'אראבולוס  Jarabulus.
המקורות שלנו מדווחים, כי המצב במאנג'יב הוא כזה:
כוחות המורדים הסוריים והכורדיים הצליחו להדוף מרוב חלקי העיר את כוחות ISIS  ששלט בה.
מאנג'יב הרחוקה מגבול טורקיה רק 30 ק''מ, הייתה נקודת המעבר הראשית של ISIS מטורקיה לסוריה ולהפך.
אולם מדובר בניצחון חלקי בלבד. 
כדי לדחוק סופית את כוחות ISIS  מהעיר ומגבול סוריה טורקיה, צריכים הכוחות האלה לכבוש את העיר  ג'אראבלוס Jarabulus. (ראו מפה מצורפת,) הנמצאת רק 32  ק''מ צפונית למאנג'יב. בלי כיבוש ג'אראבלוס  Jarabulus ועקירת ISIS משם, אין משמעות רבה לכיבוש מאנג'יב.
הנציגים הטורקיים בחדר המלחמה הרוסי-טורקי הודיעו, כי נשיא טורקיה ארדואן איננו מסכים שכוחות כורדיים יתקדמו ממאנג'יב לג'אראבלוס Jarabulus, ויגיעו עד לגבול טורקיה.
ארדואן  גם מאיים שאם הכוחות הכורדים יתעלמו מהאיסור הוא יורה לצבא הטורקי לתקוף אותם.
הרוסים הסכימו לשתף פעולה עם הטורקים גם בחזית מאנג'יב-ג'אראבלוס.  
 

 

Print Friendly, PDF & Email