רוסיה וסוריה מאיימות להמשיך ולשגר טילי SA-5 לעבר צפון ומרכז ישראל באם התקיפות האוויריות הישראליות תמשכנה

מוסקבה ודמשק העבירו, ביום ד' 26.12, מסרים לישראל לפיהם אם התקיפות האוויריות הישראליות בסוריה תימשכנה, תגיב סוריה בירי טילי נ"מ לעבר שטח ישראל, כפי שנעשה ביום ג' 26.12 בלילה, כאשר בעיצומה של ההתקפה האווירית הישראלית על האזורים מדרומית-מערבית לדמשק  שוגר טיל נ"מ סורי מדגם SA-5 אחד לעבר מרכז ישראל. מערך הגנת הנ"מ הישראלית לא הצליח ליירט את הטיל הזה, והוא התפוצץ באזור ריק בהרי הכרמל.

מהמסרים הרוסיים והסוריים עולה, כי ירי טיל ה-SA-5 לא הייתה 'בריחה מקרית' של טיל הנ"מ מהמטרה שנקבעה לו (מטוסי חיל האוויר הישראלי) , כפי שדרגים מדיניים וצבאיים בישראל העריכו/קיוו, אלא ירי מכוון של טיל נ"מ סורי לעבר מרכז ישראל, ששימש איתות רוסי-סורי למה שעתיד להתרחש בתקיפות נוספות של חיל האוויר בסוריה. 
תושבים המתגוררים באזורי, חדרה, קיסריה, אור עקיבא, זיכרון יעקב, בנימינה ויישובי הכרמל, מוסרים, כי לא רק שבתיהם רעדו מהפיצוץ של הטיל הסורי, אלא שכמה שעות לאחר הפיצוץ אפשר עדיין היה להרגיש באוויר בריח חריף של אבק שריפה.

התוצאות של שיגור הטיל הסורי הזה ביום ג', מצביעות על העומד להתרחש בשבועות הקרובים בחלקים הצפוניים והמרכזיים של ישראל, באם הרוסים והסוריים יקיימו את האיומים שלהם.
אם טיל סורי אחד מדגם SA-5 והניסיון ליירוטו הביא למצב בו כ-250,000 ישראליים מצאו את עצמם לפתע בקו הראשון של החזית הישראלית-סורית-איראנית, לא צריך הרבה דמיון להבין מה יתרחש באם סוללה סורית אחת תשגר חמישה או עשרה טילים כאלה בעת ובעונה אחת לכיוון ישראל, ומערך הנ"מ הישראלי ינסה ליירטם.

טיל נ"מ מדגם SA-5 (הסימון הרוסי של הטיל הוא S-200),הוא טיל ישן, אולם הוא טיל ארוך טווח  
is a very long range, medium-to-high altitude surface-to-air missile,  שבין 150 ל-300 ק"מ והוא מסוגל לפעול בכל תנאי מזג האוויר, ולפגוע גם במפקדות קרקעיות ולא רק במטוסים וטילים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המסרים הרוסיים והסוריים מבהירים, כי בעוד שסוריה לא תפתח במתקפת טילי קרקע-קרקע על ישראל, היא תגיב בירי טילי נ"מ לעבר המרחבים האוויריים הישראליים, בדיוק כפי שישראל שולחת את מטוסיה למטרות תקיפה למרחבים האוויריים של סוריה.
בישראל עדיין לא ברור באם האיום הרוסי-סורי כולל גם את הטיסות של מטוסי חיל האוויר במרחב האווירי של לבנון.

המסרים האלה שהועברו לישראל, הם הסיבה העיקרית לכך שדובר צבאי ישראלי, הודה בפעם הראשונה בהודעה שמסר ביום ה'  27.12 לפנות בוקר, כי מטוסי חיל האוויר הישראלי הם שתקפו ביום ג' בלילה שלוש מטרות בסוריה. הדובר אמר, כי המטרות שנקבעו למטוסים הושמדו, וכי מדובר במחסני תחמושת.
כמו כן אמר הדובר הצבאי הישראלי, כי מטוסי חיל האוויר תקפו והשמידו סוללת נ"מ סורית. הדובר לא אמר זאת, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מדובר בסוללה ששיגרה את טיל ה-SA-5 לעבר מרכז ישראל.  בכך אותתו ישראל וצה"ל, מה תהייה התגובה באם הרוסים והסורים יממשו את האיום שלהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בכל שלוש המטרות של צבא סוריה שהותקפו ביום ג' על ידי חיל האוויר-במפקדת דוויזיה מס' 10 הסורית בקטנא, בבסיס דימאס, ובמתחם המפקדות של דוייזיה מס' 4 של הצבא הסורי בסאבורה, היו מחסני נשק ותחמושת שהוקמו על ידי משמרות המהפכה האיראניים. הנשק והתחמושת במחסנים אלה נועדו לחמש את חמשת המליציות שהאיראנים עוסקים עתה בהקמתן בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות