רוסיה וקנדה מרכזות אוניות מלחמה מול סוריה. ארה"ב הציבה 2 נושאות מטוסים מול איראן

ארצות הברית, קנדה ורוסיה, מנהלות בימים האחרונים דיפלומטיה של אוניות מלחמה gunboats diplomacy , במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי, כאשר וושינגטון מאותתת, כי האופציה הצבאית מול התוכנית הגרעינית האיראנית מונחת על השולחן, ואילו מוסקבה מאותתת כי לא תאפשר מעורבות צבאית אמריקנית ומערבית בסוריה, כפי שזו התרחשה בלוב. במילים אחרות, מוסקבה מוכנה להגן על משטרו של בשאר אסד בדמשק. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הגדיר ביום ב' 22.11 בחריפות, את מדיניות המערב כלפי סוריה 'פרובוקציה פוליטית' a political provocation. לעומתו אמר ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, בפנותו לנשיא בשאר אסד, 'כי אתה יכול להמשיך רק להשתמש בטנקים וברובים עד לנקודה מסוימת, עד שיגיע היום בו תצטרך ללכת'. ציטוט המקור: You can only continue with tanks and guns to a certain point, the day will come when you will go.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ההחרפה הזו בהתבטאויות הרוסים והמערב כלפי המצב בסוריה, ונשיא סוריה בשאר אסד, החלה כבר לפני עשרה ימים ב-12 לנובמבר, כאשר במהלך כוח הפגנתי לא שגרתי חצו שתי נושאות מטוסים אמריקניות, 'בוש' USS Bush, וסטנניס' USS Stennis, כשהן משייטות זו לצד זו, את מצרי הורמוז ונכנסו למפרץ הפרסי, והתייצבו מול חופי מרכז איראן.
בשעות הצהרים של אותו יום התרחשה ההתפוצצות המסתורית בבסיס הטילים של משמרות המהפכה במערב טהרן שחיסלה את רוב צמרת פיתוח ופיקוד הטילים הבליסטיים האיראניים.
ששה ימים לאחר מכן ב-17 לנובמבר, הודיעה סוכנות הידיעות הסורית 'סאנא' Sana כי אוניות הצי הרוסי עומדות להגיע לסוריה. ביום ב' 22.11, מסרו מקורות בארמון הנשיאות בדמשק, כי שלוש אוניות מלחמה רוסיות נכנסו למים הטריטוריאליים הסוריים כשפניהן מיועדות לנמל טרטוס. לא נמסרו שום פרטים על איזה אוניות מדובר מלבד שצוין כי מודבר 'באוניות קרב'.
המקורות הנשיאותיים הסוריים הדגישו, כי האוניות הרוסיות לא תעגונה בנמל. זהו איתות סורי ברור, כי האוניות לא באו לסוריה רק לשם הפגנת תמיכה במשטר אסד, אלא שהן תקיימנה פעילות מבצעית לאורך חופי סוריה במטרה לסכל פעילות התקפית נגדה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עתה צריך להמתין ולראות באם אוניות המלחמה הרוסיות תפעלנה נגד הספינות והסירות הקטנות המנסות להעביר נשק למורדים הסוריים מלבנון ומטורקיה. אם אכן פעולה כזו תתבצע על ידי אוניות המלחמה הרוסיות, יכולה מוסקבה לטעון כי המדובר בפעולה נגד פיראטיים וטרור, המאושרת על ידי מועצת הביטחון.
גם הרוסים וגם הסורים מפזרים ערפל כבר מסביב לזהותן המדויק של אוניות המלחמה שהגיעו לסוריה, אולם מקורות ערביים מדברים על לפחות שתי אוניות רוסיות לאיסוף מודיעין, וללוחמה אלקטרונית EW, המוצבות עתה מול חופי סוריה.
שר ההגנה הקנדי פיטר מאקקאי Peter MacKay, הודיע במקביל לבואן של אוניות המלחמה הרוסיות לסוריה, כי בהתחשב במצב בסוריה, אוניות הצי הקנדי הנמצאות בים התיכון ואשר השתתפו בפעולה הצבאית בלוב נגד משטר מועמר קדאפי, לא תחזורנה לקנדה, אלא תשארנה עוד שנה, עד סוף 2012 בים התיכון. מאקאי הוסיף ואמר 'כי דיקטטוריים רבים נמצאים תחת אזהרה (כולל אסד), בגלל צורת התנהגותם שאיננו (המערב) מוכן לסבול'. 'יש סולם של צעדים מסלימים לפני שנחליט החלטות סופיות על מעורבות' (צבאית), ציטוט המקור: that a lot of dictators are on notice that this type of behavior isn't going to be tolerated, he said. How we go about it and what comes next is done on… an escalating scale before making any final decisions around intervention.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים,  כי מדובר בשתי הפריגאטות הקנדיות 'וונקובר' HMCS Vancouver, ו'צ'ארלוטטאון' HMCS Charlottetown.
שר ההגנה הקנדי מאקקאי, הוא המדינאי המערבי הבולט ביותר שאיננו שולל בפעם הראשונה מעורבות צבאית מערבית בסוריה.
למתיחות הצבאית סביב סוריה, בעלת בריתה המרכזית של איראן במזרח התיכון נוספו ביום ב' שלושה אירועים נוספים.
שר החוץ הבריטי ויליאם הייג, קבל בלונדון משלחת של המועצה הלאומית הסורית ה-SNC, שהיא הגוף המאגד בתוכו את כל ארגוני האופוזיציה הסוריים הנלחמים נגד אסד. זמן קצר לפני הפגישה פרסמה ה-SNC, את תוכניתה להעברת השלטון בסוריה מידיו של משטר אסד לידיה, כאשר אחד הסעיפים העיקריים בתוכנית קורא 'למתן הגנה בינלאומית לאזרחי סוריה', for international protection for Syrian civilians.
שלושה אוטובוסים של עולי רגל טורקיים שנסעו דרך סוריה בחזרה ממכה, הותקפו באש על ידי חיילים סוריים. יש לפחות 3 טורקים פצועים. החיילים הורו בתחנת הגבול הסורית-טורקית Cizreצפונית לחומס, לעולי הרגל לרדת מהאוטובוסים כדי לבדוק את ניירותיהם, ופתחו עליהם באש. עדי ראייה מסרו על אוטובוס ששמשותיו היו מנופצות מכדורים. ברור, שהסורים יטענו, כי מדיניות התמיכה של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן במורדים היא שהרגיזה את החיילים הסורים שלא התאפקו ופתחו באש. אולם השאלה היא כיצד הטורקים, ובייחוד ראש ממשלתם יגיבו על התקפה גלויה ובוטה כזו על אזרחים טורקיים החוזרים מקיום מצוות האיסלם?
עד עתה השמיעו הטורקים איומים רמים על מעורבות צבאית שלהם בתוך השטח הסורי לטובת המורדים, אולם למעשה, מלבד לחמש ולאמן חלק מהם בתוך שטח טורקיה, לא נקטו הטורקים עד היום בשום צעד מעשי, כולל לא סנקציות נגד משטר אסד.
האירוע השלישי הוא ביקורו של מלך ירדן עבדאללה השני, ברמאללה, אצל יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. המלך עבדאללה הגיע לרמאללה, בניסיון להבין לאן פני הפלסטינים מועדות בשאלות המרד הערבי, כולל במתרחש בסוריה.
 

Print Friendly, PDF & Email