רוסיה חוסמת את חיזבאללה בסוריה. הוא פועל מלבנון


חיזבאללה ניסה
, ביום ד' 26.10, לחמם את גבול ישראל לבנון, באמצעות חוליית מחבלים  שנעה ברכב לאורך גדר המערכת מרכס רמים עד למטולה עצמה. מדובר באזור מעל קריית שמונה וכפר גלעדי, בו נמצאים המטעים של חקלאי מטולה, ובסיס של כוח צנחנים.
לאחר ירי לכיוון עמדה של צה"ל בשער גדר המערכת, המשיכה מכונית המחבלים בדרכה עד שהגיעה לקצה הצפוני-מערבי של מטולה ושם שוב פתחה באש. בירי הראשון חייל צה"ל נפצע קל.
עד שמכונית המחבלים הגיע לאזור מטולה, צה"ל הכין לה מארב אש ופגע בה. עדיין לא ברור אם למחבלים היו נפגעים. צבא לבנון בכלל מכחיש שהיו חילופי אש כאלה.
אבל גם כאשר צה"ל פרסם בסוף  אוגוסט, כי שני מטעני חבלה גדולים  שנמצאו בחודש יולי בשדה במטולה, היו מטענים של חיזבאללה שנועדו לבצע פיגוע גדול בישראל, הלבנונים הכחישו כי המטענים האלה באו משטחם.
במקרה הזה הוברר, כי אנשי חיזבאללה הצליחו לחדור את גדר המערכת ולהסתיר את המטענים בתוך שטח ישראל. מישהו הקשור  עם מנגנוני המודיעין והטרור של חיזבאללה, או ליתר דיוק עם אחמד מורנייה, אחיו הצעיר של עימד מורנייה, האיש הממונה עתה בתוך חיזבאללה על פעולות הטרור מול ישראל, היה צריך לבוא ולאסוף את המטענים ולהעבירם לידי חוליית טרור פלסטינית שתבצע בהם פיגועים.
האיש כנראה נבהל, והמטענים הגיעו בסופו של דבר לידי צה"ל.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אירועים אלה  מצביעים על שתי התפתחויות חדשות אצל חיזבאללה:
1. יש ניסיון ברור לחמם את גבול לבנון ישראל, אולם זהו ניסיון בעל פרופיל נמוך. כלומר, מדובר בחימום הגבול על אש קטנה ומבוקרת.
2.  בחודשים האחרונים נפסקו לגמרי הניסיונות של האיראנים ושל חיזבאללה לחמם את גזרת הגבול הישראלי עם סוריה ברמת הגולן. היחידות המיוחדות שחיזבאללה הביא בתחילת יולי לאזור קוניטרה הוצאו משם במשך חודש ספטמבר.
כדאי לציין שיחידות אלה הובאו לאזור במקביל לניסיון להחדיר את מטעני החבלה לישראל דרך השדות במטולה.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים בלעדית, כי ההסבר למדיניות 'האש הקטנה' שחיזבאללה  נעוצה באזהרה רוסית שהועבר לחיזבאללה שלא לחמם את הגבול עם ישראל.
ראש הממשלה נתניהו פנה באחת משיחות הטלפון האחרונות שלו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וביקש ממנו להתערב כדי להבטיח את השקט לאורך גבולות ישראל עם סוריה  ולבנון.
פוטין נענה לבקשה הישראלית, והורה אישית למפקד כוחות רוסיה בסוריה גנרל אלכסנדר זוראבלאב Lieutenant General Alexander Zhuravlev  לפעול בנושא.
המקורות שלנו מוסרים, כי הגנרל זוראבלב נפגש לפני כמה שבועות בלטקיה עם בכיר חיזבאללה טלאל חאמייה  Talal Hamia, שהוא מפקד כוח מס'  910, שהיא יחידת פעולות החוץ-כלומר מנגנון הטרור של הארגון. (Unit 910, Hezbollah's foreign operations unit).
המפקד  הרוסי הזהיר את ראש מנגנוני הטרור של חיזבאללה כי כאשר בחאלב בצפון סוריה מתחולל קרב ההכרעה עם המורדים הסוריים, מוסקבה איננה רוצה לראות פעולות שיחממו את גבולות ישראל עם סוריה.
חיזבאללה כמובן מנסה לפרש את האזהרה הרוסית כאילו היא מתייחסת רק לגבול סוריה עם ישראל, ולא לגבול לבנון עם ישראל. אבל מדיניות האש הקטנה שלו מסגירה את חששו מפני תגובה רוסית.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות