רוסיה לוחצת על ארה"ב להפסיק את טיסות מטוסי הביון שלה מול סוריה מחשש שהן מכינות את הקרקע לחידוש תקיפות חיל האוויר הישראלי

סגן שר ההגנה הרוסי אלכסנדר פומין Alexander Fomin אמר, ביום חמישי 25.10, כי הבסיס האווירי הרוסי בסוריה-חימיימים Hmeymim Air Base, נתון כל הזמן לתקיפות של מזל"טים 'המודרכים על ידי מטוס ביון אמריקני מדגם פוסידון Poseidon 8.'  'זה כמובן מידע חמור מאוד, ולאף אחד (לאמריקנים)  לא צריך להיות שום ספקות לגבי המסקנות (שיוסקו)  לאחר שייערך ניתוח מקיף על ידי הצבא שלנו', אמר סגן השר. This is very alarming data, of course, no one here should haveny doubts about the conclusions, an appropriate analysis, will be carried out by our military.
דובר הקרמליון דימטרי פאשקוב Dmitry Peskov, שנשאל על ידי עיתונאים, אם הנושא הזה יעלה בפגישתם של הנשיאים דונלד טראמפ וולדימיר פוטין ב-11 בנובמבר בפריס אמר, כי הוא לא יכול לשלול אפשרות כזו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הנושא עלה גם בשיחותיו של היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ון בולטון, שנפגש השבוע עם פוטין, ובכירים רוסיים אחרים במוסקבה.
זו כמובן האשמה חמורה ביותר, משום שזו הפעם הראשונה שמוסקבה מאשימה את וושינגטון במעורבות צבאית ישירה בהתקפה שעורכים ארגוני טרור מוסלמיים בסוריה על המפקדה והבסיס האווירי העיקרי של צבא סוריה ברוסיה.
רוב התקפות המזל"טים על בסיס חימיימים מבוצעות על ידי ארגון חאיית תאחריר אל-שם Hay'at Tahrir al-Sham, שיש לו בסיסים באזורי אידליב וצפון לטקיה.
זו לא פעם ראשונה שמוסקבה מאשימה את האמריקנים בעזרה לארגוני טרור מוסלמיים כולל ל-ISIS, אולם אף פעם לא האשימו אותם במעורבות ישירה.
מקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי זו הפעם הראשונה שישראל, או ליתר דיוק חיל האוויר הישראלי, מעורבים במהלך הרוסי הזה.
האשמה הרוסית כי מטוס ביון אמריקני מכוון את התקפות המזל"טים האלה, נועדו להביא להפסקתן של טיסות מטוסי הביון האמריקנים והבריטים המתבצעות עתה כל כמה ימים לאורך חופי סוריה עם מזרח הים התיכון, ולאורך גבולות ישראל וירדן עם סוריה.  
פרטים מלאים על טיסות ביון אלה מתפרסמות בגיליון מס' 822 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW היוצא לאור ביום שישי 26.10.
הקישו כאן לחתום על השבועון היוצא בשפה האנגלית.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי טיסות אמריקניות ובריטיות אלה נועדו בראש ובראשונה לבחון עד כמה הרוסים התקדמו בפריסת סוללות טילי ה-S-300 , ומערכות הלוחמה האלקטרונית EW שהם הציבו באזורים שונים בסוריה, ועד כמה מערכות אלה מהוות סכנה למטוסים של חיילות האוויר האמריקנים והישראלים שינסו לפעול במרחבים האוויריים של סוריה.
השבוע מלאו חמישה שבועות, מאז ה-17 בספטמבר שמטוסים של חיילות האוויר האלה אינם טסים יותר במרחבים האוויריים הסוריים מאחר והם חוששים, כי הרוסים ינסו להפילם, כתגובה על הפלת מטוס הביון הרוסי מדגם איליושין IL 20, שהופל על ידי טיל נ"מ סורי.
עד היום מאשימה מוסקבה את חיל האוויר הישראלי בהפלת המטוס.
הרוסים ששומעים ומאזינים בקפדנות רבה לכל 'רשרוש' הנשמע, או מתפרסם בישראל, שומעים בימים האחרונים כל מיני רמזים כי חיל האוויר הישראלי נערך לחידוש טיסותיו-התקפותיו בסוריה.  הפרסום הרוסי על השתתפות של מטוס הביון האמריקני בהתקפות על חימיימים, הוא למעשה יותר אות אזהרה  רוסי לישראל, לצה"ל ולחיל האוויר הישראלי,  שלא יעזו להתחיל לתקוף מטרות בסוריה לפני שיתקיים מפגש הפסגה בין נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא רוסיה פוטין, ב-11 לנובמבר.  
לפני 31 שנה בשבוע הראשון של חודש דצמבר 1987, ערב מפגש הפסגה בז'נווה, בין הנשיאים רונלד רייגן ומיכאל גורבצ'וב, החליטה ההנהגה הישראלית בשיתוף עם ההנהגה האמריקנית, להתעלם מהאיומים הרוסיים, ומטוסי קרב ישראליים הפילו מספר מטוסי קרב סוריים, שלא היו אלא מטוסים של חיל האוויר הרוסי הצבועים בצבעים סוריים אשר הוטסו על ידי טייסים רוסיים.
הקרב האווירי הזה היה צריך להוכיח באם אמצעי הלוחמה האלקטרונית הנמצאים בידי ישראל והמערב יכולים להתגבר על מערכות הל"א EW הרוסיות.
במילים אחרות, התקווה של גורבצ'וב שהוא יגיע למפגש הפסגה בראש מעצמה שיש לה עדיפות בתחום של המלחמה האלקטרונית-התבדתה.
עתה צריך להמתין ולראות איזה החלטה יקבלו הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות, ואיזה תמיכה הן תקבלנה בימים הקרובים מהנשיא טראמפ.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות