רוסיה מאשימה את ישראל בהפלת מטוס הביון הרוסי. שומרת לעצמה את הזכות להגיב. מה תהייה התגובה של פוטין?

לאחר שתיקה של כמה שעות, ביום ג' 18.9, לגבי הנסיבות בהן נעלם מטוס הביון הרוסי מדגם איליושין IL 20, בעת ההתקפה הישראלית על מטרות איראניות באזור לטקיה (ביום ד' בלילה 17.9), פרסם משרד ההגנה הרוסי הודעה המאשימה את חיל האוויר הישראלי בכך שטילי נ"מ סוריים הם שפגעו במטוס הרוסי וגרמו להפלתו ולמותם של 15 אנשי הצוות של המטוס.
בהודעה חריפה ביותר וטען משרד ההגנה במוסקבה, כי המטוסים הישראליים יצרו 'מצב מסוכן בלטקיה באזור שבו המטוס הרוסי נעלם'  Israeli military planes of created a "dangerous" situation in Latakia, near where the aircraft went missing.
משרד ההגנה הרוסי אומר, כי רוסיה קיבלה מישראל אזהרה מפני התקיפה 'דקה אחת בלבד לפני ההתקפה,' Israel warned Russia about the planned operation one minute beforehand,
'ובכך לא השאירה למטוס הרוסי מספיק זמן להגיע לאזור בטוח'.
 משרד ההגנה הרוסי גם מאשים את חיל האוויר הישראלי, שהטמין מלכודת למטוס הרוסי, והשתמש בו ככיסוי מפני מערכת הגנה הנ"מ הסורית, אשר במקום לתקוף את המטוסים הישראלים, תקפה בטעות את המטוס הרוסי והפילה אותו.
משרד ההגנה הרוסי משתמש בהאשמה חמורה ביותר לפיה  המטוסים הישראלים הם שדחפו את המטוס הרוסי לקו האש של הטילים הסוריים, במטרה למנוע פגיעות בהם. Israeli jets attacking targets in the area had "used the Russian plane as a cover, exposing it to fire from Syrian air defences.
בסיום ההודעה הרוסית נאמר, כי רוסיה 'שומרת לעצמה את הזכות לנקוט באמצעים מתאימים על הפעולות הישראליות העוינות.'
עכשיו לאחר שרוסיה מטילה את האשמה על הפלת מטוס הביון על חיל האוויר הישראלי השאלה היא באיזה אמצעי ודרך יחליט נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפעול נגד ישראל-ומתי?
זו היא אולי אירוניה היסטורית, כאשר 45 שנה לאחר שמוסקבה נתנה אור ירוק לצבאות מצרים וסוריה לתקוף את ישראל בשנת 1973 במלחמת יום הכיפורים, היא עומדת ב-18 בספטמבר 2018  שוב פעם בפני הצורך לפעול צבאית נגד ישראל.
גם אם ישראל תנסה לחלוק על המסקנות של משרד ההגנה הרוסי, וראש הממשלה נתניהו ינסה להתקשר עם נשיא רוסיה פוטין כדי להתנצל, ההערכה של המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה היא, כי פוטין חייב לפעול מאחר והוא איננו יכול להעמיד את עצמו במצב בו הוא יראה בעיני הצבא וחיל האוויר  הרוסי כי הוא  איננו מגיב על התקפה כזו על מטרה רוסית ועל מכה קשה כל כך לחיל האוויר הרוסי.
השאלה המרכזית היא, האם פוטין יחליט להגביל את 'התשובה הרוסית' למסגרת הצרה של יחסי רוסיה-ישראל, או שהוא יכול להשתמש בתקרית זו, כדי לפעול נגד הנוכחות הצבאית האמריקנית בסוריה.
רמז לכך אפשר למצוא בהאשמה הרוסית כי בתקיפה בלטקיה השתתפו  4 מטוסי קרב מדגם F-16 של חיל האוויר הישראלים, ופריגטת הטילים הצרפתית 'אוורנייה' Auvergne, ששיגרה טילים לעבר מטרות איראניות ליד לטקיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי פריגטת הטילים הצרפתית 'אוורנייה' לא השתתפה כלל בתקיפה בלטקיה, וכי הטילים ששוגרו מהים, שוגרו על ידי ספינות טילים של חיל הים הישראלי.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות