רוסיה מזרימה אוניות מלחמה, מרינס וטנקי נחיתה מול סוריה, וציידי צוללות מול איראן

בצעד כמוהו מוסקבה לא נקטה עד כה, הודיעו ביום ג' 18.12, מקורות צבאיים במוסקבה, כי שני כוחות צי רוסיים, אחד מכוחות הים הבלטי Russian Baltic Fleet, ואחד מכוחות הים הצפוני Russian Northern Fleet, נמצאים בדרכם למזרח התיכון. הכוח מהים הבלטי נמצא בדרכו לסוריה, ואילו הכוח מהים הצפוני נמצא בדרכו למפרצי עדן ועומן, בכניסה למפרץ הפרסי.
המקורות הרוסיים מוסרים, כי האוניות מיועדות לפינוי אזרחים רוסיים מסוריה, וכי בדרך למזרח הים התיכון נמצאות אוניות המלחמה הבאות: שתי אוניות התקיפה האמפיבית הרוסית הגדולות ביותר 'קאליניגראד' Kaliningrad, ו'אלכסנדר סאבאלין' Alexander Shabalin, 'ספינת הסיור' שהיא למעשה פריגאטת טילים מונחים''ירוסלב החכם'  Yaroslav the Wise. ספינת ההצלה והגרירה SB-921, ומכלית הנפט הצבאית 'לנה' Lena.
המקורות הרוסיים הוסיפו ואמרו, כי הכוח הימי הזה יחליף את כוח המשימה הרוסי מהים השחור, הנמצא מול סוריה כבר מהשבוע השלישי של נובמבר.
אל מפרצי עדן ועומן, הרוסים שולחים את ציידת הצוללות הגדולה ביותר בצי הרוסי 'סברומוסק'  Severomorsk, המלווה במספר אוניות מלחמה אותן הרוסים לא פרטו. כמו כן ישנן בשייטת זו מכלית צבאית, ואוניית אספקה וחילוץ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי התופעה של שתי הודעות רוסיות ביום אחד המוסרות על הצבת כוחות צי רוסיים מול סוריה, ואיראן, מצביעה על כך, כי הצמרת המדינית והצבאית הרוסית, נערכת לקראת התפתחויות צבאיות קרובות בסוריה, אשר יכולות לגלוש למעורבותן של מדינות נוספות במלחמה, כולל איראן.
באורח רשמי מודיעה רוסיה, כי כוח הצי הרוסי שיוצב מול סוריה, נערך לפינויים של אזרחים רוסיים מסוריה. המדובר בפינוי ענק של לפחות כ-20,000 בעלי אזרחות רוסית הנמצאים בסוריה.
אולם המקורות הצבאיים ובמוסקבה של תיקדבקה מציינים, כי הכוח הרוסי הנמצא בדרכו לסוריה איננו מתאים למטרה זו, וכי למעשה מדובר בהחשת תגבורות צבאיות רוסיות והצבתן מול החוף הסורי.
עד עתה ניצבו מול סוריה שתי אוניות תקיפה אמפיביות רוסיות  בינוניות (Novocherkassk and Saratov), שעל כל אחת מהן כ-250 אנשי מרינס רוסיים. שתי אוניות התקיפה האמפיבית שיחליפו אותן הן הרבה יותר גדולות, כאשר כל אחת נושאת על סיפונה 520 אנשי מרינס ועוד 25 טנקים אמפיביים.
מלבד זאת מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי באם יוחלט על פינוי האזרחים הרוסיים מסוריה, הוא יתבצע בעיקר דרך האוויר ולא דרך הים. זו הסיבה, מדוע מטוסי תובלה רוסיים הממשיכים להעביר נשק, תחמושת, וחלקי חילוף לצבא סוריה הנאמן לאסד, נוחתים כמעט כל יום בנמלי התעופה של דמשק וחלאב. המטוסים הרוסיים הם בין המטוסים הזרים היחידים הנוחתים בשתי ערים אלה, כאשר המטרה הרוסית היא, מלבד להגיש עזרה צבאית לאסד, לשמור על נוכחות רוסית בנמלי תעופה אלה ולהפכם בעת הצורך למרכזים העיקריים לפינוי האזרחים הרוסיים.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי בעוד שמקורות במערב מתארים את הצעדים הרוסיים כצעדי הכנה לקראת נפילתו של אסד,  מתארים מקורות צבאיים מזרח תיכוניים, ומקורות מודיעיניים מערביים את התנועות הימיות-צבאיות רוסיות אלה, כקשורות להיערכות של מוסקבה לקראת התחלת השימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה.
במוסקבה, אבל גם בוושינגטון, גוברת ההערכה כי יחידות המורדים קרובות להשתלט על כמה מאגרי נשק כימי וביולוגי סוריים גדולים.

מקור צבאי מערבי אמר ביום ג' 18.12 למקורות הצבאיים של תיקדבקה, 'כי עתה כבר אי אפשר להיות בטוח מי ישתמש ראשון בנשק כימי במלחמה בסוריה, הצבא הסורי, או המורדים, ולאן נשק זה יופנה'. 'האם למטרות בתוך סוריה, או למטרות מסביב לסוריה?'
המקור הצבאי המערבי הוסיף ואמר, כי במדינות שמסביב לסוריה מתבצעות בימים האחרונים הכנות צבאיות חשאיות מקיפות לקראת התפתחות כזו. הכנות אלה מתרכזות בשלושה נושאים עיקריים, אמר הדובר:
1. התקפה בנשק כימי על מטרות טורקיות, ירדניות, ישראליות, ועל מטרות צבאיות אמריקניות במדינות אלה.
2.
שימוש בנשק כימי בתוך סוריה, על ידי שני הצדדים הנלחמים שם.
3. בכל אחת משתי התפתחויות אלה ייעשה מאמץ צבאי מערבי-ערבי וישראלי, להשתלט במהירות על מאגרי ויחידות הצבא או המורדים הסוריות המחזיקות בנשק כימי וביולוגי.

Print Friendly, PDF & Email