רוסיה מחישה אוניות מלחמה לסוריה. אסד מוכר למוסקבה איגרות חוב בסך 30 מיליארד דולר למימון המלחמה

לאחר שקבל מטריה מדינית ואספקת נשק מרוסיה ואיראן, פונה עתה משטר הנשיא בשאר אסד למוסקבה, לטהרן, ולבייג'ין, ומציע להם גם למממן את המלחמה במורדים הסוריים. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי דמשק הציעה בימים האחרונים למכור להן איגרות חוב ממשלתיות סוריות בסך של 30 מיליארד דולר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עיקר ההוצאות של משטר אסד הן על קניית כמויות עצומות של סולר ובנזין, הדרושים לצבא הסורי כדי להניע את מכונת המלחמה שלו נגד המורדים.
מכונת מלחמה זו מורכבת בעיקר מטנקים, תותחים מתנייעים, ואלפי משאיות כולל גוררי טנקים המעבירים ללא הפסק את הכוחות, הציוד, והתחמושת מנקודה אחת בסוריה לצידה השני. מאחר ועל סוריה מוטל אמברגו נפט, את כמויות הסולר והבנזין הדרושות לצבא הסורי קונים סוחרי דלק לבנוניים, המוכרים ומעבירים את הדלקים במחירים מופקעים לידי הסורים.
משטר אסד מתקשה לממן הוצאות אלה מפני שקופת האוצר הסורי ריקה. איראן היא המממנת את תשלום המשכורות לאנשי הצבא, כוחות הביטחון, והמנגנונים הממשלתיים המחזיקים את משטר אסד. היקף העזרה הכלכלית האיראנית לסוריה עומד עתה על למעלה מחצי מיליארד דולר לחודש.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי בעוד במערב התרכזו ביום שישי 13.4, 'במפנה הפתאומי' שחל כביכול בעמדת רוסיה במועצת הביטחון בנושא הסורי, שעה ששגריר רוסיה לאו''ם ויטאלי צ'ורקין Vitaly Churkin, הודיע כי הוא יצביע בעד ההחלטה הקוראת לשלוח משקיפי או''ם לסוריה, רק גורמים מעטים במערב ובישראל שמו לב לכך, כי במקביל הודיעה מוסקבה כי היא שולחת אוניות מלחמה שיוצבו מול חופי סוריה באופן קבוע.
דוברים במיניסטריון ההגנה במוסקבה אמרו: 'התקבלה החלטה להציב אוניות מלחמה רוסיות ליד החופים הסוריים על בסיס של קבע'. ציטוט המקור: Decision has been made to deploy Russian warships near the Syrian shores on a permanent basis.
הדוברים לא אמרו על ידי מי במוסקבה ההחלטה התקבלה, אולם החלטות כאלה בבירה הרוסית מתקבלות רק בדרג של ראש הממשלה ולדמיר פוטין.
כבר עתה מוצבת מול חופי סוריה משחתת הטילים המונחים הרוסיים Smetlivy, שהיא גם אוניית מלחמה נגד צוללות ומטוסים.
זו הפעם הראשונה אי פעם שמוסקבה מודיעה על הצבת אוניות מלחמה בסוריה ובמזרח הים התיכון באופן קבוע, ופירושו של צעד זה הוא לא רק החלטה רוסית לפרוש עתה מעל נשיא סוריה בשאר אסד ומשטרו מטריה צבאית אשר תגן עליו מפני כל מעורבות צבאית זרה, אלא גם הצבת כוח צבאי בסוריה שיבטיח כי משקיפי  האו''ם לא יהוו בסיס למעורבות צבאית בינלאומית בחסות האו''ם נגד אסד, ולא יחרגו, כפי שהתרחש ב-2011 בלוב, מתנאי המנדט שיוכתבו להם על ידי מועצת הביטחון.
במלים אחרות, מוסקבה רוצה לדאוג לכך כי בינאום המלחמה הסורית, תהליך שהחל עם הגעתם ביום א' 15.4 של קבוצת משקיפי האו''ם הראשונים לדמשק, ייעשה לפי התנאים שהיא תחליט ולא וושינגטון, או נאט''ו.
מקורות צבאיים מערביים וישראלים, אמרו ביום א', כי הם מתקשים להבין כיצד ארצות הברית וטורקיה תמכו בהצעה לשלוח משקיפי או''ם, מלבד הרצון שלהן למצוא נוסחה כלשהי אשר תמנע מהן את הצורך להתערב צבאית בסוריה.
המקורות האלה ציינו, כי שהותם של כמה עשרות, או אפילו מאתיים עד שלוש מאות משקיפי או''ם בסוריה, רק יאריכו ויעמיקו את המלחמה.
המורדים באסד יראו במשקיפי האו''ם כאילו הם עשו צעד אחד נוסף קדימה לקראת מעורבות בינלאומית כלשהי בסוריה שתתמוך בהם, ולכן הם ינסו להגביר את התקפותיהם על צבא וכוחות הביטחון הסוריים, ואילו אסד ומוסקבה המכתיבים את המגבלות על פעולותיהם של משקיפי האו''ם, יראו בהם מכשיר שתחת חסותו הם יוכלו להמשיך בחיסולם של המורדים והאופוזיציה נגד המשטר בדמשק. תוך כדי שהם מנופפים כלפי מועצת הביטחון שאפילו הכוח שהיא ששלחה איננו מסוגל להפסיק את המלחמה בסוריה.
אין פלא, כי במצב כזה, אסד פונה אל מוסקבה, וגם אל בייג'ין התומכת בקו הרוסי בסוריה, לקבל נוסף על המטריה הצבאית גם מטריה פיננסית. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות