רוסיה מחריפה את הטון: ננחית על פולין מכה גרעינית.

תיקדבקה: רוסיה מחריפה את הטון: ננחית על פולין מכה גרעינית. במקביל, החלו ארצות הברית ורוסיה החלו במגעים חשאיים במטרה להוריד את רמת האיומים, ולהגיע להבנות חדשות ביניהן.
סגן הרמטכ"ל הרוסי, גנרל אנטולי נוגוויטסין, Col-General Anatoly Nogovitsyn, שהוא הדובר הצבאי הבולט ביותר של מוסקבה במשבר הנוכחי: 'פולין חושפת את עצמה, (בגלל שחתמה על הסכם עם ארה"ב להצבת סוללות יירוט אמריקניות נגד טילים), ב-100 אחוז למכה'. כל מטרה אמריקנית באירופה, אמר סגן הרמטכ"ל הרוסי, תהייה נתונה להתקפה גרעינית רוסית, והכוחות הרוסיים יתקפו את בעלות בריתן של המדינות שיש להן נשק גרעיני, קרי-פולין. מטרות כאלה, (כמו הטילים האמריקנים שיוצבו בפולין), יושמדו, (על ידי הרוסים), בדרגת עליונות ראשונה.
בהתבטאות רוסית נוספת בנושא אמר ביום ו' 15.8, נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, בעת שנפגש עם קנצלארית גרמניה אנג'לה מרקל, בעיר הנופש הרוסית סוצ'י שעל חוף הים השחור, כי טילי היירוט האמריקנים שיוצבו בפולין, מכוונים נגד רוסיה.
הוא דחה את ההסברים האמריקנים כי הטילים מיועדים נגד טילים היכולים להישלח ממדינות כמו איראן. פולין פרסמה הודעה, בה היא מזמינה את רוסיה לשלוח משקיפים, שיסיירו בעמדות הטילים האמריקנים שיוקמו בשטחה, וייווכחו לדעת, כי הם אינן מכוונים, או מאיימים על הטילים הרוסיים.
גם הנשיא גורג בוש, החמיר את הטון של ביום ו', כאשר אמר: 'המלחמה הקרה הסתיימה'. 'איומים, לחצים/הטרדות, אינן מהוות יותר דרך מקובלת לנהל מדיניות חוץ במאה ה-21'.
התפתחויות אחרות ביום ו' היו:
1. שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ונשיא גיאורגיה שאאשקקבילי, הודיעו במסיבת עיתונאים בטיבליסי כי גיאורגיה חתמה על הסכם שביתת הנשק עם רוסיה.
2.רייס אמרה, כי כתוצאה מחתימה זו על הכוחות הרוסיים לסגת מיד מגיאורגיה. רייס הוסיפה ואמרה, כי כוח של משקיפים אירופאים יגיע בקרוב לגיאורגיה.
3.נשיא רוסיה מדבדב אמר כי, רוסיה תחתום על ההסכם, ותמלא אותו.
אולם הוא גם הוסיף, כי דרום אוסטייה, ואבחזיה, לא יהיו יותר תחת ריבונות גיאורגית.
4.עד יום שבת 16.8, בשעות הבוקר, לא נראו סימנים כל שהם לנסיגה רוסית מגיאורגיה.
5. המקורות של תיקדבקה מציינים, כרגיל במקרים של מתיחויות בינלאומיות, ובמצבי מלחמה, ההתפתחויות האמיתיות הן אלה שמתרחשות מאחורי הקלעים, באמצעות מגעים חשאיים. למרות הרטוריקה הגבוהה של וושינגטון ומוסקבה, ישנם כבר סימנים ראשונים, כי שני הצדדים מחפשים דרך להוריד את רמת האיומים, ולהגיע להבנות חדשות ביניהן, גם בשאלת גיאורגיה, וגם בשאלת הצבת טילי היירוט האמריקנים במזרח אירופה.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי לאחר ביקורה של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ביום ו' בטיבליסי, דבר אחר ברור. מוסקבה השיגה את 2 מטרותיה העיקריות במלחמה.
א. הסכם שביתת הנשק עליו חתם נשיא גיאורגיה, קובע כי כוחות רוסיים יורשו להיכנס ולצאת ל/מ הטריטוריה הגיאורגית, בעומק של כמה קילומטרים מגבול אוסטייה הדרומית-אבחזיה-וגיאורגיה. מקורות אמריקנים אמרו כי המדובר 'בכוחות קטנים וקלים' בלבד. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכך הרוסים יכולים להרחיב את רצועות הביטחון, עליהן דיווחו בלעדית ביום ה' 14.8, שהן מקימים לאורך גבולותיהן של דרום אוסטייה, ואבחזיה, לתוך שטחה של גיאורגיה. בהסכימן לכך, ארצות הברית, ומדינות אירופה מכירות במציאות שנוצרה לאחר המלחמה, וושינגטון מניחה בכך את היסודות להידברות אמריקנית-רוסית חדשה.
ב. סילוקו של נשיא גיאורגיה מיכאיל שאאשקקבילי מתפקידו. לאחר ההופעה, הרגשנית שגבלה בהיסטריה, ביום ו' של שאאשקקבילי, במסיבת העיתונאים המשותפת שערך עם שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ברור, שהוא אינו יכול להמשיך יותר בתפקידו, ובקרוב הוא ייאלץ לפנות את מקומו. מי שהתבונן בפניה ושפתיה המכווצים של רייס, בעת ששאאשקקבילי נשא את דבריו, בהם דיבר על הרוסים כאילו מדובר על הנאצים בגרמניה, ופרס השתלשלות של מאורעות שהקשר בינן לבין המציאות היה מועט, אם לומר בלשון המעטה, הבין, ממראה פניה של רייס, כי ארצות הברית תתקשה להופיע בזירה הבינלאומית, כתומכת העיקרית של מנהיג כזה. בעוד הנשיא בוש אומר שהמלחמה הקרה הסתיימה, שאאשקקבילי מנסה בכל כוחו הרטורי להחיות אותה.

Print Friendly, PDF & Email