רוסיה מקימה בסיס צבאי במזרח סוריה. פעם ראשונה שכוחות רוסיים מוצבים מול כוחות אמריקנים,ישראליים וירדניים שעל גבולות סוריה

יחידות של חיל ההנדסה הרוסי החלו להקים בימים האחרונים בסיס צבאי רוסי בדרום-מזרח סוריה.
הבסיס הרוסי החדש מוקם בכפר הסורי הקטן  חירבת ראס אל-וואער Khirbet Ras al-Wa’r, הנמצא באזור ביר אל-קסאב Bir al-Qasab. (ראו מפה מצורפת).
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זו פעם ראשונה בשנתיים האחרונות מאז המעורבות הרוסית הצבאית בסוריה, (שהחלה בספטמבר 2015 ), שרוסיה מקימה בסיס צבאי בדרום-מזרח סוריה.
עד עתה הקפידה מוסקבה לשמור על המדיניות לפיה הבסיסים הצבאיים הרוסיים בסוריה יהיו במערבה של סוריה לאורך חופי סוריה עם מזרח הים-התיכון. הנקודה המזרחית ביותר בסוריה בה הוצבו כוחות צבא רוסיים  בסוריה נמצאת ליד תדמור Palmyra.
הבסיס החדש יאפשר לכוחות הרוסיים בסוריה ולמוסקבה לשלוט צבאית על המתרחש בדרום-מזרח סוריה, ובשטחים שלאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן.
זו תהייה גם הפעם הראשונה שכוחות רוסיים יוצבו קרוב כל כך לגבולות ישראל. 
המרחק בין  חירבת ראס אל-וואער ומרכז רמת הגולן הוא כ-85 ק"מ. המרחק בין הבסיס הרוסי החדש לדרום רמת הגולן הוא כ-110 ק"מ.
בכך הכוחות הרוסיים בסוריה לא מתקרבים רק לגבול ישראל ולכוחות צה"ל הפרושים ברמת הגולן, אלא גם לגבולות ירדן ועיראק, ולכוחות המיוחדים האמריקנים והירדניים הנמצאים ליד גבולות סוריה, ירדן, ועיראק.  
המרחק בין הבסיס הרוסי החדש לצפון ירדן הוא 96 ק"מ.  המרחק בין הבסיס הרוסי למעבר הגבול אל טאנף al-Tanf שעל גבול סוריה-ירדן-עיראק בו ישנו בסיס של הכוחות המיוחדים האמריקנים והכוחות המיוחדים הירדניים הוא כ-185 ק"מ.
הבסיס הרוסי הזה מגן על צומת הדרכים האסטרטגית המובילה ממזרח ומדרום סוריה לדמשק. המרחק בין הבסיס לבין דמשק הוא כ-45 ק"מ.
במילים אחרות, המתכננים הצבאיים הרוסיים פועלים בין השאר לחיזוק מעמד משטרו של הנשיא בשאר אסד בדמשק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הקמת הבסיס החלה השבוע במקביל לחידושן של השיחות החשאיות בין ארצות הברית ורוסיה בעמן בירת ירדן. בראש המשלחת האמריקנית עמד מייקל ראטני Michael Ratney , השליח האמריקני המיוחד לנושאי סוריה, ובראש המשלחת הרוסית עמד אלכסנדר לאוורנטייב  Aleksandr Lavrentiev, השליח המיוחד הרוסי לנושאי סוריה.
למרות הידיעות המתפרסמות ביום ה', כאילו  ארה"ב, רוסיה, וירדן, הסכימו ביניהן על הקמת  אזור מפורז בדרום סוריה, שיכלול גם את אזורי הגבול של סוריה עם ישראל ועם ירדן, מוסרים  המקורות של תיקדבקה שאין עדיין הסכמה כזאת בין האמריקנים והרוסים.
לפי המידע המצוי בידנו, הגישו הרוסים לצד האמריקני תוכנית חדשה לפתרון המצב בדרום-מזרח סוריה ובה  שלושה סעיפים:
1. הכוחות האמריקנים ימשיכו להחזיק במעבר הגבול אל טאנף, אבל יאפשרו לכוחות האיראניים, הסורים וחיזבאללה, לכבוש מידי ISIS, את עיר הגבול הסורית אבו קמאל  Abu Kamal. אבו קמאל נמצאת במרחק של 240 ק"מ צפונית לאל-טאנף.
2. רוסיה תערוב לכך כי הכוחות האיראניים, כוחות המיליציות  הפרו-איראניות, וכוחות חיזבאללה הנמצאים באזור ייסוגו ממנו.
3. שתי המעצמות-ארה"ב ורוסיה, תקמנה בדרום-מזרח סוריה, כולל באזורים הגובלים עם ישראל ועם ירדן מנהל מקומי שיהיה אחראי על ניהול חיי היום-יום באזור.
נכון לעכשיו, דחו האמריקנים את התוכנית הזו.
שתי הסיבות העיקריות לכך היו, התנגדותם לכך שהצבא הסורי יכבוש את אבו קמאל, מהלך שיחזק את אחיזת איראן בגבול סוריה-עיראק.
הסיבה השנייה: האמריקנים דרשו כי כוחות איראן וחיזבאללה יחלו לסגת מיד מהאזור, דרישה לה הרוסים התנגדו.  

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “רוסיה מקימה בסיס צבאי במזרח סוריה. פעם ראשונה שכוחות רוסיים מוצבים מול כוחות אמריקנים,ישראליים וירדניים שעל גבולות סוריה

 • יונ 22, 2017 @ 14:32 at 14:32
  Permalink

  יש בעיה חמורה עוד יותר רוסיה כובלת את ידה של ישראל מול עויביע .אם רוסיה לא יצליח לשמור על ביטחונה של ישראל וכן יהיו התקפות לישראל ישראל לא יכול לחזיר תגובה כמו שהיה עג היום וזה מקה קשה מאוד לכוח ההרתעה של ישראל

 • יונ 22, 2017 @ 17:20 at 17:20
  Permalink

  זה לא דרום מזרח זה דרום מערב.

 • יונ 22, 2017 @ 20:31 at 20:31
  Permalink

  And the plot thickens…..

 • יונ 23, 2017 @ 0:24 at 0:24
  Permalink

  ההתנגשות תתחיל כשצהל יתערב בנעשה. ולמרות התנגדות ביבי, אין ארוחות חינם. צהל אכן יתערב. כי בדיוק בשביל מצב כזה, מקבלת ישראל כ4.000.000 דולר לשנה.

  • יול 30, 2017 @ 3:09 at 3:09
   Permalink

   צהל פועל הניגוד להוראות ראש ממשלה – אין חיה כזו.

 • יונ 23, 2017 @ 8:11 at 8:11
  Permalink

  זה לא מזרח סוריה אלא מערב

 • יונ 23, 2017 @ 16:40 at 16:40
  Permalink

  הבעיה היא שבסופו של יום, ארה"ב תומכת בטרוריסטים המתנגדים למשטר ריבוני (אם כי רצחני). הרוסים נמצאים על אדמת סוריה בהזמנה וארה"ב היא כוח כובש.
  ארה'ב נמצאת בעמדה חלשה פוליטית והדרך היחידה היא ללכת חזק ועד הסוף (כידוע במידל איסט)

 • יול 3, 2017 @ 11:15 at 11:15
  Permalink

  לרוסים זה עניין של שיטה -הזמינו אותנו אז באנו-כך זה היה בפולין 39 הונגריה 56 ולאחר מכן צ'כיה. כך הם הגיעו לגודל העצום שלהם. לא לשכוח את הפלישה ל4 איים יפנים וכיבוש של70 שנה המדינות הבלטיות ואוקראינה.יש לחסל את רוסיה.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות