רוסיה מקימה כוח ימי בים התיכון. יכלול 6 אוניות מלחמה וצוללות גרעיניות. טורקיה שוקלת פעולת תגמול נגד סוריה

מפקד הצי הרוסי אדמירל ויקטור צ'ירקוב Admiral Viktor Chirkov, הודיע ביום א' 12.5 בסבסטופול, הבסיס העיקרי של הצי הרוסי בים השחור, כי הצי הרוסי החל בהקמת כוח ימי אשר ישהה בקביעות בים התיכון. אדמירל צ'ירקוב אמר, כי הוקם כבר מטה של 20 קציני צי, אשר יהוו את הבסיס לפיקוד הרוסי בים התיכון. עוד אמר האדמירל צ'ירקוב כי הכוח ימנה מחמש עד שש אוניות מלחמה, וייתכן כי תצורפנה אליו צוללות גרעיניות. פירוש הדבר כי רוסיה תציב בים התיכון טילים בליסטיים גרעיניים, בהן מצוידות הצוללות הגרעיניות הרוסיות.
תיקדבקה:
המדובר בצעד צבאי רוסי נוסף המיועד למנוע את נפילת משטר בשאר אסד, פגיעה צבאית בחיזבאללה, באינטרסים האיראניים המושקעים בציר טהרן-דמשק-ביירות, ובאיתות רוסי נוסף כי רוסיה עומדת עתה לחדש את נוכחותה הצבאית במזרח התיכון.
ההודעה הרוסית באה 24 שעות לאחר הפיגוע הקשה של התפוצצות שתי מכוניות תופת בשבת 11.5, במרכזה של העיירה הטורקית רייחאנלי Reyhanli, במחוז הטאי Hatay, שעל גבול טורקיה סוריה בו נהרגו לפחות 46 איש.
שרים בממשלת טורקיה מאשימים במישרין את המודיעין הצבאי הסורי בתכנון ובביצוע הפיגוע הזה. במוסקבה חוששים כי האשמות טורקיות אלה נועדו לאותת כי אנקרה שוקלת פעולת תגמול, כנראה תקיפה אווירית, או של טילים, על מטרות צבאיות סוריות.
ההערכה הרוסית היא, כי לאחר תקיפת חיל האוויר הישראלי בדמשק ב-5.5, יקשה על ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן וממשלתו שלא להגיב על ההתקפה הסורית, לאחר המכה הישראלית שמשטר אסד ספג.
במקרה שאנקרה תחליט שלא לתקוף בסוריה, יתקבל מצב בעיני דעת הקהל הטורקית, בו סוריה איננה מעזה לתקוף את ישראל, אולם היא מעזה לתקוף מטרות בטורקיה. ארדואן איננו יכול להרשות לעצמו מצב כזה, בייחוד ערב ביקורו בוושינגטון ושיחותיו עם נשיא ארה''ב אובמה, והאשמותיו הפומביות כי צבא סוריה משתמש בנשק כימי נגד המורדים הסוריים.
האפשרות של פעולת תגובה צבאית טורקית בסוריה, העלתה ביום א' 12.5, את רף המתיחות הצבאית באזור, והיא אחת הסיבות שחיל האוויר הישראלי חידש את טיסותיו מעל אזורים שונים בלבנון, כולל אזור הבקעה, שם נמצאים עיקר הבסיסים הצבאיים של חיזבאללה.
כל ההתפתחויות האלה מצביעות על כך, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אשר קבע להיפגש השבוע בסוצ'י שעל הים השחור עם נשיא רוסיה ודלמיר פוטין, כדי לדון אתו באספקת טילי יירוט מתקדמים מדגם S-300, יימצא לפניו מנהיג רוסי הנחוש בדעתו, לא רק לקיים את עסקאות הנשק בין רוסיה לסוריה, אלא גם לקיים עסקות נשק עם עיראק, תימן, וסודן.
במילים אחרות, נתניהו יימצא בסוצ'י מנהיג רוסי הסבור כי החלטתו של הנשיא אובמה, עד כה, שלא להתערב במתרחש בסוריה, מאפשרת לרוסים לחזור צבאית למזרח התיכון, לאחר שנטשו אותו לפני 21 שנה ב-1992. מעורבות צבאית ישראלית או טורקית בסוריה, לא תמנע או תשנה את החלטותיו של פוטין, אלא להיפך, תזרזנה אותן.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות