רוסיה משתמשת במלחמה בסוריה כשדה ניסויים צבאי


כמו כל צבא אחר הנמצא במלחמה, משתמשים חילות הים והאוויר הרוסיים במלחמה בסוריה כבשדה ניסויים.
הניסוי החשוב ביותר מבחינת הפגנת שריריה הצבאיים של רוסיה היו שתי הסדרות של ירי טילי השיוט מדגם 'קאליבר'  Kalibr NK sub-sonic cruise missiles  או כפי שהם נקראים במערב SS-N-30As , על מטרות בסוריה.
הירי הראשון בוצע מאוניות מלחמה רוסיות בים הכספי ב-20 לנובמבר. מלבד הפגיעה במטרות של ISIS וארגוני מורדים אחרים בסוריה, הייתה לשיגור הרוסי מטרה מרכזית נוספת: הירי נועד להפגין כי לאוניות חיל הים הרוסי המצוידות בדגם הטיל לטווחים ארוכים-יש יכולת לפגוע כאשר הטיל נושא חץ קונוונציונאלי או גרעיני במטרות הנמצאות במרחק 990 ק''מ (או 620 מייל), ועד מטרות הנמצאות במרחק של 1.467 ק''מ (או 923 מייל).
במילים אחרות, הירי מהים הכספי הפגין בצורה ברורה, כי אוניות מלחמה רוסיות אחרות המוצבות בסיסי הצי הרוסי בים השחור מסוגלות להגיע ולפגוע בטילי גרעיניים בכל מטרה באירופה.
זו הסיבה מדוע לאחר הירי החלו גורמים צבאיים מערביים, ביניהם אמריקנים, לטעון, כי רבים מהטילים שנורו מהים הכספי או שהתפוצצו בעת מעופם, או שהתרסקו באיראן, כאשר הם נכשלים להגיע לסוריה. מערכה מערבית זו נועדה לטשטש את הרושם הקשה שירי הטילים האלה השאיר על מדינות נאט"ו האירופאיות, שלפתע חשו שהן חשופות לירי טילים לא רק מהים השחור אלא גם מבסיסי הצי הרוסי בקלינינגראד  Kaliningrad שבים הבלטי לשם הובאו טילי  'הקאליבר' SS-N-30As באחרונה.
ב-9 לדצמבר התייחס למצב זה מפקד כוחות ארצות הברית באירופה גנרל בן הודג'ס Lt. Gen. Ben Hodges, כאשר אמר, כי רוסיה העבירה טילים בליסטיים לקלינינגראד, וערכה שם תרגיל של תקיפה גרעינית. Russia has moved ballistic missiles to and conducted nuclear strike drills from its Kaliningrad exclave.
הגנרל הודג'ס הוסיף ואמר, כי בקלינינגראד הרוסיים ריכזו כמויות משמעותיות של מערכות נשק נגד אוניות, הגנה אווירית, ומערכות לוחמה אלקטרונית. ציטוט המקור: There is a significant amount of capability in Kaliningrad, including anti-ship weapons, air defenses, and electronic warfare equipment.
יום אחד לפני כן ב-8  לדצמבר השלימו הרוסים את הפגנת יכולות הצי הרוסי בירי טילי השיוט שלו, כאשר 17 יום לאחר ירי טילי השיוט מהים הכספי, שיגרה הצוללת הרוסית 'רוסטוב או דון'   Rostov-on-Don, טילי  'קאליבר', ממזרח הים התיכון אל מטרות בסוריה.
הפגיעה במטרות טרור בסוריה הייתה מטרה משנית. המטרה העיקרית הייתה מורכבת משתי נקודות:
1. הצי הרוסי מסוגל לשגר טילי שיוט מתקדמים לא רק מאוניות מלחמה אלא גם מתוך צוללות.
2.  לאחר ההצלחה בירי הטילים, הפגינו הרוסים כי הם פרסו רשת של אוניות מלחמה וטילי שיוט מקאלינינגראד שבים הבלטי, דרך הים השחור, ועד למזרח הים התיכון-מרחק של  2,500 ק''מ.
בתחום הלוחמה האווירית, הביאו הרוסים לסוריה ששה מטוסים מדגם Sukhoi- Su-34 ששם הקוד שלה במערב הוא Fullback.  מדובר במטוס קרב-הפצצה,  המיועד בעיקר לתקיפות של מטרות קרקע ומטרות ימיות. המטוס מצטיין בעיקר ביכולות תקיפה של מטרות קטנות שנעות והשמדתן. בתנאי הלחימה בסוריה המדובר בכלי טייס המסוגל לפעול ביעילות נגד שיירות גדולות או קטנות של כוחות ISIS, וארגוני מורדים אחרים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המטוס הזה הוכנס לשירות מבצעי של חיל האוויר הרוסי רק לפני שנתיים, וההשתתפות שלו בקרבות בסוריה היא המבחן הראשון שלו בתנאי מלחמה אמיתיים. 
מומחי התעופה הרוסיים הנמצאים בסוריה והעוקבים אחר השתתפותו היומית של ה- Su-34 בקרבות בודקים גם את מידת היכולת של ה- Su-34 להחליף את המפציצים הקרביים המיושנים יותר של חיל האוויר הרוסי מדגם Su-24.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות