רוסיה: נפעל נגד ארה"ב סעודיה וטורקיה אם יתערבו בסוריה


(מפת הטווחים של סוללות טילי ה-S-400 שהוצבו בבסיס הרוסי העיקרי בסוריה ליד לטקיה.)

המלחמה בסוריה,הגיעה בשבת 6.2, לנקודת הכרעה, כאשר כוחות רוסיים, בעיקר חיל אוויר, אבל גם קצינים של כוחות מיוחדים 'ספטצנאז' Spetsnaz, כוחות סוריים, חיזבאללה ומליצית באדר העיראקית המצויה תחת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראנים, המשיכו באופנסיבה שלהם מסביב לעיר חאלב, במטרה להטיל מצור על כ-35,000 לוחמים של המורדים הסוריים הנמצאים בה. אם טבעת המצור תתהדק בשעות הקרובות, יהיו גם כ-400,000 אזרחים סורים נתונים במצור, כשהם תחת הפצצות כבדות של חיל האוויר הרוסי, והפגזות ארטילריות כבדות של שאר הכוחות התוקפים את העיר.
קודם לכן ביום ה' ושישי 5.2-4, כבשו כוחות סוריים ושל חיזבאללה את מה שמכונה 'מסדרון אזאז' Azaz corridor שהיא הרצועה הצרה  אשר השתרעה מהעיר חאלב עד לגבול טורקיה, בכך נותקו כל דרכי האספקה של המורדים הסוריים בחאלב ובכל מחוז אידליב בצפון סוריה.
עשרות אלפי פליטים סוריים שנמלטו מהקרבות מצטופפים ליד מעבר הגבול היחיד שנשאר פתוח בין סוריה לסוריה-אל סאלמאה Bab al Salama, כאשר הטורקים אינם נותנים להם להיכנס. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למורדים הסוריים אין לא כלי נשק מתאימים ולא יכולת צבאית לעמוד מול האופנסיבה הרוסית-סורית-איראנית-חיזבאללה-עיראקית. הברירה העומדת לפניהם היא כניעה, או שחיקה איטית כאשר הכוחות מולם כובשים מוצב אחר מוצב, או רחוב אחר רחוב בו הם עדיין מחזיקים.
מה שכבר ברור עתה, כי לאחר כיבוש חלאב וצפון סוריה על ידי הכוחות התומכים באסד, המרד הסורי יספוג את התבוסה-המכה הקשה ביותר שספג אי פעם בכל חמש שנות המלחמה, ואם המרידה תימשך היא תהייה הרבה יותר מצומצמת.
המצב הזה הביא בסוף השבוע מספר חוגים בוושינגטון, בעיקר כאלה המקורבים לשר החוץ האמריקני ג'ון קארי, את ערב הסעודית ואת טורקיה לאיים להתערב במלחמה ואפילו לשלוח כוחות צבאיים לעזרת המורדים בצפון סוריה.

  • יועצו של שר ההגנה הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן (בנו של מלך סעודיה) הגנרל אחמד אסירי  Brigadier General Ahmed Asiri אמר, כי סעודיה מוכנה לשלוח  כוחות צבאיים לסוריה. Saudi Arabia is ready to participate in any ground operations that the international coalition against ISIS. הגנרל הסעודי דיבר אמנם על המלחמה נגד ISIS, אבל לא היה ספק בכך כי הוא מתכוון למצב הצבאי בחאלב.
  • חוגים מדיניים בכירים בוושינגטון הקשורים עם הסטייט דפרטמנט תדרכו כלי תקשורת אמריקנים, כי הגיעה השעה להקים בצפון סוריה אזורי חיץ אוויריים no fly zone. במילים אחרות, אזורים בהם חיל האוויר הרוסי לא יכול לטוס. החוגים האלה אמרו, כי יש בכוחן של ארצות הברית ומדינות נאט"ו לבצע תוכנית כזו  מבסיסים בטורקיה, וכי הם לא  מאמינים כי הרוסים יפעלו נגדה. Once a zone were established, we do not believe Russia would challenge the stronger U.S. and NATO forces, particularly if they were operating mainly from Turkey.

התשובה הרוסית באה ביום ו' 5.2, כאשר סגן שר ההגנה הרוסי אנטולי אנטונוב Anatoly Antonov אמר, כי  'מערכות ההגנה האנטי אוויריות הרוסיות (בסוריה), מאפשרות מעקב מוקדם לכל איום למטוסים רוסיים המבצעים טיסות מבצעיות מעל סוריה, ושימוש באמצעים אשר יבטיחו את בטיחות הטיסה באם יהיה בכך צורך. ציטוט המקור: Russian air defense systems enable early detection of threats to Russian aircraft flying combat missions over Syria .and use of adequate measures to ensure flight safety, if necessary. סגן שר ההגנה הרוסי התכוון בדבריו למערכות טילי הנ''מ המתקדמים S-300 ו-S-400 שרוסיה הציבה מול טורקיה באזור לטקיה בסוריה ובמזרח הים התיכון.
שר החוץ הסורי ואליד מועלם Walid al-Moallem, היה יותר נחרץ וברור בדבריו, בשבת 6.2, כאשר אמר בתגובה להודעת סעודיה, 'כי כל כוחות זרים שייכנסו לסוריה יחזרו לבתיהם בארונות מתים מעץ'. Any foreign ground troops entering Syria would return home in wooden coffins. מועלם הוסיף ואמר, כי המלחמה שנמשכה חמש שנים בסוריה עומדת לפני סיומה.
בשבת 6.2, אמר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, 'כי ההפצצות הרוסיות בסוריה הורגות נשים וילדים במספרים גדולים ועליהן להיפסק'. Russian bombing campaign was killing women and children in large numbers and has to stop. קארי גם אמר, כי הרוסים הבטיחו לו במגעים ישירים כי הם מוכנים להפסקת אש. Russia has indicated to me very directly they are prepared to do a ceasefire.
המקורות הצבאיים של תיקדבקהבשטח בצפון סוריה לא נראה שום סימן להתפתחות קרובה כזו.
ההתקפה הרוסית-איראנית-סורית- חיזבאללה, נמצאת בשיאה. 

 

Print Friendly, PDF & Email