רוסיה עומדת להיות המדינה הראשונה שכוחות הקרקע שלה יילחמו בסוריה

למרות ההכחשות הנמרצות המגיעות ממוסקבה, עומדים כוחות צנחנים רוסיים לנחות בקרוב בסוריה כדי להלחם באל קעידה ISIS.
העובדה שביום ב' 31.8, פתחו כוחות ISIS  במקפת פתע על שכונת קאדם Qadam district בדרום דמשק וכבשו חלקים ממנה, פעולה שהביאה את כוחות ISIS לנקודה הקרובה ביותר אליה הגיעה איזה שהיא קבוצת מורדים סוריים אל מרכז דמשק, עומדת להחיש את הפעולה הצבאית הזו.
מוסקבה איננה מוכנה לסכן לא מעמדו האישי של הנשיא בשאר אסד, ובוודאי שלא את שליטתו בבירה הסורית, והיא רואה בכך קו אדום שאסור לחצותו.  
אם אכן התערבות צבאית רוסית כזו תתבצע, תהייה רוסיה המדינה הראשונה מחוץ למזרח התיכון, אשר תפעיל כוחות קרקעיים במלחמה בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בימים האחרונים הוחשו הדיונים על מעורבות כזו בוועדה הצבאית הרוסית-סורית  Russo-Syrian military Commission, שהוקמה בחודש שעבר ופועלת ממוסקבה לתאם את הצעדים הצבאיים הרוסיים בסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מציינים, כי הפעולות הנמרצות של הוועדה הרוסית-סורית מתבצעות, מול השיתוק הכמעט מלאה  של חדר המלחמה האמריקני הקדמי הפועל מירדן US Central Command-Forward-Jordan, ממנו מתואמות הפעולות נגד המורדים הסוריים בדרום סוריה, ביניהם כאלה המוצבים מול רמת הגולן. בחדר המלחמה האמריקני פועלים גם קצינים ירדניים, סעודים, קטארים וישראליים.
רוב הפעולות של חדר המלחמה האמריקני נפסקו בגלל עימות שפרץ בין המורדים הסוריים לבין פיקוד מרכז האמריקני CENTCOM.  צבא ארה''ב מתנגד לשיתוף הפעולה של המורדים הסורים עם גורמי אל קעידה-כמו חזית אל-נוסרה, בעוד המורדים טוענים, כי כדי לגבור על הכוחות הצבאיים של אסד וחיזבאללה, הם חייבים לשתף פעולה עם גורמים אלה.
שיתוק חדר המלחמה האמריקני, מדרבן את הרוסים להפגין כי 'חדר המלחמה' שלהם עם  הסורים מתפקד ללא דופי.
עד עתה ביצעו הרוסים את ארבעת הצעדים הצבאיים בסוריה:
1. ב-18.8, שלחו הרוסים  6 מטוסי יירוט מתקדמים מדגם מיג 31 MIG, המכונים בנאט"ו Foxhound, שנחתו בבסיס חיל האוויר הסורי מאזה Mezze Airbase, שהוא החלק הצבאי של נמל התעופה הבינלאומי של דמשק.   מיד לאחר נחיתתם של מטוסי היירוט, נחתו בבסיס הסורי מטוסי תובלה ענקיים רוסיים מדגם אנטונוב Antonov An-124, ששם הכינוי שלהם בנא"טו הוא 'קונדור' Condor, כשהם מביאים אתם לדמשק כ-1,000 טילי קורונט Kornet-9M133- .
מטוסי היירוט הרוסיים נועדו לספק לכוחות היחידות הרוסיות שתגענה לסוריה חיפוי אווירי.
2. טרם הגעת המטוסים הרוסיים לדמשק, הגיעה מוסקבה להסכם עם וושינגטון, כי סוללות טילי הפטריוט של נאט"ו שהיו מוצבות בטורקיה יתפנו משם. הפינוי התבצע בהדרגה במשך חודש אוגוסט. בכך בוטלה האפשרות שטילי פטריוט של נאט"ו ייפגעו במטוסים רוסיים בעת פעולתם  המבצעית במרחב האווירי הסורי.
3. בשבוע האחרון של חודש אוגוסט הגיעו אנשי צבא רוסיים רבים לסוריה רובם צוותים לוגיסטיים שתפקידם להכשיר את הקרקע לבואם של כוחות קרביים. אנשי הצבא הרוסיים נראו בדמשק, ובג'באלה Jablah, באזור לטקיה, שם הכוחות הרוסיים בונים בסיס צבאי. כמו כן מוסרים מקורות מודיעין
4. מוסקבה החל לספק לדמשק צילומי לוויינים  satellite imageries, של המצב בקרקע בחזיתות השונות.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כל צעדי ההכנה הרוסיים האלה לקראת הבאת כוחות קרקעיים לסוריה, מתבצעים בתיאום בין מוסקבה, וושינגטון וטהרן.
ככל שמידת התיאום וההבנה בין שלושת הבירות תתגבר, כך יתקרב מועד המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה.  
 
   

 

Print Friendly, PDF & Email