רוסיה עוקפת את ארה"ב: מעבירה צבא לסוריה דרך איראן ועיראק

מוסקבה פתחה בימים האחרונים מסלול חדש לרכבת הצבאית האווירית  שלה לסוריה דרך איראן. כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
במאמץ לעקוף את ניסיונותיו של ממשל אובמה לחסום את הרכבת האווירית הרוסית היוצאת מהבסיסים הצבאיים הרוסיים בחצי האי קרים, בעיקר מסטבסטופול Sevastopol, ומבסיסים אוויריים בדרום רוסיה, פתחו הרוסים ערוץ טיסה חדש לסוריה מעל הים הכספי, דרך צפון איראן ועיראק, ומשם לבסיס האוויר מאזה בדמשק Mezze Airbase, ולבסיס האווירי ג'אבלה  Jablah ליד לטקיה, שם הרוסים הקימו בסיס אווירי חדש הנמצא בשליטתם המלאה.  המקורות שלנו מוסרים, כי המאמצים האמריקנים לחסום את הרכבת האווירית הרוסית לסוריה, שכללו פניות  אל מדינות-טורקיה, יוון, בולגריה וקפריסין, למנוע טיסות של מטוסי תובלה צבאיים רוסיים במרחב האווירי שלהם בדרכם לסוריה, הביאה לשתי תוצאות:
1. למורת רוחה וושינגטון, מעורבות עתה טהרן ובגדאד ישירות ברכבת האווירית הרוסית.   בגדאד בלחצה של טהרן דחתה בקשה אמריקנית שלא לאפשר למטוסים הרוסיים לטוס מעל צפון עיראק.
ממשל אובמה לא פנה לטהרן בבקשה דומה, במסגרת המדיניות בוושינגטון שלא למתוח עתה את היחסים עם איראן כל עוד הסכמי הגרעין לא אושרו בוושינגטון ובטהרן. 
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי למרות הימצאותם של כוחות אמריקנים בעיראק, כולל צוותי קרקע מודיעיניים אוויריים שתפקידם לכוון את פעולות חיל האוויר האמריקני נגד ISIS, עוברים מטוסים צבאיים רוסיים מעל צפון עיראק באזורים בהם צוותים אלה מוצבים. מצב זה, בו מטוסי קרב אמריקנים יכולים להתנגש במטוסי תובלה צבאיים רוסיים, גורם לעיכובים בפעולות האמריקניות נגד ISIS.
2. התפתחות יותר רצויה מבחינתם של האמריקנים היא הפיכתו של העברת הציוד הצבאי הרוסי לסוריה למבצע יקר ביותר עבור מוסקבה.
עד עכשיו כאשר מטוסי הרכבת האווירית הרוסית יכלו להגיע לסוריה בטיסה ישירה מעל הים התיכון, הדבר היה כרוך בטיסה למרחק של כ-1,025 ק''מ, מרחק טיסה שמטוסי התובלה הרוסיים הכבדים מדגם 'אנטונוב 124'-קונדור  Antonov AN-124-Condor  עשו בשעתיים, עכשיו המטוסים הרוסיים צריכים לעבור מרחק שהוא פי שלוש גדול יותר- למעלה מ-2,900 ק''מ, טיסה שלוקחת יותר מ-6 שעות.
הנכונות הרוסית למצוא נתיבי טיסה חלופיים לנתיבים שהאמריקנים חסמו, היא למעשה ההתמודדות הצבאית הישירה הראשונה שבין מוסקבה לוושינגטון, לגבי מצב המלחמה בסוריה והמעורבות הצבאית הרוסית בה.
דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט Josh Earnest, חזר ביום ג' 8.9, על אזהרה שהשמיע כמה ימים קודם לכן שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, כי הרכבת האווירית והפעילות הצבאית הרוסית בסוריה, יכולה להביא להתנגשות בין כוחות רוסיים לכוחות הקואליציה נגד ISIS- כלומר עם כוחות אמריקנים.
ג'וש ארנסט אמר, 'כי בניית הכוח הצבאי הרוסי בסוריה  מעלה את סף הסכנה לעימות (צבאי  של כוחות צבא רוסיים) עם כוחות הקואליציה נגד ISIS, כולל כוחות של ארצות הברית'. ציטוט המקור: Russian military buildup would risk confrontation with the counter-ISIL coalition that included the United States.
דברים אמריקנים מופרשים כל כך על עימות צבאי עם הרוסים, לא נשמעו במזרח התיכון במשך  42 השנה האחרונות מאז מלחמת יום הכיפורים בין ישראל, מצרים, וסוריה, ב-1973.

 

Print Friendly, PDF & Email