רוסיה פינתה את כל אנשי הצבא והדיפלומטים שלה מסוריה

כמה שעות בלבד לאחר פרסום הווידיאו המיוחד של תיקדבקה המתריע מפני החרפה של המלחמה בסוריה, והאפשרות של הפיכתה למלחמה אזורית, הודיעה מוסקבה ביום ד' 26.6, כי רוסיה סיימה להוציא את כל אנשי הצבא והדיפלומטים שלה מסוריה. הפינוי נמשך חמישה ימים והחל עוד בסוף שבוע שעבר ביום ו' 21 ביוני. הרוסים הודיעו, כי פונו כל אנשי הצבא, הדיפלומטים, והבסיס הימי בטרטוס. הרוסים מבצעים פינויים כאלה במזרח התיכון רק ערב מלחמה. ההודעה הרוסית מדגישה, כי מול סוריה ממשיך להיות מוצב צי של 16 אוניות מלחמה, וכי מוסקבה תמשיך במשלוחי הנשק, בייחוד האנטי אווירי לסוריה.
כמו כן מדגישים הרוסים, כי אנשי הצבא היחידים שנשארו בסוריה הם אלה המדריכים את אנשי הצבא הסוריים בשימוש במערכות נשק מתקדמות.
במקביל, ביום ד' פתחה חטיבת גולני בתמרון פתע ברמת הגולן, כאשר ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה יעלון מבקרים בו ומשמיעים שורה של הצהרות לפיהן הם לא יאפשרו זליגת המלחמה בסוריה לישראל.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ביום ג' 25.6, כונסה בלונדון המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה הבריטי government's National Security Council in Downing Street. לדיונים הוזמן ראש האופוזיציה הבריטית מנהיג מפלגת הלייבור אד מילבאן Ed Miliband. בפגישה נדון המצב בסוריה. ראש האופוזיציה הבריטית מוזמן למפגשים כאלה, רק כאשר הדיונים נסבים סביב נושאים בעלי חשיבות ביטחונית ממדרגה ראשונה.
כמה שעות לפני כן, פרסמנו את הווידיאו המיוחד על הנושא, ואת ההערכות הבאות תחת הכותרת: אובמה נגד פוטין. מה יתרחש ב-4 החודשים הבאים בסוריה. ומדוע צה''ל מתרגל ללא הרף פריצתה של מלחמה אזורית?
מעבר לכל הניתוחים לגבי מה שהתרחש בין נשיא ארה''ב ורוסיה באראק אובמה, וולדימיר פוטין, בוועידת הפסגה של מנהיגי ה-G8 בצפון אירלנד שרובם קבעו כי ידו של פוטין הייתה על העליונה, נשארה בשטח בסוריה האמת העירומה אשר מצביעה על מה שיתרחש שם בארבעת החודשים הבאים, עד אשר אובמה ופוטין ייפגשו עוד פעם בספטמבר השנה.
להלן 7 ההתפתחויות העיקריות הבאות הלקוחות מתוך ניתוחי גופי המודיעין האמריקנים והישראליים העוקבים אחר המתרחש בסוריה.
1. בסוריה יתחולל מרחץ דמים כאשר הקרב העיקרי העומד להיפתח בימים אלה הוא מסביב לעיר חלב. שני הצדדים הנלחמים, משטר אסד, והמורדים הסורים על כל פלגיהם, יטילו לשדות הקרב את כל כוח האדם והציוד הצבאי העומד לרשותם, במטרה להשיג הכרעה בחלב ובמלחמה. ההערכה היא שעד סוף אוגוסט, העיר הגדולה ביותר בסוריה בת 2.2 מיליון תושבים, העיר, הנמצאים בידי המורדים, תיפול בידי כוחות אסד.
2.
גם בקרב זה לא תושג ההכרעה הצבאית הסופית במלחמה, משום שלשני הצדדים אין את כוח האדם ואת מערכות הנשק הדרושות להשגתה. מצב זה יכול להשתנות באם אובמה או פוטין יחליטו אחרת.
3.
גם המעורבות הצבאית האמריקנית, וגם המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה יתרחבו בהדרגה, עד שיגיעו, זמן משוער בסוף אוגוסט, לסף של התנגשות צבאית אמריקנית-רוסית על אדמת סוריה, או באזורים אחרים במזרח הים התיכון.
ההערכות המודיעיניות האמריקניות מדברות במפורש על כך, כי פוטין 'מוכל ללכת עד הסוף' בנושא הסורי ובעימות עם אובמה. תעיד על כך נכונותו להביא להשפלת ממשל אובמה בסרבו להסגיר לידי וושינגטון אדוארד סנודאן Edward Snowden, חושף רשתות האזנה של שירותי המודיעין האמריקנים והבריטיים למרות שהוא נמצא במוסקבה.
4. תתרחב המעורבות הצבאית של איראן, חיזבאללה ועיראק, במלחמה לצידו של הנשיא אסד.
5.
מעורבות זו של הגורמים השיעיים במזרח התיכון, הנתמכים על ידי רוסיה, מול תמיכת ארה''ב בגורמים הסונים, יביאו להתמוטטות שיחות הגרעין הישירות והחשאיות המתנהלות בין ארה''ב ובין איראן. בכך ייבלם מסלול הפיוס הפשרני בין ארה''ב ואיראן, אשר אחד הסימנים החיצוניים הגלויים שלו היה בחירותו של חסן רוחאני לתפקיד נשיא איראן.
6. אפסו הסיכויים להתכנסותה של וועידת ז'נווה 2 למציאת פתרון למלחמה בסוריה.
7. גוברים הסיכויים כי עד ספטמבר כתוצאה מהמלחמה המתגברת בסוריה, תפרוץ במזרח התיכון מלחמה אזורית, בה תהיינה מעורבות איראן, ישראל, ירדן, ולבנון. מסקנה זו נשענת על ההערכה, כי אחד הצדדים המעורבים בצורה ישירה או עקיפה מלחמה בסוריה יבצע טעות צבאית, אשר תביא בעיקר את ישראל להגיב או שהמלחמה תזלוג בעצמה לישראל ולירדן.
זו הסיבה מדוע צה''ל, עורך בשבועיים האחרונים מספר רב ביותר של תרגילים תכופים הבאים זה אחר זה, שכולם מדמים פריצת מלחמה כזו.
 

Print Friendly, PDF & Email