רוסיה: פרקו המפקדה האמריקנית-ערבית-ישראלית בירדן


למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה נודע, כי ביום שני 12.9, עם התחלת  הפסקת האש בת 10 ימים בסוריה עליה הוסכם בין ארצות הברית ורוסיה, מפעילות לשכות הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו Sergey Shoigu, לחץ כבד על הבית הלבן ועל הפנטגון להפסיק את פעולתו של חדר המלחמה האמריקני מצפון לבירה הירדנית עמן.
המדובר במפקדה הקדמית של פיקוד מרכז האמריקני בירדן Centcom’s Forward Command in Jordan, הפועלת כבר שלוש שנים מאז 2013. במשך השנים הפך חדר המלחמה הזה, בו ישנן מערכות פיקוד וקשר לניהול מלחמה קרקעית, במיוחד של כוחות מיוחדים, ופעילות אווירית, לחדר מלחמה בו משתתפים לצד הקצינים האמריקנים, קצינים ירדניים, סעודים, ישראליים, קטארים ושל איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE.
המקורות שלנו מציינים, כי למעשה הפכה המפקדה הזו למרכז העצבים של ניהול המלחמה נגד משטר הנשיא בשאר אסד בדרום סוריה, ונגד כוחות הכליפות המוסלמית ISIS, בדרום ומזרח סוריה ובחלקים של מערב-עיראק.
בינואר 2016 הצליח נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשכנע את מלך ירדן עבדאללה, באמצעות הסעודים, להקים חדר מלחמה רוסי-ירדני ליד עמן, שיהיה מקביל לחדר המלחמה האמריקני-ירדני.
התירוץ העיקרי בו מוסקבה השתמשה היה, כי על חיל האוויר הרוסי והירדני הפועלים במרחבים האוויריים בסוריה לתאם את טיסותיהם ופעולותיהם במטרה למנוע התנגשות בין מפציצים ומטוסי קרב של שתי המדינות.
לא עברו כמה שבועות וממשל אובמה הסכים, במסגרת המגעים בין וושינגטון ומוסקבה על הפסקת אש בסוריה, כי חדר המלחמה הרוסי-ירדני יהפוך להיות מרכז התיאום גם בין המטוסים האמריקניים- והרוסיים הטסים במרחבים האוויריים הסורים.
התפתחות זו דחקה כמובן את המפקדה האמריקנית-ערבית-ישראלית למקום שני מבחינת חשיבותה המבצעית.
בסוף שבוע שעבר בעת הדיונים בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, על התנאים בהם תתקיים הפסקת האש בסוריה, העלו לפתע עוזריו של לברוב את הדרישה, כי ארצות הברית תסגור את חדר המלחמה הקדמי שלהם בירדן, והקצינים האמריקנים המשרתים בו יעברו כולם לשרת בחדר המלחמה הרוסי-ירדני.  הנימוק: צעד כזה רק יחזק את שיתוף הפעולה  הצבאי האמריקני–רוסי בסוריה. 
האמריקנים לא רק שלא דחו את הדרישה הרוסית  על הסף, אלא אמרו כי הם מוכנים לדון בה, אבל בשלב מאוחר יותר כאשר יתברר כי הפסקת האש בסוריה מתקיימת ואפשר יהיה להאריכה מעבר לעשרת הימים שנקבעו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי באם ממשל אובמה יקבל את הדרישה הרוסית הזאת, פירוש הדבר שהנציגים הישראליים, הסעודים, הקטארים, ושל איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, יוצאו מהמפקדה בירדן ויחזרו לארצותיהם.
התפתחות נוספת תהייה הרחקתם של קצינים אלה, כולל הישראלים, ממהלכי התיאום האמריקנים-ירדניים-רוסיים בסוריה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההערכה בצה"ל ובצבאות המפרץ היא  שהרוסים והסורים מתכננים לבצע בקרוב, למרות ההכרזה על הפסקת האש, מהלך רוסי-סורי קרוב בדרום סוריה אשר המטרה המרכזית שלו תהייה כיבוש העיר המרכזית בדרום דרעא Darra, והצאתה משליטת המורדים הסורים. מאחר ורוב ארגוני המורדים הסוריים בדרום נתמכים על ידי סעודיה, ישראל, ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, חותרים הרוסים לנטרל את מעורבות מדינות אלה בדרום  סוריה, ולהפסיק את התיאום ביניהן ובין ארצות הברית לגבי אזור סורי זה.
דעה זו התחזקה ביום ב' 12.9 בירושלים, ריאד ואבו דאבי, כאשר נשיא סוריה בשאר אסד אמר, כי הוא נערך להוציא מידי המורדים הסוריים את כל השטחים שהם כבשו בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email