רוסיה תפעל להגביל את יכולות חיל האוויר הישראלי לתקוף מטרות בסוריה. תציב בסוריה מטוסי קרב ומערכות נ"מ מתקדמות 

למרות דבריו המתונים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביום ג' 18.9, כאשר התייחס להפלת המטוס הרוסי ליד לטקיה, בהם אמר, 'כי האירוע  נראה כמו שרשרת טעויות', וכי 'ישראל לא הפילה את המטוס שלנו, אבל בהחלט נברר לעומק את הדברים', ודבריו 'כי התגובה תהיה 'אבטחת המתקנים והאנשים שלנו בסוריה, וכולם יוכלו להבחין בצעדים הללו', ההערכה היא, כי מעתה תגביל מוסקבה את חופש הפעולה של מטוסי חיל הישראלי במרחבים האוויריים של סוריה ואולי גם באזורים מסביבה.
בשיחות הטלפון שהתנהלו ביום ג' בין פוטין לנתניהו, ובין שר ההגנה הרוסי שוייגו לשר הביטחון ליברמן, השתמשו הרוסים בטקטיקה 'של השוטר הטוב מול השוטר הרע', בה שוייגו השתמש בלשון קשה ומאיימת ופוטין השתמש בלשון רכה ופייסנית, אולם אסור לטעות בהבדלי הטון בדברים של השניים.
סימנים לכוונה רוסית ללחוץ/'לטגן' את ישראל בעקבות הפלת מטוס הביון איליושין IL-20 התגברו במשך יום ד' ( יום הכיפורים ) 19.9,  כאשר מוסקבה הודיעה, כי היא פותחת בחקירה פלילית  a criminal probe, בנסיבות התרסקותו של המטוס מעל הים התיכון, וכי נשיא רוסיה פוטין מצפה שראש הממשלה נתניהו יקיים את הבטחתו אליו, ולמוסקבה יגיע מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף עמיקם נורקין, שיעמוד בראש משלחת מומחים ישראליים, שתביא אתה את  הידע שישנו בידי ישראל על הפלת המטוס ועל טיסת מטוסי הקרב הקרב הישראליים מדגם F-16.
נשיא רוסיה פוטין מודרך על ידי מידע זה בקבלת החלטותיו, הדגיש ביום ד' דוברו האישי של נשיא רוסיה דימטרי פאשקוב.
במילים אחרות, מוסקבה ממשיכה בלחץ שלה על ישראל ועל צה"ל.
לפי התבטאויות רוסיות אלה צפויים עוד ימים ושעות מתוחים מאוד ביחסי רוסיה-ישראל.    
גם פוטין וגם שוייגו כבר החליטו כנראה מה יהיו הצעדים הראשונים שהם ינקטו:
בראש ובראשונה הגבלת חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי במרחבים האוויריים של סוריה.
עדיין לא ברור, ואולי גם פוטין ושוייגו לא החליטו על כך סופית, מה בדיוק יכללו הגבלות אלה וכיצד הם ייושמו.
אפשר וצריך לקחת דוגמא ממה  שהתרחש לפני שלוש שנים כאשר מטוסי קרב  טורקיים הפילו, בנובמבר 2015 מטוס קרב רוסי מדגם סווחוי- Sukhoi Su-24M. טייס רוסי אחד נהרג ושני חולץ על ידי כוחות מיוחדים רוסיים.
מיד לאחר התקרית החישה רוסיה והציבה מול חופי צפון סוריה ודרום טורקיה את סיירת הטילים הרוסית 'מוסקבה' Moskva, שהייתה מצוידת בטילי נ"מ מדגם S-300F (הנקראים על ידי נאט"ו:SA-N-6 Grumble  ), והציבו את מערכות טילי הנ"מ S-400  בבסיס האווירי הרוסי המיימים Hmeimim Air Base , שבלטקיה, שם הם נמצאים עד היום.
זה היה איתות רוסי ברור לטורקים כי מעתה כל מטוס טורקי שייכנס לתחום האווירי של סוריה יופל על ידי מערכות הנ"מ הרוסיות. עד היום חיל האוויר הטורקי איננו פועל בסוריה מעבר לקו של המובלעת אפרין Afrin הנמצאת צפונית לחאלב, בה שולט הצבא הטורקי, מחשש שמטוסיו יופלו על ידי הרוסים.
כל המהלכים והמצבים האלה אינם מפריעים/מעכבים מפוטין ומנשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן , להקים ציר מדיני-צבאי בסוריה המורכב מרוסיה, טורקיה ואיראן ולהעמיד פנים כי הכל בסדר ביחסי רוסיה-טורקיה.
לכן אפשר לצפות, כי בקרוב נמשיך לראות ולשמוע על הפנים המחייכות של פוטין כלפי נתניהו, אולם בד בבד גם נדע בקרוב, איזה מערכת נ"מ מתקדמת, או מערכת מכ"ם מתקדמת, הרוסים יביאו עתה לסוריה לאחר הפלת מטוס הביון שלהם, ומה שלא פחות חשוב היכן מערכות אל תוצבנה.
אפשרות בולטת אחת היא הצבתן של מערכות רוסיות אלה בפסגת תל אל-חארה Tel al-Haara שבאזור קונטרה המתנשאות לגובה של 1,100 מטר, ושולטת על המרחבים האוויריים הישראלים ברמת הגולן, בצפון ישראל, צפון ומרכז ירדן, ומזרח הים התיכון.  
אפשרות אחרת, או נוספת היא, הצבתם מטוסי קרב מתקדמים יותר שיאיימו על מטוסי חיל האוויר הישראלי בבסיס המיימים.
מהבחינה של הצבת מערכות טייס, מכ"ם ונ"מ רוסיות חדשות בסוריה הרוסים נמצאים בנקודת זמן נוחה מאוד עבורם. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי קצינים רוסיים עוסקים כבר כמה שבועות בארגון מחדש של מערכת הגנת הנ"מ הסורית.
רק מעטים בישראל שמו לב לדבריו של שגריר רוסיה בדמשק אלכסנדר קינשצ'אק Alexander Kinshchak שאמר ב-7 בספטמבר, 'כי אנו עוזרים לבעלי בריתנו הסורים לבנות מחדש מערכת נ"מ מודרנית משולבת שתגביר את יעילותה של מערכת ההגנה האווירית.' We are helping our Syrian partners to restore, modernizeand boost the efficiency of the integrated air defense system.
'יש עוד הרבה מה לעשות מאחר והכול (כלומר מערכת הנ"מ הסורית) הייתה במצב של חורבן מוחלט. אבל אפשר לראות כבר תוצאות מסוימות,' ( של מאמץ השיקום הרוסי ). Much is yet to be done because everything was in utter devastation, but certain results can already be seen.
הדברים האלה רומזים לאפשרות, כי רוסיה תעביר בפעם הראשונה למערך הגנת הנ"מ הסורית את טילי ה-S-300.
במילים אחרות, חיל האוויר הישראלי ימצא בקרוב את עצמו במרחבים האוויריים בסוריה, כשהוא  מתמודד עם מצבים חדשים.
צריך גם לשים לב לכך, כי השאלה הראשונה שהוצגה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ במסיבת העיתונאים שערך בוושינגטון ביום ג' 18.9, כמה שעות בלבד לאחר הפלת מטוס הביון הרוסי, הייתה האם כתוצאה מהאירועים בסוריה קיימת סכנה של התנגשות צבאית בין ארצות הברית ורוסיה בסוריה?
טראמפ  אמר שהוא שמע כי מערכת הנ"מ הסורית היא שהפילה את המטוס הרוסי, אולם הוא התחמק מלהתייחס אפילו במילה אחת לאפשרות של התנגשות צבאית אמריקנית-רוסית בסוריה.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות