רוסיה תקים במצרים מערכות נ"מ, מערכות שיגור טילי קרקע-קרקע מתקדמים, ובסיס צי. יגנו גם על סעודיה

שרי החוץ וההגנה הרוסיים, סרגיי לברוב וסרגי שויגו Sergei Shoigu, אשר יגיעו ביום ד' 13.11 לקהיר לביקור של יומיים, ייחתמו עם המצרים על שורה של הסכמים למכירת נשק רוסי לצבא מצרים, והקמת בסיס צי רוסי על חוף הים התיכון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, אשר היו הראשונים אשר דיווחו על ההתפתחות הזו כבר בשבוע האחרון של אוקטובר, מדווחים עתה, כי במסגרת הסכמים אלה יקימו הרוסים שתי מערכות צבאיות מתקדמות לצבא מצרים, אחת מערכת הגנתית, ואחת מערכת התקפית.
1. המדובר במערכת נ''מ מתקדמת, מפני מטוסי חמקן, מלטים, וטילי שיוט. מערכת זה תקיף את כל המרחב האווירי המצרי, תעלת סואץ, מרכז הים התיכון והים האדום. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי חלקים של מערכת זו יוצבו בשטח המצרי מול סעודיה, כשהם מספקים הגנה מפני טילים ומטוסים, לעריה המרכזיות של ערב הסעודית
2. מערכת טילי קרקע-קרקע מתקדמים, אשר תאפשר לצבא מצרים להגיע לכל נקודה במזרח התיכון, כולל איראן.  מוסקבה וקהיר הטילו איפול מוחלט על סוגי הטילים הרוסיים שיסופקו ויצבו במצרים.
הסעודים הן שיממנו את העסקה הזו שהיקפה מגיעה ל-4 מיליארד דולר.
פקידים מצריים בכירים המשיכו ביום ג' 12.11, להכחיש ידיעות שפורסמו כי הרוסים יקימו בסיסים במצרים, והגדירו אותם 'כחסרי הגיון' מאחר התפתחות כזו פוגעת בעצמאות וריבונותה של מצרים, ‘illogical" media reports of Russia's intentions to set up a military base in Egypt, saying it would undermine the country's independence and . sovereignty. אולם המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי מאחר והכוונה הרוסית להקים מערכות הגנה ותקיפה טיליות אלה תוך השנה הקרובה, עד אמצע 2014, הפעולה תצריך את בואם של כ-1,500 אנשי צבא רוסיים למצרים, אשר יעסקו בהקמת והרכבת המערכות, והדרכת אנשי הצבא המצריים בהפעלת הטילים ומערכות המכ''ם המתקדמות הקשורות בהן.
לכך יש להוסיף מספר דומה של אנשי צי ומרינס רוסיים, אשר יעסקו בהקמת הבסיס הימי הרוסי באלכסנדריה.
למקורות שלנו נודע, כי בעת הביקור של שרי החוץ וההגנה הרוסיים, תידון גם האפשרות כי מצרים תאפשר לאוניות מלחמה רוסיות לעגון בבסיסים הימיים בים האדום מול סעודיה.
במילים אחרות, בתקופה הקרובה יגיעו ויפעלו במצרים כמה אלפי אנשי צבא רוסיים.  
כאקט פתיחה של ביקור שרי החוץ וההגנה הרוסיים בקהיר, הגיעה ביום שני 11.11, אוניית הדגל של צי האוקיינוס השקט הרוסי, סיירת הטילים המונחים  'ווארייג' Varyag, לנמל אלכסנדריה, והתקבלה שם בכבוד בלתי רגיל. מפקדים בכירים של הצי המצרי המתינו על הרציף, והאונייה התקבלה במטחי כבוד שנורו מסוללות תותחים מצריות. ה''ווארייג' תשהה בנמל אלכסנדריה במשך כל ביקורם של לברוב  וסרגי שויגו בקהיר. 
במשלחת המדינית-צבאית הרוסית ישתתפו גם סגן ראש הסוכנות הצבאית הפדראלית הרוסית לשיתוף פעולה טכני, אנדריי בויטסוב  Andrei Boitsov, ופקידים בכירים של סוכנות ייצוא הנשק הרוסי Rosoboronexport.
כאשר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ביקר בקהיר ב-3.11, ונפגש עם שר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל סיסי, הוא ניסה לשכנעו לבטל את עסקת הנשק עם מצרים, תמורת חידוש ההיקף המלא של הסיוע הצבאי האמריקני למצרים, המסתכם ב-1.3 מילארד דולר בשנה, אולם המצרים דחו את פנייתו-בקשתו של קארי.
אל-סיסי אמר לקארי, כי מצרים איננה מנתקת או מצמצת את יחסיה הצבאיים עם וושינגטון, אלא היא מעדיפה, להמשיך לקבל מטוסים וטנקים אמריקנים, אבל גם מערכות נשק רוסיות מתקדמות, שארה''ב מסרבת לספק למצרים.   

 

Print Friendly, PDF & Email