רוצחו של שגריר רוסיה באנקרה איש אל-נוסרה-אל קעידה


קצין היחידה הטורקית המיוחדת להגנה של אחמ"ים,  מאוולוט מארט אלטינטאז
Mevlüt Mert Altıntaş, בן ה-22, שרצח ביום שני 19.12, באנקרה את שגריר רוסיה בטורקיה אנדריי קארלוב Andrei Karlov, בן ה-62, הוא איש חזית אל-נוסרה אל קעידה-סוריה.
בעת שהמתנקש ירה בגבו של השגריר חמש יריות, בעת שנשיא נאום בגלריה לאמנות מודרנית, הקצין השמיע כמה משפטי תפילה בערבית שהם ההמנון של חזית אל-נוסרה-אל קידה סוריה.
כמו כן הוא צעק את הדברים הבאים: 'אנו נשבעו להקריב את עצמו מות קדושים', 'זו היא נקמה על סוריה ועל חאלב'. 'עד שהם (הסורים) אינם בטוחים אתם לא תיהנו מטעם הביטחון'. 'רק המוות יפריד אותי מהמקום הזה'
עדיין לא ברור באם הקצין הצעיר שהיה לבוש בחליפה ועניבה שחורה, ( בדומה מאוד למחבלים שביצעו את הפיגוע במתחם שרונה בתל-אביב ב-8 ביוני 2016 שם נהרגו שלושה אנשים. מחבלים אלה היו קשורים עם אל קעידה בירדן ), היה בין שומרי ראשו הטורקיים של השגריר הרוסי, או שהוא שנכנס לגלריה מאחר והכיר כמה משומרי ראשו. אם כך  או כך הוא הצליח להתקרב לשגריר ולעמוד מאחוריו.
מבלבד הרצון לשמור על שלטונו של בשאר אסד, חזית אל נוסרה-אל קעידה סוריה,  היא אחת הסיבות העיקריות שהביאה את רוסיה להתערבות צבאית בסוריה.
רק בימים האחרונים פרסמה מוסקבה מידע האומר כי מספר הלוחמים הג'יהאדיסטים הרוסיים שנהרגו בסוריה הגיע ל-2,000. לפי המידע המצוי בידינו רובם היו אנשי חזית אל-נוסרה.  חלק גדול מכוחות המורדים הסוריים המפונים עתה ממזרח חאלב, שייכים לחזית אל-נוסרה, או לארגוני מורדים הקשורים אתם.
במילים אחרות, מנהיג אל-נוסרה  מוחמד אל-ג'ולאני  Muhammad al-Jawlani, רואה ברוסים ובייחוד בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין-יריבים מרים.
מאחר והמתנקש נהרג , עדיין לא ברור באם מיריות של שומרי הראש הטורקיים או הרוסיים של השגריר, אי אפשר יהיה יותר לדעת באמת עם מי  עוד הוא היה קשור בטורקיה או בסוריה. כמו כן אי אפשר יהיה לנסות למצוא קצה חוט לאפשרות האם  ישנם אנשי אל-נוסרה נוספים ביחידות המיוחדות הטורקיות?
עצם העובדה שאיש הקשור עם אל קעידה מצליח לשרת ביחידות  הטורקיות האלה מבלי המודיעין הטורקי ה-MIT ידע על כך דבר, מצביע כיצד טורקיה חשופה לפעולות טרור של ארגונים מוסלמיים קיצוניים.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי שלושת פיגועי הטרור  הגדולים האחרונים במזרח התיכון מצביעים לא רק על העזה הגוברת וגדלה של ארגוני הטרור, אלא בעיקר על הרפיון שהתפשט בקרב ארגוני המודיעין הממונים על המלחמה בהם.
הפיגוע ב-12 לדצמבר בכנסיה המרכזית של הקופטים בקהיר  שם נהרגו 25 איש, בוצע על ידי חוליית טרור של ISIS  שבאה מראקא Raqqa שבסוריה, ושהתה בקהיר מבלי שהמודיעין המצרי חשף אותה. שרשרת הפיגועים בירדן השבוע ביום א' 18.12, בהם נהרגו לפחות 10 אנשים  גם היא קשורה ל-ISIS. יום לאחר מכן בוצע רצח השגריר הרוסי על ידי אל-נוסרה-אל קעידה.

Print Friendly, PDF & Email