רייס מניחה מוקש לליבני בדרך לאובמה.

תיקדבקה: מתנת הפרידה של קונדוליסה רייס לאהוד אולמרט וציפי ליבני: ועדה פנימית של הסטייט דפרטמנט תסכם ותגיש את הפרוטוקולים החשאים של שיחות אולמרט וליבני, עם אבו מאזן ואבו עלא, לנשיא הנבחר באראק אובמה.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים מדווחים בלעדית, כי מבלי לומר מילה למארחיה הישראליים, ומבלי לשאול את הסכמתם הקימה שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס בעת ביקורה בסוף השבוע האחרון בירושלים וועדה של פקידים בכירים בסטייט דפרטמנט, בראשותו של תת שר החוץ דיוויד וולש, אשר תפקידה יהיה לאסוף את כל מה שנאמר ב-8 עיניים בפגישות הסודיות שנערכו בין ראש הממשלה אהוד אולמרט ויו"ר הרשות אבו מאזן, ושרת החוץ ציפי ליבני, וראש הצוות הפלסטיני למו"מ אבו עלא.
המקורות שלנו מוסרים, כי על דיוויד וולש הוטל, להעביר את מסקנות הוועדה לידי צוות המעבר של מדיניות החוץ של הנשיא באראק אובמה, ולהציג דברים אלה, כנקודות מהן צריך להמשיך הלאה את המו"מ בין ישראל לפלסטינים. במילים אחרות, כל רעיון שאולמרט או ליבני הציגו במו"מ החשאי, כאפשרות רחוקה או תיאורטית, תהפוך אצל ממשל אובמה להתחייבות ישראלית שיש למלא אותה.
המקורות שלנו מוסרים, כי במשך כל המו"מ הזהירו חוגי מודיעין ישראלים את אולמרט, וליבני, כי בדיבוריהם עם המנהיגים הפלסטינים הם מרחיקים לכת, וכי יבוא יום כאשר האמריקנים ייקחו רעיונות אלה ויהפכו אותם להתחייבויות מדיניות ישראליות שיש לכבדן. אולם גם אולמרט וגםצ ליבני זלזלו באזהרות אלה, ואמרו כי הם בטוחים שהנשיא ג'ורג בוש, וקונדוליסה רייס, לא יעשו צעד כזה נגד ישראל.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי המהלך האמריקני נועד גם לנטרל את פגישת הקוורטט המזרח תיכוני הנערכת ביום א' 9.11 בשארם-א-שייח', ולהבטיח כי היוזמה המדינית בנושא הישראלי-פלסטיני תישאר בידי הבית הלבן, והנשיא החדש אשר ייכנס לכהונתו ב-20 לינואר.

Print Friendly, PDF & Email