רכבות נשק יבשתיות ואוויריות איראניות לחיזבאללה, דרך סוריה וטורקיה.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: פעם בשבוע, כל יום חמישי, נוחת בחלק הצבאי של נמל התעופה הבינלאומי בדמשק, מטוס תובלה איראני, לעיתים אזרחי, לעיתים צבאי, המביא אתו מטען נשק המיועד לחיזבאללה, ולגורמים בלבנון, להם האיראנים מעוניינים לספק נשק. המטען הצבאי מפורק עוד באותו לילה, וביום שישי בבוקר הוא מגיע כבר במשאיות, מכוסות ברזנטים, ליעדים שנקבעו לו בלבנון. המקורות שלנו מדווחים כי הקביעות בתדירות טיסות הנשק האיראניות, הביאה לכך כי מפקדי שטח בחיזבאללה כבר מודעים לכך כי התאריך המאוחר ביותר בו אפשר לשלוח הזמנות מיוחדות או דחופות לאספקה שתגיע אליהם מטהרן, הוא בכל יום א' בשבוע. הזמנה שיוצאת, דרך שגרירות איראן ביירות ביום א' בדרכה לטהרן, מבוצעת תוך 4 ימים. הזמנות לא דחופות, מתבצעות תוך שבועיים, הכול לפי הלחץ הקיים ברשימת ההזמנות, ובהיקף תכולת המטען שהמטוס יכול לשאת. לא רק שישראל אף פעם לא פעלה נגד רכבת נשק אווירית זו, ונגד המשאיות המעבירות את המטענים ללבנון, אלא שהיא אף פעם גם לא הגישה עליהן תלונה או חומר למועצת הביטחון, למרות שהמדובר בהפרה בוטה של שתי מדינות, איראן וסוריה, של החלטה מס' 1701 של מועצת הביטחון, האוסרת על העברת נשק לחיזבאללה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי ביום ג' 29.5, ירטו מטוסי קרב טורקיים מטוס תובלה סורי, מעל המרחב האווירי של העיר הדרומית-מזרחית דייארבאקיר Diyarbakir, הקרובה לגבול טורקיה איראן, והכריחו אותו לנחות. הטורקים חשדו במטוס כי האיראנים החליטו להרחיב את רכבת הנשק,
וכי המטוס הסורי הוא חלק מרכבת הנשק האיראנית השבועית לחיזבאללה. בחיפוש שנערך במטוס לא נמצא נשק, והוא הורשה להמשיך בדרכו. הפעולה הטורקית הזו ננקטה לאחר שהצבא הטורקי ושירותי המודיעין הטורקיים חשפו ביום שישי שעבר 25.5, בדרך מקרה, רשת הברחות נוספת של נשק איראני לחיזבאללה, המתבצעת באמצעות רכבות משא טורקיות המעמיסות מכולות המגיעות מאיראן דרך ימת וואן Van, ומשם מעבירות אותן לסוריה. רכבת המשא הטורקית מס' 55555, הותקפה על ידי אנשי גרילה כורדיים מארגון ה-PKK, ליד העיר הטורקית גנק Genc. כתוצאה מההתקפה, שכללה פיצוץ של מטען חומר נפץ על הפסים, וירי מהמארב, ירדו 8 קרונות של הרכבת מהפסים. לאחר שהקרונות הורמו בעזרת מנופים והוצבו מחדש על הפסים, החליט הצבא הטורקי לבדוק את תכולתם. בשני קרונות נמצאו, בתוך מכולות איראניות, כמויות גדולות של נשק, ברובו מתוצרת אמריקנית, המיועד לחיזבאללה.
מקורות ביטחון טורקיים מדווחים, כי המשלוח כלל 300 טילי נ"ט, מכונות ירייה כבדות, אקדחים, ותחמושת. המקורות הטורקיים סרבו לומר, כיצד הם יודעים כי המשלוח הזה היה מיועד לחיזבאללה, אולם הם אמרו, כי בידיהם ממצאים רבים המעידים כי אכן זה היה היעד של המשלוחים,וכי בתעודות המשלוח של המכולות היה מצוין כי הן מכילות, 'חומרי בנין'.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים כי העובדה שהאיראנים אינם מסתפקים בהעברות הנשק לחיזבאללה במטוס השבועי שהם שולחים לדמשק, אלא מחפשים דרכים מגוונות אחרות, יבשתיות וימיות, כדי להעביר משלוחי נשק לחיזבאללה, מעידה על ההיקף הגדול של משלוחי הנשק האיראנים לחיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email