רכבת נשק ימית סורית לעזרת קדאפי. כוחות קדאפי בדרך לבנגאזי. מבצעים הנחתות מהים

בעוד ארצות הברית, אירופה, והליגה הערבית, רק מדברים על הנהגת אזורים אסורים לטיסה מעל לוב, ואיך לבוא לעזרת המורדים ולמנוע תבוסה מוחלטת שלהם, החלה סוריה לשלוח בסוף השבוע אוניות טעונות נשק, תחמושת, וחלקי חילוף,לכוחותיו של קדאפי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי גנרל לובי הגיע ביום ד' 9.3 למפקדת הצי הסורי בטרטוס והקים שם משרד קשר באמצעותו דמשק וטריפולי מתאמות ביניהן את סוגי וכמויות הנשק, התחמושת, וחלקי החילוף, שהלובים מקבלים. כמו כן מתואמים ממשרד קשר זה מועדי הפלגת האוניות, והנמלים הלוביים אליהן האוניות תגענה, בעיקר טריפולי וסירט.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים שלנו, כי עוד לפני הגעתו של הגנרל הלובי לטרטוס, ביקרה בתחילת שבוע שעבר בדמשק בחשאי אישיות לובית בכירה אחרת אשר נפגשה עם הנשיא הסורי בשאר אסד וסיכמה אתו עקרונית על אספקת הנשק הסורי ללוב, על המחירים שלוב תשלם עבור הנשק, ועל דרכי העברתו. מיד לאחר הפגישה הורה נשיא סוריה בשאר אסד למטכ''ל הסורי להתחיל בהכנות לאספקת הנשק ללוב. הכנות אלה כללו את פתיחת מחסני החירום הצבאיים הסוריים, וחכירת אוניות אזרחיות שתובלנה את הנשק.
צבאות סוריה ולוב משתמשים במערכות נשק דומות מתוצרת התעשייה הצבאית הרוסית, כמו מטוסי קרב והפצצה מהדגמים מיג וסווחי, טנקי T-72, ומשגרי קטיושות מדגם BM-21 נושאי גייסות משוריינים, טילים נגד טנקים ומטוסים.
זו הפעם הראשונה, במרד הערבי של 2011, שמדינה ערבית מתערבת במהלכים הצבאיים של שלטון ערבי אחר הנלחם בכוחות שהתמרדו נגדו. הפעולה הסורית היא גם הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון מס' 1970, אשר הטילה אמברגו נשק על לוב.
אספקת הנשק הסורי ללוב, היא גם קריאת תיגר על מדיניותו של הנשיא אובמה במזרח התיכון ובמיוחד כלפי סוריה. אובמה השקיע בחצי השנה האחרונה מאמצים רבים בקידום היחסים בין וושינגטון לדמשק, ומלבד שליחת שגריר אמריקני לבירה הסורית, אף הסכים בחשאי לאפשר לסוריה להגביר את מעורבותה בלבנון. כל זאת בתקווה כי אסד ישתף אתו פעולה במדיניותו כלפי איראן והפלסטינים. אולם עד כה מדיניות זו של הנשיא השיגה את ההפך הגמור. במקום להתרחק מטהרן, חיזק אסד את קשריה הצבאיים של סוריה עם איראן, ובאחרונה אף התיר לצי האיראני להקים בטרטוס בסיס קבוע בים התיכון. אסד ביחד עם טהרן טרפדו גם כל יוזמה של אובמה לחדש את המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים. עתה מטרפד אסד את מדיניותו של אובמה בלוב, ופועל ישירות נגד המורדים בהן ארצות הברית תומכת. אספקת הנשק הסורי לצבא לוב באמצעות הים גם מטרפדת מראש כל מאמץ מערבי-ערבי לאכוף על לוב אזור אסור לטיסה no fly zone.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אספקת הנשק וחלקי החילוף הסוריים מאפשרים לצבא לוב להמשיך ללא הפרעה או עיכובים הנובעים ממחסור בתחמושת במתקפת הנגד הגדולה, ובמה שמסתמן עתה כמהלך הכרעה מול כוחות המורדים.
ביום א' 13.3 נכנסו צבאות קדאפי לעיר האסטרטגית בראגה Brega, לשם כוחות המורדים נסוגו לאחר שנדחקו מכל העמדות שהחזיקו במערב לוב-בטריפוליטניה. כוחות קדאפי הונחתו בשבת 12.3 מהים בעיירה עג'ילה Agilah הנמצאת כ-60 ק''מ מזרחית לראס לאנוף Ras Lanuf . זו הייתה פעם ראשונה במלחמה בה קדאפי הנחית כוחות מהים, דבר המרמז על כך כי בהמשך המלחמה הוא עומד להנחית כוחות נוספים על חופי קירינייקה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עם כיבושה של בראגה, אין שום כוח או מכשול צבאי אשר יכול לעצור את צבאות קדאפי מלהגיע לבירת המורדים בנגאזי. המרחק בין בראגה לבנגאזי הוא כ-200 ק''מ. גם בבנגאזי אין למורדים כוחות צבאיים המסוגלים להגן על העיר.
שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון הודיעה כי היא תגיע למזרח התיכון, לתוניס ולקהיר, ובמהלך ביקורה תיפגש עם נציגי המורדים בלוב. אם הכוחות הלוביים הנאמנים לקדאפי ימשיכו בקצב התקדמותם, יש סיכוי כי קלינטון תוכל להיפגש עם מנהיגי המורדים רק באם הם יצליחו להימלט מבנגאזי למצרים.

Print Friendly, PDF & Email