רמטכ"ל המורדים בלוב חוסל לפי הוראת ראשיהם משום שניהל מו"מ חשאי עם קדאפי

המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי רמטכ''ל צבאות המורדים הלוביים בקדאפי, גנרל עבדאל פאתח יוניס Abdel Fatah Younis, חוסל ביום ה' 28.7, לפי הוראתו של מוסטפה עבדול ג'אליל Mustapha Abdul Jalil, ראש מועצת השלטון של המורדים ה-TNC בבנגאזי. קצינים ופקידים בכירים ב-TNC, הם שארגנו את החיסול, שכלל קודם לכן העלמות פתאומית של השומרים על חווילתו ושליחת צוות מחסלים שמנה ששה עד שמונה אנשים שחטפו את יונס, ואת שני שומרי ראשו שהיו צמודים אליו 24 שעות ביום. המחסלים הביאו את שלושת החטופים, כאשר ידיהם ורגליהם קשורות ועיניהם מכוסות, לנקודה של כ-20 ק''מ מזרחית לבנגאזי, וחיסלו אותם בירי בראש. לאחר מכן הביאו את הגופות לבנגאזי כדי להראות לראשי המורדים כי אכן הם בצעו את המשימה שהוטלה עליהם, ולקבל את התשלום המגיע להם.
המקורות שלנו מוסרים כי הסיבה לחיסול הזה, היא הרצון של עבדול ג'אליל לסלק את הגנרל יוניס מהנוף הפוליטי והצבאי בבנגאזי, לפני שמתחיל המו''מ בין המורדים ונאט''ו עם מועמר קדאפי על התנאים להעברת השלטון בטריפולי.
עבדול ג'אליל שהוא איש חלש שמעמדו בין השבטים התומכים במורדים הוא חלש ביותר, חשש כי בעת המו''מ יעלה שמו של גנרל עבדאל פאתח יוניס כאיש אשר יעמוד בראש נציגות המורדים בשלטון החדש בטריפולי. אם אכן היה קורה כך, היה קדאפי מעמיד מולו את בנו סייף אל איסלם, כמועמד שלו שינהל, לאחר פרישתו מהשלטון ביחד עם עבדאל יוניס את המדינה הלובית החדשה.
פרטיה של הצעה זו עליה מדווחים בלעדית המקורות של תיקדבקה, נידונה השבוע בדרגים המדיניים הגבוהים ביותר בוושינגטון, פריס, מוסקבה, וברלין, והובאה ביום ג' 26.7 ללונדון, על ידי שר החוץ הצרפתי אלן ג'ופה Alain Juppe, שנפגש לדון בה עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג.  ההצעה נועדה גם להציב סולם שבאמצעותו ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון שטיפס על צמרת העץ הגבוה של המלחמה בלוב, ירד ממנו. בסוף הפגישה בלונדון הסכים הייג למהלך הזה ובכך יישרה בריטניה, בפעם הראשונה בחמישה החודשים האחרונים מאז התחלת המלחמה בלוב, קו עם וושינגטון ומוסקבה, והודיעה כי קדאפי יכול להישאר בלוב לאחר שיפרוש מהשלטון.
ביום שישי 29.1 אמר ראש מועצת השלטון הזמנית של המורדים ג'אליל כי ראש צוות המחסלים של גנרל עבדאל פאתח יוניס נתפס ומחקירתו עולה כי מדובר בתומכיו של מועמר קדאפי אשר ביקשו לפגוע ביכולת הצבאית של המורדים, ולהתנקם ביוניס על שערק ממחנה קדאפי עוד בפברואר השנה. יוניס היה אז שר הפנים בממשלת טריפולי.
ג'אליל הסביר כי הרמטכ''ל שחוסל הוזמן למשרדי המורדים בבנגאזי כדי להסביר מהלכים צבאיים שהוא ביצע שהיו מנוגדים למדיניות שההנהגה בבנגאזי קבעה. אולם יוניס אף פעם לא הגיע לפגישה, אמר ג'אליל, ובכך העצים את השמועות שרווחו בשבועות האחרונים בבנגאזי, כאילו גנרל יוניס הוא סוכן כפול של קדאפי והוא זה שגורם לכך בכוונה תחילה כי צבאות המורדים יפסידו את הקרבות עם צבאות קדאפי.
אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי שמועות אלה שהופצו על ידי אנשיו של עבדול ג'אליל ראש המורדים, נועדו לכסות על העובדה כי הרמטכ''ל של כוחותיהם הצבאים גנרל עבדאל פאתח יוניס, אמר כבר לפני ארבעה חודשים בדיוניים סגורים של ראשי המורדים שנערכו במחצית השנייה של חודש אפריל, כי אין לכוחות המורדים שום סיכוי לנצח את המלחמה עם קדאפי, מוטב להפסיק את שפיכות הדמים בין שני המחנות ולהגיע להסכם מדיני על חלוקת השלטון. יוניס אמר לחברי מועצת המורדים כי עליהם להבין שאם לכוחותיהם לא הייתה מטרייה אווירית של נאט''ו, וקדאפי לא היה חושש כי כוחותיו יותקפו על ידי מטוסי נאט''ו, הוא היה יכול לנצח את המלחמה במזרח ובמערב לוב, כולל את כיבוש בנגאזי, תוך שבוע.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לאחר שעבדול ג'אליל התנגד בחריפות לקו זה, נתן הגנרל עבדאל פאתח יוניס, בניגוד לדעת והוראות מועצת המורדים, יד חופשית למפקדי כוחות המורדים בשטח לנהל מו''מ על הפסקת אש, עם המפקדים באזור של כוחות קדאפי. כתוצאה מכך קיימת מהשבוע השני של חודש מאי באזורי הקרבות העיקריים במלחמה בלוב, כמו הערים מיסרטה ובראגה, הפסקת אש בלתי רשמית בין כוחות קדאפי והמורדים.
מועצת המורדים, בתמיכת נאט''ו, ניסתה מידי פעם לשבור את הפסקת האש הזו על ידי שליחת מפקדים וכוחות לאזורי הפסקת האש שלא יכבדו את הפסקת האש, אולם כוחות אלה תמיד נכשלו במשימה שהוטלה עליהם ונאלצו לסגת מפני העליונות הצבאית של כוחות קדאפי, כפי שהגנרל עבדאל פאתח יוניס צפה.
עתה, כאשר האפשרות של המו''מ עם קדאפי הולכת ונהיית ממשית יותר, חשש ראש המורדים עבדול ג'אליל, כי הגנרל עבדאל פאתח יוניס, יחזור על 'תרגיל מיסרטה ובראגה' במו''מ המדיני ויחתור למגעים ישירים עם קדאפי, שיעקפו גם את מועצת המורדים וגם את נאט''ו. בגלל חשש זה, שילם הגנרל עבדאל פאתח יוניס ביום ה' 28.7 בחייו.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות