רעידת אדמה מדינית-אסטרטגית: מדינות המפרץ החליטו להתעלם מממשל טראמפ והחלו במגעים חשאיים ישירים עם טהרן

לאחר כמעט חודשיים, מאז אמצע חודש מאי, שעה שהחלו הפיגועים האיראניים במטרות נפט במפרץ, התייאשו מדינות המפרץ ובראשן איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE וסעודיה, מהאפשרות כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ייתן פקודה לכוחות הצבאיים האמריקנים במפרץ לפעול נגד מטרות איראניות, והן מעריכות עתה כי מטרתו האמיתית היחידה  של נשיא ארצות הברית היא להגיע ביחד עם איראן לשולחן המו"מ.

'אם זאת המטרה של ממשל טראמ במפרץ', אומרים פקידים בכירים באבו דאבי ובריאד שלא לציטוט, 'אין לנו שום כוונה להשתתף בכוח הימי הבינלאומי שהנשיא טראמפ רוצה להקים במפרץ, מאחר וממילא, לפי מדיניות אמריקנית זו פעולותיו של הכוח תהיינה מוגבלות ביותר'.  הפקידים הבכירים מציינים, כי זו היא הסיבה העיקרית מדוע רוב המדינות אליהן פנתה וושינגטון בהצעה להצטרף לכוח, או שדחו את הפנייה האמריקנית, או שעדיין לא ענו עליה בכלל.

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים בלעדית, כי שליט איחוד נסיכויות הנפט השייח' מוחמד בין זיאד MbZ, כבר מצוי מאז שבוע שעבר במגעים חשאיים עם הצמרת האיראנית, ומשלחת של ה-UAE נמצאת כבר בטהרן ומנהלת שיחות להשגת הסכמות בין טהרן ואבו דאבי על אבטחת השייט במפרץ, במצרי הורמוז ובמצרי באב אל-מאנדב בכניסה הדרומית של הים האדום.

עוד מדווחים המקורות שלנו, כי במקביל לשיחות אלה בטהרן, מחישה אבו דאבי את פינוי כוחותיה הצבאיים מתימן. במסגרת הפינוי מוסרת אבו דאבי את השליטה על איים החולשים על מצרי באב אל-מאנדב ועל קטעים של החוף הסעודי המערבי הגובל בים האדום לידי מליציות צבאיות תימניות-כמה מהן היו קשורות בעבר הלא רחוק עם ההוטים-בעלי בריתה של איראן בתימן.

עוד מוסרים המקורות שלנו בלעדית, כי כל ההתפתחויות האלה הביאו לכך שטהרן פנתה השבוע בחשאי ליורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד  בין סאלמן MbS והציעה לו לפתוח במו"מ דומה ומקביל בין טהרן וריאד, לזה המתנהל בינה ובין אבו דאבי.
לפי כל הסימנים יורש העצר הסעודי שוקל הצעה איראנית זו בחיוב.

התפתחויות אלה יצרו מצב באזור בו הפעולות של ממשל הנשיא טראמפ נגד איראן מצטמצמות עכשיו לתחום הסנקציות הכלליות, בעוד שטהרן הצליחה לפרוץ את חומת הבידוד המדינית שארצות הברית ניסתה להקים מסביבה.

המקורות שלנו מציינים, כי לכל התפתחויות האלה יש השפעה על מדיניותה של ישראל כלפי איראן, ועל מעמדו הפוליטי של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו-שהוא גם מנהיג 'הליכוד'.

בישראל בה עדיין דעת הקהל איננה מודעת לכל ההתפתחויות האחרונות האלה במפרץ והקשרים בין נתניהו וממשל טראמפ, ובינו למדינות המפרץ מול איראן  משחקים תפקיד חשוב במערכת הבחירות, ייצטרכו להתרגל לעובדה, כי ישראל נשארה עתה המדינה היחידה המוכנה לתקוף צבאית מטרות איראניות באזור, וכי למעשה אין לה, או לא תהייה לה יותר את התמיכה של וושינגטון, ריאד ואבו דאבי במתקפות כאלה.
נתניהו שעד כה מציג תוך כדי פיזור רמזים  מעורפלים את קשרים עם מדינות המפרץ מול איראן כאחד ההישגים הגדולים של האסטרטגיה המדינית שלו יצטרך למצוא, ובמהירות, סיבות אחרות לקשרים אלה, אפשר וצריך להניח כי הוא  יפנה לערוץ הכלכלי-טכנולוגי.     

Print Friendly, PDF & Email