רעם תופי המלחמה העיראקית-איראנית-טורקית נגד הכורדים נחלש. את מקומם תופשת מלחמה כלכלית-גם היא מוטלת בספק

כוחות עיראקיים הגיעו, בשבת 30.9, לאיראן וטורקיה, והוצבו קרוב למעברי הגבול בין איראן וטורקיה וכורדיסטן, אבל לא ניסו להשתלט עליהם. זה היה הצעד הצבאי הבולט ביותר עד כה שבגדאד נקטה, מלבד המצור האווירי שהטילה על האוטונומיה הכורדית ה-KRG בעקבות משאל העם שנערך בה השבוע על עצמאות.
ביום שישי 29.9, איימה בגדאד לשלוח מטוסי קרב עיראקיים שיפילו כל מטוס נוסעים שינסה לנחות בשדות התעופה הכורדיים באירביל Erbil וסולמאנייה Sulaymaniyah, איום שהפסיק את הטיסות אליה והשאיר את אולמות הנוסעים שלהם ריקים.
מפקדים צבאיים בשטח, כולל מפקדים כורדיים אמרו, כי בכוונתם של הכוחות העיראקים להקים תחנות גבול מקבילות למעברים הכורדים, לאחר שיקבלו לשם כך אישור ממשלות טהרן ואנקרה, ולגבות שם מסים כבדים מכל כלי רכב שינסה לצבא או להיכנס לכורדיסטן.
במילים אחרות, עיראק מגבירה את המלחמה הכלכלית מול כורדיסטן.
אבל למרות צחצוח החרבות ורעם תופי המלחמה, לפי כל הסימנים עכשיו התנגשות צבאית בין איראן, טורקיה, וכורדיסטן-איננה עומדת על הפרק.
גם מלחמה כלכלית מוטלת בספק.
גם עתידה והיקפה של מלחמה כלכלית שממשלתו של חיידר אל-עבדאי מנסה לארגן נגד הכורדים במאמץ להביא אותם לביטול התוצאות של משאל העם  אינם ברורים ואינם מובטחים.
כדי לנהל הסגר כלכלי על האוטונומיה הכורדית בצפון עיראק, בגדאד זקוקה לשיתוף פעולה צבאי-כלכלי-אסטרטגי עם טהרן ואנקרה.
בלעדיהן בגדאד יכולה רק להפעיל את האופציה הצבאית נגד הכורדים  כאשר היא מסתכנת במלחמה כוללת בה יהיו מעורבים הכוחות השיעיים העיראקים מול כוחות הפשמרגה הסונים Peshmerga. מלחמה כזו אם תפרוץ יכולה להביא למעברם של כוחות כורדיים סוריים גדולים-בעיקר של מיליציית ה-YPG מסוריה לעיראק שיבואו לעזרת אחיהם הכורדים העיראקיים.
לצבא העיראקי אין יכולת להתמודד עם כוחות אלה.
אם איראן וטורקיה יסגרו את גבולותיהן עם האוטונומיה הכורדית ותפסקנה את הייצוא והייבוא של מוצרים מכורדיסטן ואליה, טורקיה תנתק את צינור הנפט המוביל את הנפט מקירקוק אל חוף הים התיכון-נפט המכניס לשלטונות באירביל כ-17 מיליארד דולר בשנה, הרי שהתוכנית העיראקית להטיל מצור כלכלי על כורדיסטן העיראקית יכול להצליח.
אולם גם הסיכויים לכך קלושים ביותר.
כדי לנתק את צינור הנפט צריכה טורקיה להודיע על ביטולו של ההסכם שחתמה לפני שלוש שנים, ביוני 2014, ( תוך התנגדות עזה מצד בגדאד, ) עם אירביל על ייצוא הנפט הכורדי.  תוקפו של ההסכם הזה הוא ל-50 שנה, כלומר עד 2064. 
אם טורקיה תבטל את הסכם היא תאבד את אמינותה בשווקי הנפט והגז העולמיים ותוכר כמדינה שאיננה מכבדת הסכמים בתחום האנרגיה.  ספק אם נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן ירחיק לכת עד כדי כך.
נוסף לכף הפעילות הכלכלית הטורקית באוטונומיה הכורדית מהווה היום מרכיב חשוב בכלכלה ובתעשייה הטורקית. באוטונומיה הכורדית פועלות היום למעלה מ-4,000 חברות טורקיות. תעשיות חומרי הבניין, המלט והפלדה הטורקיות פועלות בעיקר עבור השוק הכורדי, כאשר המחזור הכספי הכרוך בענפים אלה מגיע ל-9 מיליארד דולר בשנה.  כלכלת טורקיה איננה יכולה להרשות לעצמה לאבד מקור הכנסה כזה.
אותם הדברים אמורים לגבי איראן. חברות איראניות רבות תלויות עתה בייצוא שלהן למחוז   סולמאנייה Sulaymaniyah בכורדיסטן המזרחית הגובל עם איראן, ואספקה של מוצרים רבים  באזורים המערביים של איראן תלויה  בייבוא מכורדיסטן.
כל המצבים האלה מרמזים, כי הברית הפתאומית שנוצרה בין שלוש היריבות בגדאד, טהרן ואנקרה, מול הכורדים היא רופפת ביותר.
נוסף על כל אלה צריך להזכיר את העובדה שמאחורי הקלעים גם וושינגטון וגם מוסקבה תומכות בכורדים, ושתי המעצמות לא תתנה את הסכמתן לבגדאד לנקוט בצעדים קיצוניים נגד אירביל.
רק החודש חתמם ענק האנרגיה הרוסי רוזנפט Rosneft הסכם עם אירביל לפיתוח שדות הנפט והגז הכורדיים בקירקוק בהשקעה של 1 מיליארד דולר.
השאלה היא כיצד תנהג ההנהגה הכורדית באירביל בראשותו של מסעוד בראזאני?
אם בראזאני ינהג בחוכמה וינצל את המצבים האלה מבלי שהוא נוקט צעדים קיצוניים, כמו להכריז מיד על עצמאות,  אלא יפתח במשא ומתן עם בגדאד, טהרן, ואנקרה, הסיכויים רבים שהוא יצליח להתגבר על המערכה העיראקית נגדו.
צעדים קיצוניים כורדיים, כמו הכרזה פתאומית על עצמאות, יכולים להביא לתגובות חריפות יותר עיראקיות, איראניות וטורקיות.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “רעם תופי המלחמה העיראקית-איראנית-טורקית נגד הכורדים נחלש. את מקומם תופשת מלחמה כלכלית-גם היא מוטלת בספק

 • ספט 30, 2017 @ 21:10 at 21:10
  Permalink

  יש פה משחק כפול ומשולש והרבה מאוד אינטרסים לכל הצדדים!!!!
  1) עיראק מורכבת משיעים וסוננים!!!! ואם עיראק תחולק ל 2 הכורדים שהם סוננים יהיו בחוץ ועיראק עם רוב שיעי יכול להתחבר עם איראן הרבה יותר בקלות וזה טוב לאיראן!!!!
  2) טורקיה של ארדוגאן פשטה את הרגל במדיניות החוץ!!!! הטורקים מסוכסכים עם כל העולם המערבי וגם עם מדינות ערב כמו מצרים- סעודיה ולאחרונה קנו גם את המערכת S400 מהרוסים שמרחיקה אותם מארצות הברית, ולכן לא נשאר להם שום ברירה חוץ מלשרת את הרוסים ולהתקרב לאיראן!!! הטורקים בגדו ב ISIS ואל נוסרא בני בריתם והם יעשו את הכל בשביל לרצות את הבוסים החדשים שלהם!!!!
  3) בצפון עיראק בכורדיסטן כל יום מייצרים 650 אלף חביות נפט ומשנת 2014 היצוא הזה לטורקיה ומשם באוניות לכל העולם נעשה בלי לדווח לשלטונות עיראק בניגוד לחוקים שהיו קיימים!!! הכסף נאסף בבנק טורקי אבל הכורדים הגיעו למצב שלא היו מסוגלים לשלם גם את המשכורות של עובדי מדינה ואנשים עבדו חודשים רבים בלי לקבל כסף או חצי משכורת!!! ארדוגאן הטורקי כבר הכריז שהוא יחרים את כל הכספים של הכורדים שיושבים בבנק הטורקי ויסגור את צינור הנפט!!!!
  4) האינטרס של מדינת ישראל זה ידוע!!!
  5) אחרון אחרון חביב, שדות הנפט של קרקוק בלבד שווים 4 טריליון $$$$ ומי ישלוט ומי יהיה שותף לכל העושר הזה???
  רק בשביל זה צפוי שם מלחמת עולם ובסוף כולם יהרגו זה את זה

 • ספט 30, 2017 @ 21:51 at 21:51
  Permalink

  אוסף של שטויות במאה מילים

 • אוק 1, 2017 @ 18:19 at 18:19
  Permalink

  we wish them good luck. keep the intensity and you will get your own country. nothing comes easily. eventually they will have no choice but to recognize kurdistan as an independent state.the kurdish people were cheated by the british when they carved the middle east. since they had no representation ,they were not counted and left out and their land was taken and split 3 ways. its time to do the right thing for the kurdish people and get them their own country.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות