רפידים אז ביציאת מצרים: המלחמה בעמלק. רפידים היום: המלחמה ב-ISIS

כאשר הגיעו בני ישראל, בעת שיצאו ממצרים לרפידים בחצי האי סיני הם נשארו ללא מים.
בספר שמות פרק י"ז פסוקים 7-1 מסופר מה התרחש: בני ישראל היו צמאים למים, רבו על כך עם משה, ומשה הוציא להם מים מן הסלע. המקום נקרא "מַסָּה וּמְרִיבָה" על כך שרבו וניסו את ה'.
בהמשך הפרק פסוקים 8-16 מסופר גם הסיפור על מלחמת בני ישראל בעמלק.
העֲמָלֵקִים באו לרפידים להילחם בבני ישראל. לאחר הניצחון על העמלקים הקים שם משה מזבח לה', בשם "ה' נִסִּי".
במקום זה עמד משה. כל פעם שהרים את ידו בני ישראל נצחו, כל פעם שהוריד את היד הפסידו. לבסוף כאשר התעייף העביר את ניהול הקרב ליהושע. זה הרים את ידו ובני ישראל גברו על עמלק.
כ-3,200 שנה לאחר מכן במלחמת ששת הימים ב-1967, רפידים-שאז נקראה ביר גפגפה- או בסיס חיל האוויר המצרי מס' 244, זה היה המקום בו נשיא מצרים דאז ג'מאל עבדול נאצר  Gamal Abdel Nasser הכריז: "אם רבין רוצה במלחמה, אהלן וסהאלן".
התוצאה הייתה שרפידים היה בסיס התעופה המצרי הראשון שחיל האוויר הישראלי תקף כאשר הוא משמיד את כל מטוסי הקרב המצריים בסיני. זמן קצר לאחר מכן נכבש הבסיס על ידי אוגדה 84 בפיקוד של האלוף ישראל טל ז"ל.
במקום הבסיס האווירי מצרי הוקם במקום הבסיס העיקרי של חיל האוויר הישראלי בחצי האי סיני שקיבל את השם בח"א 3.
כ-8 ק"מ מבסיס רפידים היה ממוקם בסיס יב"א 511 ובו מערכות מכ"ם ולוחמה אלקטרונית.
ב-1979 לאחר חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים, על ידי נשיא מצרים אנואר סאדאת, וראש ממשלת ישראל מנחם בגין ז"ל, היה בח"א 3 ברפידים הבסיס הצבאי הראשון שצה"ל פינה כאשר החל לסגת מחצי האי סיני בינואר 1980.
עברו עוד 37 שנים והשנה ב-2017 המצב ברפידים לא השתנה הרבה.
חיל האוויר המצרי נמצא בעיצומו של מהלך להפוך את בסיס התעופה הקטן לבסיס האווירי הגדול ביותר במצרים, שיהיה מסוגל לקלוט כל סוגי המטוסים ומסוקי הקרב והמל"טים, המצריים. בהסכמתה של ישראל,  נוספים לבסיס נוספים מסלולים, דירים ומחסות לכלי הטייס, מאגרי פצצות, טילים ודלק, במטרה להגן עליהם מפני התקפות טילים.
אחד המחסות hangars  הוא ענק בממדיו. אורכו הוא כ-70 מטר ואילו רוחבו ל-57 מטר.

חיל האוויר המצרי הציב בבסיסי מל"טים גדולים ארוכי טווח מתוצרת סין. מדובר  בדגם הסיני 'ווינג לונג' Wing Loong. אורכו של המל"ט הוא 9 מטר ואילו רוחב כנפיו מגיע ל-14 מטר.
חיל האוויר המצרי הציב גם מל"טים סיניים כאלה בבסיס האווירי שלו עותמאן Uthman Airbase, הנמצא במדבר במערבי כ-68 ק"מ מגבול מצרים לוב.
בקצהו הצפוני-מזרחי של הבסיס הולך ומוקם מה שנראה כמו טרמינל נוסעים גדול שנועד לשמש בעתיד כנראה את כל הכוחות הצבאיים המצריים הנמצאים בחצי האי סיני.
מצריים מחזיקה כיום בשתי ארמיות בסיני, הארמיה מס' 2 והארמיה מס' 3. נוסף לכוחות אלה מוצבים בסיני כוחות משמר הגבול המצריים, המאומנים בלוחמת טרור.
הבסיס עצמו מוקף היום בכוחות עמלק מזן חדש.
כוחות של ארגון הטרור 'אנצאר בית אל מקדיס' שלוחת ISIS בסיני נמצאים מול הבסיס בהרי מרכז סיני.
כדי להגיע לבסיס האווירי החדש או לצאת ממנו, המצרים משתמשים או בטיסות הנוחתות וממריאות ממנו, או בשיירות מלוות בכלי רכב משוריינים.
המטרה של הבסיס החדש היא להגן על הכוחות המצריים בסיני ועל תעלת סואץ, אחד מעורקי הספנות העיקריים בעולם, מפני התקפות של ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי המצרים הקימו ברפידים מפקדה שתתאם את הפעולות האוויריות בחצי האי סיני עם הפעולות האוויריות המבוצעות לאורך גבול מצרים-לוב.  המטרה היא למנוע חדירת חוליות של ISIS מחצי האי סיני ומלוב אל תוך עריה המרכזיות של מצרים.
ביום א' 9.4 האשים נשיא מצרים פאתח אל-סיסי את ארגון ISIS בהחדרת שלוש חוליות טרור מלוב למצרים. חוליות אלה שלחו ביום א' את שני המתאבדים שהתפוצצו ליד ובתוך הכנסיות הקופטיות באלכסדריה, כשהם רוצחים 45 איש ופוצעים 150.
ביום ב' 10.4 סגרה ישראל את מעברי הגבול בינה ובין מצרים, כשהיא מתירה רק לאזרחי חוץ לעבור דרכם. לפי המידע המצוי בידי מערכת הביטחון הישראלית ISIS מתכנן פיגוע ירי גדול וחטיפת בני ערובה בקרב כ-10,000 המטיילים הישראליים הנמצאים עתה בסיני

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “רפידים אז ביציאת מצרים: המלחמה בעמלק. רפידים היום: המלחמה ב-ISIS

 • אפר 10, 2017 @ 14:00 at 14:00
  Permalink

  יפה מאוד!! אהבתי את המאמר, רפידים של אז והיום, דעאש עמלק של ימינו

  • אפר 10, 2017 @ 16:26 at 16:26
   Permalink

   הזהרו,דאעש לא בהכרח עמלק

   עמלק הוא העם התקף אותנו במלחמת עצמאותנו, זמן קצר לאחר יציאת אירופה

   אז האם צאצאי עמלק יושבים במזרח התיכון או באנגליה? יש מצב שתופתעו

  • אפר 11, 2017 @ 9:58 at 9:58
   Permalink

   תארו לעצמכם חס וחלילה חטיפה של ערבי ישראלי מנוואבה בפסח כן 90אחוז שם הם ערבים ישראלים זה לא פשוט

   • אפר 11, 2017 @ 21:03 at 21:03
    Permalink

    תאר לעצמך אם יחטפו חובש כיפה מהבית היהודי איזה רעש וטררם יעשה בנט והרבנים בציונות הדתית אבל הצבור הרחב בארץ ימשיך בסדר היום כרגיל כי ממש לא יעניין את שאר הישראליים (כי הבעייה רק של החרדלי"ם ונאומים חזקים של נתניהו שאצה לו הדרך למקרים כאלה

 • אפר 10, 2017 @ 15:58 at 15:58
  Permalink

  צריך שיהיה בחוק, מי שמפר התראות שב"כ ובכל זאת הולך לבלות במקומות שחלה עליהם הרתעה ממוקדת, יביא בחשבון, שאם קורה משהו דרסטי, אין מחוייבות כל שהיא למדינה להכיר בו כנפגע טרור ולא לסכן חיי אדם, על מנת להביא לשחרורו אם חלילה קורה לו דבר שקשור להודעה ההרתעתית.

 • אפר 10, 2017 @ 15:59 at 15:59
  Permalink

  יום אחד אותו דבר גם בארץ יקרה!!!!
  האם צה"ל לומד ומתכונן ליום הזה או שממשיכים לישון כמו שהיה לפני צוק איתן!!!!

 • אפר 10, 2017 @ 22:13 at 22:13
  Permalink

  egyptian army are pozioned near Israel and can attack without pre alarm

 • אפר 13, 2017 @ 19:12 at 19:12
  Permalink

  יש לי בעיה-על חורבן בית שני כולם מסכימ ים ויש עדויות התפארות של טיטוס וכן השער ליד הקולוסיאום ברומא
  עד כאן כולם מסכימים-נטען שטיטוס הגלה את השלד של החברה היהודית שלחמה נגדו -כמה 100.000בני אדם
  אני מעריך שהיו ביהודה אז כ2-3 מיליון יהודים -רובם היגרו לארצות אחרות -אבל בלי ספק נשארו כאן לפחות חצי עד שלושת רביעי מיליון יהודים-מה עלה בגורלם =אם אוסלמו והתערבו בגויים שהיו כאן הרי חלק מהפליסטינים שנמצאים
  כעת בשטחים הוא ממוצא יהודי-האם נערך מחקר –? דינאיי לברר עובדה זו? ואם התוצאות חיוביות -צרקיך ליידע את הפליסטינים אולי הם יחשבו על כל העניין שלהם מחדש?
  זה נשמע תמים -אבל אם יש לנו הוכחות ברורות שאותם נוכל להציג לכל דיכפין וכן לשמור את העניין על סדר היום יתכן
  ובכל זאת באיזה שהוא מקום יסכימו להתפשר -על אפשרות של חיים בשכנות טובה תוך כדי שעורכים חילופי שטחים ואוכלוסיות על בסיס דתי-לגבי סיני הבעיה מאוד סבוכה והפתרון שניראה לי כרגע זה שמצריים תסכים שכמה צבאות
  יאכלסו את כל סיני כדי למנוע חדירה של דעאש

  • אפר 15, 2017 @ 9:56 at 9:56
   Permalink

   יש מחקר רציני, מהיחידים שנעשו בנושא בכלים מדעיים, שטוען שכ80% מאוכלוסיית הפלסטינים הם יהודים לשעבר .. את הנושא שמעתי ברדיו במהלך נסיעה, כך שהפרטים המדויקים לא עימי, אבל:
   במחקר מובא מכתב שעבר בן רבנים, המתאר את גורלה של משפחת עבסי מצפת…
   ובכן מר עבסי שהיה רב העיר במאה ה15, אולץ להתאסלם או למות עם כל משפחתו. מדובר בטבח הצפת (המאה ה15) בוצע ע"י עלי, ובמהלכו כל האוכלוסיה בצפת (וכנראה באזור הצפון כולו שצפת הייתה בירתו) עברה טבח נוראי, ולאחריו הוצע להם להתאסלם או למות. הם בחרו להתאסלם. הרבה מים וביוב עברו בירקון, עד שאחד מצאצאי האנוסים, שמו בישראל- מחמוד עבס – שמכונה גם אצל הפלסטינים לא פעם 'היהודי'. גבר דעיכב תקופה ארוכה את קידומו באש"פ הישן. בקרב הפלסטינאים טוענים תמיד שתושבי חברון למשל, הנם ברובם, יהודים שהתאסלמו, וכנ'ל על מקומות ומשפחות נוספות.

   • אפר 16, 2017 @ 22:33 at 22:33
    Permalink

    אני אשמח לקישור, לכל "מחקר רציני"
    – למרות שהנושא נשמע מופרך.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות