רצח אחיו של נשיא אפגניסטן, ממחיש את ההישגים המודיעיניים של הטאליבן מול ארה"ב

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הגיע ביום שלישי 12.7 לביקור פתע באפגניסטן אצל 4,500 החיילים הצרפתים המוצבים שם, והודיע כי 1,000 מהם יחזרו לצרפת עד סוף 2012. באותו זמן פתח באש אחד משומרי ראשו של מושל החבל האסטרטגי קנדאהר Kandahar,  על אחמד וואלי קרזאי, אחיו הצעיר למחצה של נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי, והרג את האיש החזק ביותר באפגניסטן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הביקור הנשיאותי והחיסול, מעשה ידי הטאליבן, לא היו מקריים, אלא מדובר בשורה של ארבע התקפות ופעולות חיסול של הטאליבן שנערכו בתקופה של שבועיים, החל מ-28 ביוני, ואשר נועדו להוכיח לדעת הקהל באפגניסטן ובפקיסטן, ואם אפשר גם לדעת הקהל במערב, שבע נקודות עיקריות:
1. יש פער גדול בין הדיבורים והתיאורים על המצב באפגניסטן שמשמיעים נשיאי ארה''ב וצרפת, באראק אובמה, ניקולא סרקוזי, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ובין המצב האמיתי בשטח.
2. ההצלחה המודיעינית שהייתה לארצות הברית בחיסולו של מנהיג אל קעידה אוסמה בן לאדן ב-2 למאי בחווילה באבוטאבד Abbottabad, אין לה שום השפעה על המלחמה עם הטאליבן. לוושינגטון אין חדירה מודיעינית כזו לתוך הטאליבן.
3. ארבעת ההתקפות האחרונות באפגניסטן, מצביעות על כך, כי אם למי שהוא יש יכולת חדירה מודיעינית באפגניסטן הוא קודם כל לטאליבן, ולא לכוחות האמריקנים ונאט''ו (ISFA), הנלחמים שם.
4. ב-28 ביוני ביצע הטאליבן את ההתקפה על מלון אינטרקונטיננטל Intercontinental Hotel בקבול, הנחשב לאחד האתרים המוגנים ביותר בבירה האפגאנית. למרות זאת הצליחו בין 7-ל-10 אנשי טאליבן חמושים היטב, כולל בחגורות נפץ, לא רק להחדיר לפתח המלון, למרות כל המחסומים והבדיקות הביטחוניות, מכונית תופת, אלא גם לכבוש את המלון כולו, ולהצית אותו. במהלך ההשתלטות הרגו אנשי הטאליבן מספר אנשי ביטחון אפגאנים בכירים שהתאכסנו במלון לקראת פתיחתה החשאית של וועידה ביטחונית שעמדה להיפתח למחרת היום (29 ביוני). וועידה זו עמדה לדון בסידורים להעברת השליטה הביטחונית במחוזות השונים באפגניסטן מידי הכוחות המערביים לידי שירותי הביטחון והמודיעין האפגאניים.
בעצם העובדה כי הכוחות האפגאניים בקבול לא הצליחו להתגבר על החמושים, והאמריקנים היו צריכים להפעיל מסוקי קרב שיתקפו את הקומות העליונות של המלון כדי לחסל אותם, הוכיח הטאליבן כי אין ערך לדיונים הביטחוניים האלה עם משטרו של הנשיא חמיד קרזאי, ואם האמריקנים וכוחות נאט''ו לא ידונו עם הטאליבן בתנאי ולוחות הזמנים של נסיגתם הפעולות האלה תחזורנה על עצמן.
5. שבוע לאחר מכן, ב-4 ביוני הגיע ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לביקור אצל הכוחות הבריטיים בדרום אפגניסטן. כרגיל, בביקורים של דרגים מערביים גבוהים כל כך באפגניסטן נשמר הביקור בסוד. כמה שעות לפני נחיתתו של קמרון בבסיס הבריטי בלאשקר גאה Lashkar Gah, באזור הלמנד בדרום אפגניסטן (גובל עם קנדהאר), חטף הטאליבן חייל בריטי מהבסיס והוציאו להורג בירייה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי הטאליבן רצה להוכיח בחטיפה, כי מלבד זאת שיש בידיו מידע מודיעני רגיש כל כך כמו פרטי ביקורו של ראש ממשלת בריטניה באזור, אם הוא רוצה הוא יכול לחדור אל תוך הבסיסים הבריטיים ולבצע שם פיגועי טרור. במלים אחרות, על דיוויד קמרון לפעול להוציא מיד את הכוחות הבריטיים מאפגניסטן.
בסיור הכריז קמרון כי לכוחות הבריטיים צפויות עוד שתי עונות של לחימה, “two more fighting seasons”, וכי המלחמה נגד הטאליבן נוחלת הצלחות.קמרון גם טען כי העברת השליטה הביטחונית לידי הכוחות האפגאנים עלתה על המסלול הנכון. ציטוט המקור: The campaign against the Taliban in Helmand province was having "success" and transition to Afghan security control was on track. חיסולו של החייל הבריטי בידי הטאליבן הוכיח את ההפך.
6. בשבת 9.7, שלושה ימים בלבד לאחר שעזב את תפקידו כראש ה-CIA, ונכנס לתפקיד שר ההגנה האמריקני הגיע ליאון פאנטה Leon Panetta לביקור פתע ראשון באפגניסטן.
במקביל לנחיתתו בקבול , פתח בחבל פאנג'שיר northeast Panjshir Province שומר ראש של אחד מראשי המודיעין האפגאנים (high-ranking deputy of Afghanistan’s National Directorate of Security), באש על קבוצת יועצים צבאיים אמריקנים והרג שניים מהם.
גם כאן המסר של הטאליבן היה חד וברור. ארצות הברית לא תצליח להעביר את הביטחון באפגניסטן לידי כוחות הביטחון ומנגנוני המודיעין שהיא מכינה לקראת נסיגתה ב-2014.
7.
ביום ג' 12.6, זכה ביקורו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי לטיפול דומה מצד הטאליבן. החיסול של אחמד וואלי קרזאי, מושל קנדאהר, ואחיו הצעיר למחצה של נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי, בידי אחד משומרי ראשו, נועד להפגין, כי אם הטאליבן רוצה הוא יכול לחדור גם לטבעת הביטחון והמודיעין המקיפים את נשיא אפגניסטן עצמו חמיד קרזאי. מטרה אחרת אותה ביקש הטאליבן להוכיח היא, כי על ידי חיסול ממוקד אחד, הוא מסוגל לשים לאל את כל המאמצים הצבאיים שהאמריקנים, הבריטים, והקנדים (שכבר הוציאו את כוחותיהם מקנדאהר), השקיעו בשנתיים האחרונות בייצוב החזית המרכזית העיקרית שלהם עם הטאליבן בדרום אפגניסטן.
 

Print Friendly, PDF & Email