שאלת הטייס הירדני השבוי בידי אל קעידה, יכולות לשנות את אופי המלחמה

צבא ארה''ב ומפקדי הקואליציה האמריקנית הנלחמת מול אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, יוצאים מעורם ב-24 השעות האחרונות, מאז יום ד' 24.12, לומר כי הטייס הירדני, סגן ראשון מואט אל-קסאעסבה, First Lieutenant Muath al-Kasaesbeh, aged 27, ומטוס הקרב שלו מדגם F-16, 'התרסקו', ולא הופלו על ידי אל קעידה. זאת בניגוד להודעה קודמת של שר האינפורמציה הירדני מוחמד נומאני Mohammad Momani שאמר, כי המטוס התרסק כתוצאה מאש שנפתחה אליו מהקרקע באזור א-ראקה בצפון-מזרח סוריה.
דובר צבאי אמריקני אמר: 'אנחנו יכולים לומר בוודאות, כי המטוס לא הופל על ידי אל קעידה, כפי שנטען על ידי ארגון הטרור. ציטוט המקור: We can say with certainty that it was an aircraft crash and the plane was not downed by ISIL as was claimed by the terrorist organization.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי דברים אלה נאמרו למרות שאמצעי פיקוח אוויריים צבאיים במזרח התיכון, העוקבים אחר המתרחש במרחבים האוויריים בסוריה, קובעים ביום ה' 25.12, בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים, כי המטוס הירדני הופל בטיל קרקע-אוויר שנורה עליו על ידי אנשי ISIS, לאחר שהטייס הירדני טס בגובה נמוך יחסית, בניגוד להוראות שניתנו לו.
הטייס שנלקח בשבי על ידי אנשי אל קעידה, הוא הטייס הערבי הראשון של הקואליציה האמריקנית נגד אל קעידה שנלקח בשבי של ארגון הטרור.
בירדן מתנהלת, בייחוד על ידי ראשי משפחתו של הטייס, שכמה מהם היו גנרלים בצבא הירדני, וראשי השבט הבדואי אליו משתייך הטייס השבוי-ברערשעה  Bararsha, המתרכז מסביב לעיר  קראק Kerak, בדרום ירדן, מערכת תעמולה מרוכזת שנועדה להזהיר את אל קעידה ISIS, לבל יאונה לטייס כל רע.
גם האמריקנים מנהלים מערכת תעמולה משלהם, לגבי גורלו של הטייס, אולם זו מערכת תעמולה בעלת מטרות שונות מהירדניות, ולהבדלים בין שתי מערכות תעמולה זו, לפי המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, יש חשיבות רבה לגבי המשך ואופי פעולותיה הצבאיות  של המלחמה שמנהלת הקואליציה נגד ISIS.
מפקד  פיקוד מרכז האמריקני, ומפקד הכוחות הפועלים בעיראק ובסוריה, הגנרל  לויד ג'י אוסטין Gen. Lloyd J. Austin III, פרסם ביום ה' 25.12 לפנות בוקר, הודעה ארוכה המשבחת את הפעולות הצבאיות הירדניות במערכה זו, והדגיש כי ארה''ב 'לא תסבול ניסיונות מצד אל קעידה להציג בצורה מעוותת שישרתו את מטרותיה את התרסקות המטוס חסרת המזל'. We will not tolerate ISIL’s attempts to misrepresent or exploit this unfortunate aircraft crash for their own purposes.
המטרה של המפקד האמריקני היא כמובן לא רק להבטיח את המשך הפעולה של טייסי חיל האוויר הירדני מול אל קעידה בסוריה, אלא גם להבטיח את המשך השתתפותם של חיילות האוויר של סעודיה, בחריין, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE, בפעולה האווירית של הקואליציה. 
הסיבה לכך היא פשוטה. הפלתו של המטוס הירדני, מעלה את האפשרות, כי גם מטוסים סעודים, או של UAE, המשתתפים בפעולה יופלו גם הם. חשש כזה יכול להביא להגבלת, או אולי אפילו להפסקת פעולותיהם של חילות האוויר הערביים מול אל קעידה.
אפשר וצריך להניח כי אבו באקר אל בגדאדי, מנהיג אל קעידה בסוריה ובעיראק, מודע לאפשרויות הפעולה שנפתחו לפניו באם הוא ימשיך להחזיק בחיים את הטייס הירדני, וישתמש בו כדי להחדיר חששות מצד אחד, ורגשי אהדה מצד שני, אצל טייסים ערביים אחרים, המשתתפים ביחד עם האמריקנים בהפצצות על כוחותיו.
גם מזווית הראייה של ירדן התקרית הזו פותחת בפני אל קעידה אפשרויות פעולה חדשות. 
שבט ברערשעה  Bararsha, המתרכז מסביב לעיר  קראק Kerak, בדרום ירדן, אליו משתייך הטייס השבוי, ידוע כבעל יכולת צבאית-קרבית רבה ברוב ארצות הלבנט. קשה להניח כי עומר אל בגדאדי, יסתבך במלחמה ובנקמת דם עם השבטים הבדואים בדרום ירדן, אליהם הטייס השבוי משתייך.
להיפך.
צריך לצפות כי אל קעידה ISIS, המשתמש בערוצי ההברחה בדרום ירדן, כדי לשמור את הקשר המבצעי שלו מעיראק עם קבוצות לוחמים  לחצי האי סיני, מצרים, ומזרח לוב,  ינסה ליצור ערוץ קשר משלו לראשי שבטים אלה, כאשר הוא עוקף את האמריקנים, ואת עבדאללה מלך ירדן.
בהתפתחות כזו, המלחמה נגד אל קעידה בעיראק ובסוריה, תקבל אופי שונה לגמרי.   

    
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות