שבוע אחד בלבד לאחר וועידת הפסגה ביידן-פוטין: הצי וחיל האוויר הרוסיים ערכו מול חופי ארה"ב תרגיל ימי 'בו הם טיבעו נושאות מטוסים גרעיניות אמריקניות'

שבוע אחד בלבד לאחר וועידת הפסגה בין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הכריז משרד ההגנה במוסקבה, ביום ג' 22.6, כי הצי הרוסי קיים את התרגיל הגדול מאז תקופת המלחמה הקרה לא הרחק מחופי הוואי-ארצות הברית. במרכז התרגיל, לפי הודעת משרד ההגנה הרוסי 'טיבוע מוצלח של נושאות מטוסים גרעיניות אמריקניות'.
אדמירל ויקטור קארבצ'נקו Admiral Viktor Kravchenko אמר, כי בשלושים השנה האחרונות,  מאז 1991, הצי הרוסי לא ערך תמרון גדול ונרחב כזה.
בתרגיל הרוסי השתתפו למעלה מ-20 אוניות מלחמה, חלקן צוללות ואוניות עזר לוגיסטיות, ומספר דומה של מטוסי קרב ומפציצים רוסיים.
דובר משרד ההגנה הרוסי אמר, כי 'המטוסים (הרוסיים ) היו מעורבים בתרגיל במטרה להקנות ניסיון  בהשמדת נושאות מטוסים של האויב', the aircraft were involved in a drill to practice destroying enemy aircraft carriers.
בסרטי ווידיאו מהתרגיל שפורסמו על ידי משרד ההגנה הרוסי, נראות שתי שייטות רוסיות המשייטות באוקיינוס השקט כאשר המרחק ביניהן הוא 480 ק"מ. אחת משייטות אלה מילאה בתמרון את תפקיד 'השייטת של האויב'.
עוד השתתפו בתרגיל הרוסי 4 מטוסים ארוכי טווח למלחמה בצוללות מסוג u-142MZ Bear-F Mod.. המטוסים האלה המריאו מהבסיס האווירי הרוסי ייליסובו Yelizovo Air Base, הנמצא בקמצ'טאקה Kamchatka, שבצפון רוסיה. המטוסים נראו כשהם ממריאים ממסלולים מכוסי שלג, ולאחר מכן מתודלקים באוויר בעת טיסתם לעבר הוואי בארצות הברית.  
בתגובה לתרגיל הימי הרוסי החיש הצי האמריקני לאזור את נושאת המטוסים 'ווינסון', ואת המשחת 'דיוואי' לאזור  USS Vinson and USS Dewey. כוח המשימה האמריקנית שייט בים איי האוואי כשהוא עוקב אחר התרגיל הימי הרוסי.
יחד עם הכוח הימי החישו האמריקנים תגבורת של מטוסי F-22,  כוחות מרינס, יחידות ללוחמה נגד צוללות וכוחות של משמר החופים האמריקני לאזור. בסיסי האוויר והצי האמריקנים בפרל הרבור Pearl Harbor, הועמדו בכוננות.
גם בעת התרגיל ועם סיומו המשיכו מפציצים ומטוסי קרב מדגם F-22 של חיל האוויר האמריקני להמריא מול מטוסים רוסיים שהתקרבו לטריטוריה אמריקנית. תקריות אווירית כאלה התרחשו ב-14, וב-18 ביוני.  
המקורות של תיקדבקה מציינים, אם מישהו קיווה כי לאחר וועידת הפסגה בין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בז'נווה (16 ביוני ), כי המתיחות ביו שתי מעצמות העל פחתה, התרגיל הרוסי הימי הזה ביטל אפשרות זו.

Print Friendly, PDF & Email