שבירה בגיאוגריה. ייאוש בטיבליסי. שדר לרוסים: אנא הפסיקו את הלחימה. הרוסים: הלחימה נמשכת. בגורי, נוקמים הרוסים את מה שהגיאורגים עוללו לצנינבאלי.

תיקדבקה: את המצב במלחמה בקווקז ביום שני 11.8 בבוקר אפשר להגדיר <כשבירה בגיאוגריה. ייאוש בטיבליסי. שדר לרוסים: אנא הפסיקו את הלחימה. הרוסים: הלחימה נמשכת. בגורי, נקמו הרוסים את מה שהגיאורגים עוללו לצנינבאלי. בלילה, קרב בין אוניות מלחמה רוסיות וגיאורגיות בים השחור, בו טובעה אונייה גיאורגית.
השדר הגיאורגי זה, שהוא ניסיון נואש, עד כדי תחנונים, להפסיק את האופנסיבה הרוסית, נשלח לשגרירות הרוסית בטיבליסי ביום א' 10.8 אחה"צ, לאחר שכוחות שריון רוסיים החלו לנוע לעבר העיר גורי Gori, וכוחות צבא רוסיים, נכנסו דרך היבשה, והונחתו מהים באבחזיה. אין ספק כי ביום א', נקמו הרוסים בגורי, על מה שהכוחות הגיאורגים ביצעו בסוף השבוע בצחינבאלי. בתים בעיר הופצצו והופגזו, עשרות אזרחים גיאורגים נהרגו, רחובות עלו באש. מיד לאחר פרסום דבר השדר הגיאורגי, הפציצו הרוסים בפעם הראשונה את נמל התעופה הבינלאומי של טיבליסי. אחה"צ פתחו הכוחות רוסיים ואבחזיים פתחו במתקפה כללית על כוחות גיאורגיה, הנאמדים בכ-3000 חיילים, המוצבים באזור קורדי גורג Kodori gorge, שהוא אור החיץ בין אבחזיה וגיאורגיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההפצצות הרוסיות על שדות התעופה האזרחיים והצבאיים של הבירה טיבליסי, התגברו, רק לאחר שהאמריקנים הודיעו ביום א' בערב, כי הם החלו להטיס את הכוחות הגיאורגים הנמצאים בעיראק, חזרה לגיאורגיה. מטרת ההפצצות הרוסיות על שדות התעופה, היא למנוע את נחיתתם של המטוסים המביאים חיילים אלה.
ביום א' בצהרים התרחבה המלחמה בקווקז, והיא מתנהלת עתה ב-4 חזיתות. כוחות שריון רוסיים בליווי הפגזות ארטילריות כבדות החלו להתקדם מדרום אוסטיה לעבר העיר הגיאורגית הצפונית גורי Gori. כוחות צבא גיאורגים נערכים להגן על העיר. אין מידע אם אכן הרוסים חצו את הגבול לתוך גיאורגיה. ביום א' לפנות בוקר העבירו הרוסים תגבורות שריון גדולות לדרום אוסטייה, וכוחות צי ונחתים רוסיים הוצבו בים השחור מול חופי גיאורגיה ואבחזיה, והטילו מצור ימי על גיאורגיה. בשעות הצהרים של יום א', נכנסו כוחות שריון גדולים רוסיים לאבחזיה דרך היבשה, וכוחות מרניס רוסיים הונחתו מהים. בכך פתחה מוסקבה 4 חזיתות נגד גיאורגיה. חזית דרום אוסטיה. חזית אבחזיה, חזית הים השחור, והתקפה רוסית על גורי.
רוסיה העבירה לפנות בוקר (יום א' 10.8), תגבורות שריון לדרום אוסטייה, וכוחות צי ונחתים רוסיים הוצבו בים השחור מול חופי גיאורגיה ואבחזיה, והטילו מצור ימי על גיאורגיה.
בשעות הצהרים של יום א', נכנסו כוחות שריון גדולים רוסיים לאבחזיה דרך היבשה, וכוחות מרניס רוסיים הונחתו מהים. בכך פתחה מוסקבה חזית 3 נגד גיאורגיה. חזית דרום אוסטיה. חזית אבחזיה, וחזית הים השחור.

אולם עתה, עם הטלת המצור הימי על גיאורגיה, קיימת סכנה של התרחבות המלחמה גם לחצי האי קרים, ולהתנגשות צבאית בין רוסיה ואוקראינה. ביום א' בצהרים, הודיעו חוגים צבאים אוקראינים בקייב, כי הם שוקלים את האפשרות לחסום את דרכן של אוניות המלחמה הרוסיות שהבסיס העיקרי שלהן בים השחור נמצא בסבאסטופול Sevastopol, הנמצאת תחת ריבונות אוקראינית. אם אכן האוקראינים ינקטו בצעד כזה, הרוסים יפעלו נגדם, כדי להבטיח לאוניותיהן מעבר חופשי.
כל הצעדים הצבאיים הרוסיים האלה מבוצעים למרות אזהרותיו של הנשיא האמריקני ג'ורג בוש, כי הצבאות צריכים להפסיק את המלחמה, וכי שני הצדדים הנלחמים צריכים לשבת ליד שולחן המו"מ ולדבר. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ככל שנמשכת ההתעלמות של מוסקבה מוושינגטון מצד אחד, וחוסר יכולתו של ממשל ג'ורג בוש לעזור לבעלת בריתו-גיאורגיה מהצד השני, כך גוברת הסכנה להתמוטטות כל המדיניות של ממשל בוש של מו"מ ודיאלוג דיפלומטי, אותה עיצבו שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ושר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, לחודשים האחרונים לכהונתו של הממשל,לא רק עם רוסיה, אלא גם איראן. במלים אחרות, למלחמה בקווקז יש כבר השלכות על המתרחש במזרח התיכון והמפרץ הפרסי. אם מוסקבה מרשה לעצמה לצפצף על וושינגטון, למה שטהרן לא תנקוט בדיוק באותה דרך?

Print Friendly, PDF & Email