שגרירי ארה"ב וצרפת יבואו לדיר אל-זור. המורדים הסורים תקפו מטרות אסטרטגיות

העימות האמריקני-סורי, וצרפת-סוריה, יעלה ביום ו' הקרוב 15.7 מדרגה,  כאשר שגרירי ארצות הברית וצרפת בדמשק ינסו להיכנס לעיר דיר אל-זור Deir al-Zor, שהיא עיר הנפט הראשית הסורית במזרח המדינה, ליד גבול עיראק וסוריה ולהיפגש שם עם המפגינים.
ביום שישי יהיה השבוע החמישי ברציפות שחצי מיליון תושבי העיר יוצאים להפגנות נגד אסד, למרות שהעיר מוקפת על ידי שתי חטיבות של טנקים מדוויזיה מס' 9, וכמה  גדודי-על (פוג'ים) של קומנדו מוטס סוריים, המשתמשים נגד המפגינים באש חיה. אם השגרירים יצליחו להיכנס לדיר-א-זור, הם ינסו להגיע גם לעיר מרכזית נוספת באזור עמק הפרת, בה מתחוללות גם כן הפגנות ומהומות, אבו קמאל Abu Kamal, בה מתגוררים כ-100,000 תושבים.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי משטר אסד נערך לעצור את השגרירים רוברט פורד Robert Ford, ואריק שבלייה Eric Chevallier, בדרך לערים הסוריות ולא לאפשר להם להגיע אליהן.
ההחלטה האמריקנית-צרפתית להמשיך את הפעולות נגד הנשיא אסד ומשטרו התקבלה בהתייעצויות קדחתניות שנערכו במשך יום ג' ויום ד' 13.7 בבוקר, (עדיין חצות ביום ג' לפי שעון מזרח ארה''ב), בין הנשיאים באראק אובמה וניקולא סרקוזי.
בהתייעצויות אלה הוחלט להרחיב את ביקורי השגרירים האמריקנים והצרפתים באזורי עימות מסוכנים בין משטר אסד והמתקוממים נגדו, לאחר ההצלחה שנחל הביקור שלהם ביום שישי 8.7 בעיר חמה.
מקורות בוושינגטון ובפריס אמרו לתיקדבקה, כי בבית הלבן וארמון האליזה מודעים לסכנה האישית ששגרירים אלה לוקחים על עצמם, ונלקחות בחשבון האפשרויות כי הם יקלעו לאזורים ומצבים בהם הצבא הסורי ושירותי הביטחון הסוריים משתמשים באש חיה. אולם אומץ לבם של השגרירים ונכונותם לסכן את עצמם, אמרו המקורות, הוכיחו את עצמם כדרך היעילה ביותר להביע את תמיכת ארצות הברית וצרפת במפגינים בסוריה, ולמחות בפני משטר אסד על שיטות הדיכוי האכזריות שהוא וכוחות הביטחון שלו מפעילים.
מקור אמריקני בכיר בוושינגטון אמר: 'דרושים חילופי דברים בין אסד למפגינים ולא חילופי אש', ברמז לכנס ה'דיאלוג הלאומי' שהסתיים ביום ג' 12.7 בדמשק בכישלון לאחר שרוב המשתתפים בו המתנגדים למשטר אסד פרשו ממנו במהלך שני ימי הדיונים כאשר הם מגדירים אותו 'כפארסה'.
ביום ג' אמר הנשיא באראק אובמה 'כי אפשר להבחין כי הנשיא אסד איבד את הלגיטימיות שלו בעיני עמו', ציטוט המקור: You’re seeing President Assad lose legitimacy in the eyes of his people. אובמה נמנע מלקרוא לאסד לפרוש מהשלטון, כפי שעשה בששת החודשים האחרונים כלפי חוסני מובראק במצרים, ומועמר קדאפי בלוב, אולם פקידים אמריקנים אמרו בוושינגטון כי יש לצפות שהנשיא יחריף את הטון כלפי בשאר אסד בימים הקרובים. הפקידים אמרו, הממשל מכין עתה שורה חדשה של סנקציות נגד משטר אסד, שיכללו בפעם הראשונה גם סנקציות נגד משק הנפט הסורי, שהוא עתה אחד המקורות הבודדים של מטבע חוץ שעדיין נותרו למשטר בדמשק. ההערכה היא כי הכנסות סוריה ממכירת הנפט נעות בין 7 ל-8 מליון דולר ביום, סכום באמצעותו מממן המשטר את הפעלת הצבא ושירותי הביטחון הפועלים נגד המפגינים.
ביום ב' 11.7, זמן קצר לאחר התקפה מפגינים סוריים על בנין שגרירות ארה''ב ומעונו הפרטי של השגריר רוברט פורד בדמשק, אמרה שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, כי אפשר למצוא לאסד מחליף וכי אין ענין לארה''ב בהמשך שלטונו. 'אם מי שהוא חושב', אמרה קלינטון, 'כי ארה''ב מקווה בסתר שהמשטר (של אסד), יחלץ מהתוהו ובוהו, וימשיך בדיכוי האכזרי שלו, הוא טועה', הדגישה קלינטון.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הביקור של השגרירים בחמה בסוף שבוע שעבר, הדגיש את ההזדהות האמריקנית והצרפתית עם המפגינים הסוניים בצפון סוריה, רובם חברים באחים המוסלמיים. הביקור הצפוי ביום שישי הקרוב בדיר אל-זור ובאבו קמאל, ידגיש את תמיכת ממשלי אובמה וסרקוזי, בגוש אחר של מפגינים נגד משטר אסד המורכב מאנשי השבטיים הסוניים, שהעיקרי שבהם הוא שבט השמר tribe of Shammar המונה כ-1 מיליון איש המתגוררים במזרח סוריה, ומהכורדים המונים בסוריה כ-3 מיליון תושבים. דיר אל-זור היא העיר הגדולה ביותר בסוריה בה מתגוררת אוכלוסיה מעורבת של שבט השמר והכורדים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות