שוב קרבות בלבנון. המשבר הלבנוני עבר עתה מבחירת הנשיא, למינוי הממשלה.

המקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה: כוחות גדולים של צבא לבנון מלווים בטנקים התפרסו במשך יום ב' (9.6) באזור מרכז הבקעה, לאחר שהתחדשו קרבות קשים בין כוחות הנאמנים לממשלת סניורה, ואנשי חיזבאללה. החיזבאללה השתמש בקרבות בטילי נ"ט, ובמרגמות 60 מ"מ. קרבות התחוללו גם בעלי במרכז הרי השוף. פעולת הצבא בבקעה היא המבחן הגדול הראשון של הנשיא החדש הגנרל מישאל סולימן.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי הקרבות שפרצו בבקעה הם השתקפות של המצב המתוח בתוך הבירה הלבנונית, ואות אזהרה של שני הצדדים, כי הם עומדים לחדש את הקרבות בביירות.
כל מה שאירע עד עכשיו בלבנון, הוא שהסכם דוחה שנחתם לפני שבועיים בבירת קטאר, רק פתר בעיה אחת במשבר הלבנוני והיא בחירת נשיא ללבנון. הנקודה המכרעת מי ישלוט באמת בלבנון, הנשיא, והממשלה, או איראן, סוריה, וחיזבאללה, הועברה עכשיו מהמישור הנשיאותי למישור הממשלתי. אם פואד סניורה, המועמד להרכיב את הממשלה יעבור טרנספורמציה, ומאנטי סורי וחיזבאללה, יהפוך להיות פרו אסד ונסראללה, וירכיב ממשלה שתהייה מורכבת מהאישים הנוחים לדמשק, הרי מהלך ההשתלטות על לבנון ייעשה עוד צעד משמעותי קדימה, מבחינתן של טהרן ודמשק. אולם אם סניורה ימשיך לנסות, כפי שהוא פועל עתה, והוא להקים ממשלה אשר תורכב מאישים אשר ינסו לשמור על עצמאותה של לבנון, הוא פשוט לא יצליח לעשות זאת, משום שאז הוא ייתקל במה שהוא נתקל בימים האחרונים, חידוש הקרבות. בהתפתחות כזו, המאבק בין המחנות בלבנון יחזור אל משבצת מס' 1, כלומר, ההכרעה תעבור עוד פעם לרחובות.

Print Friendly, PDF & Email